Gdzie na Safari do Tanzanii? – Parki Narodowe w Tanzanii – WYCIECZKA i porady praktyczne cz.3/3

Tanzania to obok Kenii i RPA najpopularniejszy kierunek wypraw na safari i podglądania dzikich zwierząt w ich naturalnym środowisku. Kraj ten oferuje turystom możliwość zetknięcia się z dziką przyrodą i posiada nieźle rozwiniętą, jak na Afrykę, infrastrukturę turystyczną umożliwiającą zwiedzanie licznych Parków Narodowych.


Co zabrać ze sobą na safari w Tanzanii?

Jeśli to ma być krótkie 2-dniowe safari (taka wycieczka fakultatywna z wczasów na wybrzeżu) to możemy podejść do tego dość ogólnie i zaopatrzyć się tylko w lekką odzież, nakrycie głowy i aparat fotograficzny.

Ale na dłuższe safari należy się już zaopatrzyć w następujący ekwipunek:

 • Lekka ale zakrywająca nogi i ramiona odzież (zwłaszcza na noclegach się przyda, chroni przed insektami a podczas safari chroni przed słońcem).
 • Kremy z filtrem UV przeciw oparzeniom słonecznym (jak się zapatrzymy na dzikie zwierzęta to zapominamy, że cały dzień wystawieni jesteśmy na działanie promieni słonecznych).
 • Nakrycie głowy chroniące nas przez słońcem (czapka z daszkiem lub lepszy będzie kapelusz, chroni bowiem i kark). Ponadto jazda samochodem z odkrytym dachem po sawannie wiąże się z przeciągiem! Jak ktoś ma chore zatoki to musi na to uważać.
 • Wygodne buty (jeśli jedziemy tylko na safari, to nie muszą to być buty trekkingowe).
 • Okulary przeciwsłoneczne.
 • Osobista apteczka (leki przeciwbólowe, na dolegliwości żołądkowe, plastry itp.).
 • Leki antymalaryczne np. Malaron.
 • Konwerter do gniazdka (standard wtyczek w Tanzani to tzw. wtyczka brytyjska – taka jak używana w UK).
 • Aparat fotograficzny z zapasem baterii lub dodatkowym akumulatorem oraz większą ilością kart pamięci.
 • Lornetka z dobrym zoomem.
 • Latarka (przydaje się na noclegu, zazwyczaj oświetlenie obozu w nocy jest ubogie), scyzoryk, igła i nitka itp..
 • Własny śpiwór i ew. karimata – jeśli wolimy spać „w swoim”.
 • Pieniądze i swoje dokumenty – wozimy z sobą w bezpiecznym miejscu – NIE zostawiamy w obozie!
 • Woda butelkowana i wszelkiego rodzaju „zabijacze” głodu typu. wafle, ciastka czy snickersy – warto mieć takowe przy sobie podczas safari.
 • Warto też wziąć ze sobą drobne upominki na wypadek okrążenia przez tubylców zwłaszcza dzieci np. cukierki, długopisy itp. NIE dajemy pieniędzy!

Jeśli chodzi o standardy napięć i wtyczek na świecie ( w tym w Tanzanii i Kenii) to wyczerpujący opis znajdziecie tu (kliknij tu).

Safari w Tanzanii – bezpieczeństwo.

Dzikie zwierzęta.

Ogólnie safari w Tanzanii można uznać za bezpieczną atrakcję turystyczną jeśli nie opuszcza się samochodu terenowego oraz nie wychodzi z namiotu podczas noclegu. Za bezpieczeństwo turystów w samochodzie odpowiada kierowca-przewodnik, to on decyduje czy i jak głęboko można wjechać w stado dzikich zwierząt i kiedy go opuścić. Nasz kierowca miał też jakąś leciwą strzelbę ale jej obecność w kabinie samochodu nie wpływała jakoś szczególnie na zwiększenie naszego poczucia bezpieczeństwa.

Choroby tropikalne.

Przed wyjazdem do krajów tropikalnych w tym Kenii sugerowane jest zaszczepienie się przeciwko żółtej febrze. W przypadku Tanzanii jest ono wymagane! Urzędnik na granicy może nam sprawdzić międzynarodową tzw. żółtą książeczkę szczepień – czy posiadamy w niej wpis potwierdzający ważne szczepienie przeciw tej chorobie.

Poza żółtą febrą zaleca się również szczepienia przeciw następującym chorobom: cholera, tężec, polio, błonica, żółtaczka wzw A i żółtaczka wzw B oraz wścieklizna.

Zalecane jest też stosowanie leków antymalaryczne np. Malaron (na malarię brak jest skutecznej szczepionki).

Należy pić tylko wodę butelkowaną!

Jeśli chodzi o szczegóły dotyczące chorób tropikalnych i jak się przed nimi chronić to wyczerpujący opis znajdziecie tu (kliknij tu).

Ludzie.

Na samym safari spotkamy się raczej z sympatią, co najwyżej możemy zostać trochę oszukani lub nagabywani o napiwki bądź podarunki.

W dużych miastach np. Nairobi (Kenia), Arusha czy Dar es Salaam należy unikać włóczenia się po dzielnicach poza centrum oraz w ogóle wychodzenia w nocy. Ogólnie należy zastosować się do zasad zdrowego rozsądku: nie obnosić się z pieniędzmi i portfelem oraz drogim sprzętem fotograficznym – trzeba pamiętać, że wśród wielu przyjaznych nam tubylców zawsze może znaleźć się ten polujący na białego (czyt. bogatego) turystę.

Inne ciekawe informacje n/t safari w Tanzani opisałem tu << przejdź do części 2/3.

Czego nie należy ze soba przywozić do kraju z safari by nie mieć problemów z celnikami? –  wyczerpujący opis znajdziecie tu (kliknij tu).

Zapraszam do galerii zdjęć z safari po afrykańskiej sawannie w poszukiwaniu wielkiej piątki (ang. BIG FIVE), którą tworzą: słoń, bawół, nosorożec, lew i lampart (kliknij tu).

GD Star Rating
loading...
Gdzie na Safari do Tanzanii? – Parki Narodowe w Tanzanii – WYCIECZKA i porady praktyczne cz.3/3, 8.6 out of 10 based on 8 ratings
Możesz zostawić odpowiedź, lub trackback ze swojej strony.

Napisz nam co myślisz

UŻYWAMY
COOKIES
Strona używa cookies i podobnych technologii. Brak zmiany w przeglądarce oznacza akceptację. Więcej informacji kliknij!