Gdzie na Safari do Tanzanii? – Parki Narodowe w Tanzanii – WYCIECZKA i porady praktyczne cz.3/3

Tanzania to obok Kenii i RPA najpopularniejszy kierunek wypraw na safari i podglądania dzikich zwierząt w ich naturalnym środowisku. Kraj ten oferuje turystom możliwość zetknięcia się z dziką przyrodą i posiada nieźle rozwiniętą, jak na Afrykę, infrastrukturę turystyczną umożliwiającą zwiedzanie licznych Parków Narodowych.
Co zabrać ze sobą na safari w Tanzanii?
Jeśli to ma być krótkie 2-dniowe safari (taka wycieczka fakultatywna z wczasów na wybrzeżu) to możemy podejść do tego dość ogólnie i zaopatrzyć się tylko w lekką odzież, nakrycie głowy i aparat fotograficzny.
Ale na dłuższe safari należy się już zaopatrzyć w następujący ekwipunek:
- Lekka ale zakrywająca nogi i ramiona odzież (zwłaszcza na noclegach się przyda, chroni przed insektami a podczas safari chroni przed słońcem).
- Kremy z filtrem UV przeciw oparzeniom słonecznym (jak się zapatrzymy na dzikie zwierzęta to zapominamy, że cały dzień wystawieni jesteśmy na działanie promieni słonecznych).
- Nakrycie głowy chroniące nas przez słońcem (czapka z daszkiem lub lepszy będzie kapelusz, chroni bowiem i kark). Ponadto jazda samochodem z odkrytym dachem po sawannie wiąże się z przeciągiem! Jak ktoś ma chore zatoki to musi na to uważać.
- Wygodne buty (jeśli jedziemy tylko na safari, to nie muszą to być buty trekkingowe).
- Okulary przeciwsłoneczne.
- Osobista apteczka (leki przeciwbólowe, na dolegliwości żołądkowe, plastry itp.).
- Leki antymalaryczne np. Malaron.
- Konwerter do gniazdka (standard wtyczek w Tanzani to tzw. wtyczka brytyjska – taka jak używana w UK).
- Aparat fotograficzny z zapasem baterii lub dodatkowym akumulatorem oraz większą ilością kart pamięci.
- Lornetka z dobrym zoomem.
- Latarka (przydaje się na noclegu, zazwyczaj oświetlenie obozu w nocy jest ubogie), scyzoryk, igła i nitka itp..
- Własny śpiwór i ew. karimata – jeśli wolimy spać „w swoim”.
- Pieniądze i swoje dokumenty – wozimy z sobą w bezpiecznym miejscu – NIE zostawiamy w obozie!
- Woda butelkowana i wszelkiego rodzaju „zabijacze” głodu typu. wafle, ciastka czy snickersy – warto mieć takowe przy sobie podczas safari.
- Warto też wziąć ze sobą drobne upominki na wypadek okrążenia przez tubylców zwłaszcza dzieci np. cukierki, długopisy itp. NIE dajemy pieniędzy!
Jeśli chodzi o standardy napięć i wtyczek na świecie ( w tym w Tanzanii i Kenii) to wyczerpujący opis znajdziecie tu (kliknij tu).
Safari w Tanzanii – bezpieczeństwo.
Dzikie zwierzęta.
Dość łatwo spotkać jest na safari stada antylop impala.Ogólnie safari w Tanzanii można uznać za bezpieczną atrakcję turystyczną jeśli nie opuszcza się samochodu terenowego oraz nie wychodzi z namiotu podczas noclegu. Za bezpieczeństwo turystów w samochodzie odpowiada kierowca-przewodnik, to on decyduje czy i jak głęboko można wjechać w stado dzikich zwierząt i kiedy go opuścić. Nasz kierowca miał też jakąś leciwą strzelbę ale jej obecność w kabinie samochodu nie wpływała jakoś szczególnie na zwiększenie naszego poczucia bezpieczeństwa.
Choroby tropikalne.
Przed wyjazdem do krajów tropikalnych w tym Kenii sugerowane jest zaszczepienie się przeciwko żółtej febrze. W przypadku Tanzanii jest ono wymagane! Urzędnik na granicy może nam sprawdzić międzynarodową tzw. żółtą książeczkę szczepień – czy posiadamy w niej wpis potwierdzający ważne szczepienie przeciw tej chorobie.
Poza żółtą febrą zaleca się również szczepienia przeciw następującym chorobom: cholera, tężec, polio, błonica, żółtaczka wzw A i żółtaczka wzw B oraz wścieklizna.
Zalecane jest też stosowanie leków antymalaryczne np. Malaron (na malarię brak jest skutecznej szczepionki).
Należy pić tylko wodę butelkowaną!
Jeśli chodzi o szczegóły dotyczące chorób tropikalnych i jak się przed nimi chronić to wyczerpujący opis znajdziecie tu (kliknij tu).
Ludzie.
Na samym safari spotkamy się raczej z sympatią, co najwyżej możemy zostać trochę oszukani lub nagabywani o napiwki bądź podarunki.
Po kilkugodzinnej jeździe po parku narodowym wreszcie trafiliśmy na stado lwów nad rzeką. Były najedzone i leniwe ale i tak zrobiły na nas wielkie wrażenie!W dużych miastach np. Nairobi (Kenia), Arusha czy Dar es Salaam należy unikać włóczenia się po dzielnicach poza centrum oraz w ogóle wychodzenia w nocy. Ogólnie należy zastosować się do zasad zdrowego rozsądku: nie obnosić się z pieniędzmi i portfelem oraz drogim sprzętem fotograficznym – trzeba pamiętać, że wśród wielu przyjaznych nam tubylców zawsze może znaleźć się ten polujący na białego (czyt. bogatego) turystę.
Inne ciekawe informacje n/t safari w Tanzani opisałem tu << przejdź do części 2/3.
Czego nie należy ze soba przywozić do kraju z safari by nie mieć problemów z celnikami? – wyczerpujący opis znajdziecie tu (kliknij tu).
loading...