Norwegia – góry, morze, wodospady i fiordy – WYCIECZKA do Norwegii, propozycja trasy na pierwszy samodzielny wyjazd
Zwiedzenie Norwegii, kraju kojarzonego z zorzą polarną i fiordami, jest marzeniem wielu turystów. Norwegia ma bowiem wiele do zaoferowania – ale które atrakcje wybrać kiedy jedziemy pierwszy raz? Poniżej opis proponowanej trasy – w sam raz na pierwszy wyjazd do Norwegii.
Trzeba mieć świadomość, że Norwegia jest krajem dużym, rozciągniętym w kierunkach północ-południe, górzystym i ze zróżnicowanym klimatem oraz długą linią brzegową. Nie da się jej zwiedzić na raz dysponując jedynie dwutygodniowym urlopem – trzeba to sobie jasno uświadomić.
Na pierwszy samodzielny wyjazd do Norwegii nie proponuję zwiedzania dalekiej północy Norwegii tj. Lofotów, koła podbiegunowego i Zorzy Polarnej czy też wycieczki dookoła Skandynawii.
Na pierwszy wyjazd do Norwegii proponuję najpopularniejsze i łatwiej dostępne atrakcje turystyczne w środkowej i południowej części tego pięknego kraju.
Poniżej propozycja sprawdzonej przez nas, dwutygodniowej trasy (wraz z dojazdem) po kolei, dzień po dniu z naszymi uwagami.
Trasa wiedzie między innymi przez takie atrakcyjne miejsca jak: Oslo, Lillehammer, jezioro Mjosa, Andalsnes, Droga Atlantycka (Atlanterhavsveien), Droga Troli (Trollstigen), Droga Orłów, Geiranger, szczyt Dalsnibba, Stryn, lodowiec Jostedalsbreen (odnoga Briksdalsbreen), jeziora Oldevatnet i Lovatnet, Bergen, Voss, Eidfjord, wodospad Voringfossen, Flam, Aurland, Gudvangen, tunel Leardal, Borgund (stavkirke).
Po drodze przepływamy przez wiele fiordów – najważniejsze z nich to w kolejności zwiedzania: Romsdalsfjorden, Langfjorden, Fannefjorden, Storfjorden, Geirangerfjorden, Innvikfjorden, Sognefjorden, Utfjorden, Eidfjorden, Aurlandsfjorden, Naeroyfjorden.
Dzień 1
TRASA: Nasz dom – Świnoujście / km ??? / szacowany czas ??? (uzupełnić wg miejsca zamieszkania)
Tak czy inaczej wyprawę zaczynamy przejazdem z naszego miejsca zamieszkania. Zatem pierwszy dzien rezerwujemy na dojazd do Świnoujścia na przeprawę promową.
Im dalej mieszkamy tym większy zapas czasu na dojazd powinniśmy przeznaczyć na dojazd. My wybraliśmy nocny prom z kabiną 4-osobową. Wypłynięcie promu o 22:30, trzeba być wcześniej co najmniej 2 godziny przed odprawą (pasażerowie+samochód). Odprawa kończy się dla pasażerów zmotoryzowanych: 30 minut przed odejściem promu. Terminal pasażerski w Świnoujściu mieści się przy ulicy Dworcowej 1.
Dobrze się jest wyspać w kabinie przed kolejnym dniem podróży i nie przesadzać z alkoholem (kierowcy) gdyż po wyjeździe z promu, już w Szwecji częste są kontrole alkomatem.
Dzień 2
TRASA: Ystad (Szwecja) – Oslo (Norwegia) / około 700 km / 7-8 godzin (z przerwami na posiłki po drodze) / droga prosta, w większości autostrada
Przybycie promu w godzinach rannych do Ystad: 6:30. Wyruszamy z Ystad i od razu wjeżdżamy na wygodną, bezpłatną szwedzką autostradę, którą dojedziemy aż do granicy norweskiej. Po drodze robimy przystanki – na kawę, na posiłek. Autostradą mijamy Malmo – można tu odbić w lewo by zobaczyć słynny most przez cieśninę Sund (duń. Øresund, szw. Öresund). Ale na to trzeba zarezerwowac dodatkowy czas.
Dalej trasa prowadzi przez imponujący most Svinesund. Most ten stanowi granicę pomiędzy Szwecją a Norwegią i ma ponad 400 metrów. Z mostu mamy też piękny widok – widzimy pierwszy fiord – Iddefjord. Przejazd przez most jest płatny. Można ominąć ten most odbijając w bok z autostrady na równoległą drogę. Płatne są również odcinki autostrady do Oslo.
Po przejechaniu mostu (i granicy) można odbić od głównej drogi i zatrzymać się na posiłek i zwiedzanie w Fredrikstad. Jest to ciekawe architektonicznie i jedyne w Skandynawii kompletnie zachowane miasteczko forteczne. Kontynuujemy jazdę autostradą, przed Oslo trasa wiedzie nad Oslofjorden (po lewej stronie).
Po przybyciu około 16:00, popołudnie i wieczór w Oslo. Zwiedzanie stolicy Norwegii rozkładamy na dwa niepełne dni – dziś i jutro do południa.
Obiekty warte zwiedzenia w Oslo: nadbrzeże Akke Brygge, twierdza Akershus, Ratusz, Teatr Narodowy, Pałac Królewski, Parlament, Katedra protestancka, Katedra katolicka, Park Rzeźb Vigelanda będący częścią Frogner Parku, Muzeum Wikingów, Muzeum Kon-Tiki, Muzeum Ibsena, Muzeum Muncha. Dla miłośników skoków narciarskich – skocznia narciarska Holmenkollen położona na przedmieściach Oslo.
Po Oslo poruszamy się pieszo, autobusami i metrem.
Dzień 3
TRASA: Oslo – Andalsnes / około 500km / około 5-6 godzin z postojami / droga mało kręta, bez promów, po części autostrada, uwaga na radary
Zwiedzanie Oslo – rano i do południa według planu. Następnie jeszcze tego samego dnia wyruszamy do Andalsnes (nocleg w okolicach). Atrakcje po drodze:
Przejazd wzdłuż brzegów Jeziora Mjøsa – największego jeziora Norwegii. Warto wybrać taką trasę by po drodze zaplanować postój nad jeziorem. Po drodze mijamy też Lillehammer – miejsce zimowej Olimpiady a znany ośrodek sportów zimowych. Można zaplanować krótki pobyt w Parku Olimpijskim oraz zwiedzić skocznie narciarskie widoczne również z trasy.
Następnie trasa wiedzie przez dolinę Gudbrandsdal wzdłuż rzeki Lagen oraz przez malowniczą dolinę Romsdal którą dojedziemy już do Andalsnes (miejsce noclegu).
Nie przegapcie pięknych widoków – naokoło bowiem są górskie szczyty doskonale widoczne przy dobrej pogodzie. Na popołudnie dojeżdżamy na kamping. Po zameldowaniu wyruszamy do miasta Andalsness. Miasteczko jest pięknie położone nad fiordem. Warto wybrać się malowniczą drogą wzdłuż brzegu fiordu (droga nr 64) by zobaczyć miasto i otaczające go góry z drugiej strony fiordu.
Widoki naprawdę przepiękne. Wg planu tyle mieliśmy zwiedzić, ale że pogoda piękna a dzień długi spontanicznie podjeliśmy decyzję wybrania się na Drogę Atlantycką (norw. Atlanterhavsveien). To ponad ośmiokilometrowy odcinek drogi krajowej nr 64 biegnący wzdłuż wybrzeża ale od strony morza i łaczący zygzakiem kilka małych wysepek na Atlantyku. Wybudowana w 1989 roku droga jest jedną z największych tego typu atrakcji na świecie. Z Andalsnes kierować się należy kierować się na Molde a nastepnie jechać drogą Nr 64 przez Eide w kierunku na Averøy. Po drodze przepływamy pierwszy raz podczas tej wycieczki promem przez fiord a także przejeżdżamy tunelem pod fiordem (płatnym).
Przejazd samą Drogą Atlantycka jest bezpłatny. Trasa wiedzie dalej płatnym tunelem pod Atlantykiem do Kristiansund ale my wracamy na nocleg do Andalsness. Jeśli ktoś chciałby zostać na dłużej w Andalsness to można polecić wiele pieszych wycieczek w okoliczne góry.
[php function=2]