Jesienny spacer po Chicago, USA – WYCIECZKA

Przejdź do strony: 1 2

Jakie jest drugie po Warszawie polskie miasto pod względem ilości mieszkańców?
To oczywiście Chicago!
Jest w tym stwierdzeniu sporo prawdy gdyż szacuje się że w Chicago mieszka około miliona osób polskiego pochodzenia. Jedna czwarta z nich na co dzień mówi po polsku.

 

Chicago to trzecie po Los Angeles i Nowym Jorku, pod względem wielkości i zaludnienia miasto w Stanach Zjednoczonych Ameryki. Samo miasto liczy prawie trzy miliony mieszkańców a aglomeracja miejska Chicago liczy w sumie ponad dziewięć milionów ludzi w tym milion Polonusów.

Chicago jest stosunkowo młodym miastem nawet jak na warunki amerykańskie. Otrzymało prawa miejskie dopiero w 1837 roku. Jednakże szybki rozwój kolei w USA zadecydował o tym, że Chicago zostało uznane za jeden z najważniejszych węzłów kolejowych tego kraju. Jeśli do tego doda się transport wodny związany z atrakcyjnym położeniem miasta nad jeziorem Michigan oraz rozwijany intensywnie w XX wieku transport lotniczy to można śmiało powiedziec, że Chicago to obecnie jeden z najważniejszych węzłów komunikacyjnych i transportowych w Stanach Zjednoczonych. A lotnisko O’Hare w Chicago to największy pod względem natężenia ruchu lotniczego port lotniczy na świecie.

Chicago dotknął też kataklizm, za który uważa się wielki pożar w 1871. Spłonęła w nim większa część miasta a jedna trzecia z ówczesnych 300 tysięcy mieszkańców straciła dach nad głową.

Paradoksalnie ten, uznawany za jedną z największych katastrof XIX wieku, pożar stał się okazją do odbudowy miasta i stworzenia nowoczesnego stylu w architekturze, który widać do dziś. Pierwszy na świecie drapacz chmur został zbudowany właśnie w Chicago w 1885 roku w ramach odbudowy miasta po wielkim pożarze.

Obecne ścisłe centrum miasta rozciąga się wzdłuż brzegu jeziora i jest jakby zamknięte historyczną linia kolei nadziemnej. Kolejka ta jest dość głośna i sprawia wrażenie dawno nieremontowanej – władze miasta zastanawiają się co z ną robić. Wraz z rozwojem i rozbudową miasta straciła bowiem swoją dawną funkcjonalność ale jest to obiekt historyczny i jeden z symboli miasta.

W ścisłym centrum miasta znajduje się też więcej symboli Chicago. Do nich zalicza się Sears Tower (swego czasu najwyższy budynek na świecie, obecnie nosi nazwę Willis Tower), Instytut Sztuki ze wspaniałymi zbiorami impresjonistów, Planetarium Adlera z pomnikiem Kopernika wznoszącym się tuż przed nim czy też Oceanarium (Chicago Shedd Aquarium).

Jednym ze starszych budynków w mieście i niegdyś jednym z najwyższych jest wieża ciśnień, która dziś niknie wśród drapaczy chmur.

Centrum miasta można zwiedzać samodzielnie lub korzystając z wielu zorganizowanych wycieczek. Na przykład można skorzystać ze specjalnego autobusu, który obwozi turystów po najciekawszych zakątkach i atrakcjach śródmieścia Chicago. W centrum można skorzystać też z historycznej kolejki miejskiej. Zaś po całej aglomeracji Chicago poruszać się można za pomocą rozbudowanego systemu szybkiej kolei miejskiej zwanej tu CTA (ang. Chicago Transit Authority). Nie można tego nazwać zwykłym metrem bo w skład tego systemu komunikacji wchodzą linie kolejowe, które w zależności od potrzeb przebiegają pod ziemią, na ziemi lub nad ziemią.

Turysta musi się koniecznie zaopatrzyć w mapkę układu komunikacji. Nie jest trudno się pogubić mimo iż poszczególne linie są oznaczane różnymi kolorami. Np. linie zaznaczone na niebiesko prowadzą z/do lotniska O’Hare. Do tego samego systemu komunikacji CTA należą też autobusy miejskie i podmiejskie (obowiązują te same bilety) – niemniej jednak ze względu na korki zaleca się podróżowanie pociągami.

Przejdź do strony: 1 2

GD Star Rating
loading...
Jesienny spacer po Chicago, USA - WYCIECZKA, 9.0 out of 10 based on 5 ratings

Przejdź do strony: 1 2

Możesz zostawić odpowiedź, lub trackback ze swojej strony.

Napisz nam co myślisz

UŻYWAMY
COOKIES
Strona używa cookies i podobnych technologii. Brak zmiany w przeglądarce oznacza akceptację. Więcej informacji kliknij!