Gniazdka i wtyczki na świecie oraz standardy napięć elektrycznych

Przejdź do strony: 1 2 3 4 5 6

Chcesz szybko sprawdzić w którym kraju są jakie wtyczki kliknij na kontynent: 

EUROPA , AZJA , AFRYKA   , AMERYKA PN i PD , AUSTRALIA I OCEANIA 

 

Przygotowując się do samodzielnego wyjazdu za granicę czy też na zorganizowaną wycieczkę staramy się myśleć o wszystkim co niezbędne: bilet, rezerwacja hotelu, waluta, ubezpieczenie itp.

Zanim jednak na dobre się spakujemy należy też sprawdzić jakie w kraju do którego się wybieramy są standardy zasilania: napięcie oraz częstotliwość w sieci a także obowiązujący typ gniazdek i wtyczek.

Może się bowiem okazać, że urządzenia elektryczne, które ze sobą zabierzemy nie będą w stanie nam służyć na miejscu i okażą się bezużyteczne.

Nikt w dzisiejszych czasach nie wyobraża sobie wycieczki bez aparatu fotograficznego, kamery czy też komórki a nawet laptopa. Wszystkie te urządzenia wymagają zasilania a przynajmniej doładowania akumulatorów od czasu do czasu.

Większość zasilaczy do laptopów oraz ładowarek przeznaczonych do telefonów komórkowych czy akumulatorów do kamer i aparatów fotograficznych posiada uniwersalne zasilanie i jest w stanie pracować przy napięciu zasilania od 100V do 240V oraz przy częstotliwości 50 lub 60Hz.

Problemem może się jednak okazać inne gniazdko jakie zastaniemy na miejscu, niepasujące do naszej „europejskiej” wtyczki. Dlatego też ważne jest by zabrać ze sobą odpowiednia przejściówkę. Obecnie można już kupić zestaw uniwersalnych przejściówek „na cały świat” jak reklamują sprzedawcy tego rodzaju urządzeń.

By jednak mieć pewność, że nas nic nie zaskoczy przedstawiam opis wtyczek i gniazd elektrycznych używanych na świecie oraz w uporządkowaną kontynent po kontynencie, listę państw z informacją na temat standardu zasilania oraz obowiązujących wtyczek i gniazd elektrycznych.

Uwaga – są też kraje, w których w zależności od regionu bądź wiekowości instalacji elektrycznej występuje więcej niż jeden standard (np. Brazylia czy Malediwy). należy w takim wypadku sprawdzić dokładnie jaki standard będzie obowiązywał w miejscu do którego zmierzamy.

Wtyczka_typATyp A – to wtyczka „amerykańska”. Posiada dwa płaskie, równoległe bolce. Używana jest w większości krajów Ameryki Północnej i Środkowej m.in. w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Meksyku, Wenezueli i Gwatemali a także w Japonii. Wszędzie tam gdzie napięcie w gniazdku wynosi 110V.

 

Wtyczka_typBTyp B – wtyczka  typu A ale z dodatkowym okrągłym, kołkiem uziemiającym. Używana jest zazwyczaj w tych samych krajach co wtyczka typu A.

 

 

Wtyczka_typCTyp C – to wtyczka „europejska”. Posiada dwa okrągłe, równoległe bolce. Nie posiada bolca uziemiającego. Jest to najpopularniejsza w Europie wtyczka poza Wielka Brytanią, Irlandią, Maltą i Cyprem. Używana tam gdzie napięcie w gniazdku wynosi 220V.

 

Wtyczka_typDTyp D – to stary brytyjski standard z trzema okrągłymi bolcami ustawionymi w kształcie trójkąta przy czym kołek uziemiający jest wyraźnie grubszy od dwóch pozostałych. Ten standard wtyczek jest stosowany do maksymalnego natężenia prądu wynoszącego 5A i jest używany w Indiach, Nepalu, Namibii i na Sri Lance.

 

Wtyczka_typETyp E – to wtyczka „europejska” z dwoma okrągłymi bolcami oraz otworem na bolec uziemiający znajdujący się w gniazdku. Ten rodzaj wtyczek używany jest obecnie w Polsce, we Francji i w Belgii.

 

Wtyczka_typFTyp F – to również wtyczka „europejska” zwana „Schuko” podobna do typu E, ale zamiast uziemienia w postaci otworu na bolce, znajdują się tu dwa metalowe klipy na bokach wtyczki. Ten rodzaj wtyczek użytkowany jest na przykład w Niemczech, Austrii, Holandii, Norwegii i Szwecji.

 

Wtyczka_typGTyp G – to wtyczka „brytyjska” z trzema prostokątnymi bolcami przy czym ten przeznaczony do uziemienia jest prostopadły do pozostałych. Używana jest obecnie w Wielkiej Brytanii, Irlandii, na Malcie i na Cyprze a na świecie np. w Malezji, Singapurze i Hong Kongu. Uwaga –  te wtyczki często wyposażane są we własny, wewnętrzny bezpiecznik. Dlatego jeśli po podłączeniu urządzenie nam nie działa to poza sprawdzeniem czy w gniazdu jest napięcie należy sprawdzić też stan bezpiecznika we wtyczce, może się okazać że jest przepalony.

 

Wtyczka_typHTyp H – to wtyczka używana wyłącznie w Izraelu i w strefie Gazy. Posiada trzy płaskie, bądź w starszej wersji okrągłe bolce ustawione w kształcie litery V. Nie jest kompatybilna  z żadna inną wtyczką na świcie. Jest przeznaczona do wartości napięcia 220V oraz do prądu maksymalnie 16A.

 

Wtyczka_typITyp I – to wtyczka „australijska”, ma dwa płaskie bolce jak we wtyczce typu „amerykańskiej” typu A, ale są one ustawione pod kątem do siebie – w kształcie litery V. Występuje też w wersji z bolcem uziemiającym. Ten rodzaj wtyczek użytkowany jest w Australii, Nowej Zelandii, Papui Nowej Gwinei i Argentynie.

 

Wtyczka_typJTyp J – to wtyczka „szwajcarska”. Jest podobna do wtyczki typu C ale posiada dodatkowy bolec uziemiający pośrodku i nieco ponad dwoma bolcami zasilania. Używana jest głównie w Szwajcarii a poza nią w Liechtensteinie, Etiopii, Rwandzie i na Malediwach.

 

Wtyczka_typKTyp K – to wtyczka „duńska”. Jest podobna do popularnej, europejskiej wtyczki typu C ale posiada dodatkowo z bolce uziemiający umieszczony na dole wtyczki. Jest żywana głównie w Danii i na Grenlandii a także w Bangladeszu, Senegalu i na Malediwach.

 

Wtyczka_typLTyp L – to wtyczka „włoska”. Jest podobna do popularnej, europejskiej wtyczki typu C ale posiada dodatkowy okrągły bolec uziemiający umieszczony centralnie i w linii z dwoma bolcami zasilania. Używana we Włoszech oraz spotykana w Chile, Etiopii, Tunezji oraz na Kubie.

 

Wtyczka_typMTyp M – to wtyczka „południowoafrykańska” z trzema okrągłymi bolcami ustawionymi w kształcie trójkąta przy czym kołek uziemiający jest wyraźnie grubszy od dwóch pozostałych. Jest podobna do wtyczki typu D ale ma znacznie grubsze bolce. Przeznaczona jest do zasilania urządzeń prądem do 15A. Jest używana w Republice Południowej Afryki oraz Suazi i Lesotho.

Na kolejnych stronach przedstawiam uporządkowaną kontynent po kontynencie, listę państw z informacją na temat standardu zasilania oraz obowiązujących wtyczek i gniazd elektrycznych.

Przejdź do strony: 1 2 3 4 5 6

GD Star Rating
loading...
Gniazdka i wtyczki na świecie oraz standardy napięć elektrycznych, 8.8 out of 10 based on 65 ratings

Przejdź do strony: 1 2 3 4 5 6

Możesz zostawić odpowiedź, lub trackback ze swojej strony.

2 komentarze to “Gniazdka i wtyczki na świecie oraz standardy napięć elektrycznych”

 1. czytelnik napisał(a):

  Proszę o pomoc,jadę do meksyku mam przejściówki do gniazdek lecz co zrobić żeby zwiększyć napięcie potrzebne do europejskich urządzeń?

  GD Star Rating
  loading...
  GD Star Rating
  loading...
 2. admin napisał(a):

  Witam,

  Przede wszystkim proszę sprawdzić napisy na zasilaczach urządzeń, które pan chce w Meksyku podłączać. Z laptopem czy ładowarką do komórki/akumulatorów do aparatu nie powinno być kłopotów gdyż te urządzenia są produkowane na światowe rynki i mogą być podłączane do napięcia sieciowego od 100V do 240V..
  Jeśli jest napis Input „100-240V” to oznacza że takie urządzenie samodzielnie wykryje napęcia w Meksyku czy USA czyli 110V 60Hz i przetworzy na napięcie wyjściowe dla laptopa czy ładowarki.

  Inna sprawa jeśli chodzi o urzadzenie typu golarki, suszarki – niektóre, przeważnie te przeznaczone dla turystów mają przełacznik 110V/220V – w Meksyku czy USA należy przełączyć na 110V a po powrocie do Polski nie zapomnieć przełączyć na 220V.

  I najtrudniejsza sprawa – urządzenie większej mocy żelazka, czajniki (zakładam że nie bierze Pan z sobą telewizora czy wiertarki – takie rzeczy jeśli jedzie się na dłuższy pobyt lepiej po prostu kupić na miejscu) dostępne na rynku polskim na zasilanie 220-240V.

  Nalezy je podłączać za pomocą transformatora lub konwertera obniżającego napięcie. Sa takie na Allegro czy w sieci. Niestety nie mogę polecić żadnego konkretnego sklepu bo nie korzystałem. Ja takie rzeczy kupuję na miejscu z zasilaniem na 110V lub korzystam z hotelowych.

  Pozdrawiamy,
  Zespół Tripolo.pl

  GD Star Rating
  loading...
  GD Star Rating
  loading...

Napisz nam co myślisz

UŻYWAMY
COOKIES
Strona używa cookies i podobnych technologii. Brak zmiany w przeglądarce oznacza akceptację. Więcej informacji kliknij!