RPA, Johannesburg – WYCIECZKA do Rezerwatu Przyrody Suikerbosrand.

To propozycja dla tych co mieszkają bądź przebywają czasowo w Johannesburgu. Suikerbosrand Nature Reserve bo taka jest oryginalna nazwa rezerwatu nie jest ani parkiem narodowym ani też reklamowanym safari dla zachodnich turystów. To po prostu naturalny rezerwat przyrody gdzie dozwolone są piesze, rowerowe, konne i samochodowe wycieczki

Nie brakuje to dzikich zwierząt choć nie tak spektakularnych jak te ze słynnej „afrykańskiej wielkiej piątki” (tworzą ją lew, słoń, bawół, nosorożec i lampart). W rezerwacie przyrody nie spotkamy groźnych drapieżników lecz raczej płochliwe antylopy i zebry oraz prawie 200 gatunków ptaków (chodź nie łudźcie się, że zobaczycie choc 20% z nich). Dlatego też samodzielne wędrówki piesze lub rowerowe są tu dozwolone.

Rezerwat Suikerbosrand leży około godziny jazdy od Johannesburga, w pobliżu historycznego miasta Heidelberg. Zajmuje obszar 11595ha i jest jednym z najlepszych miejsc w prowincji Gauteng do uprawiania turystyki rowerowej, pieszej lub po prostu na piknik pośród wspaniałej fauny i flory.

 

 

Rezerwat wziął swoją nazwę od bardzo popularnej tu rośliny zwanej „Suikerbos” czyli Sugarbush (Protea caffra). Jest to krzak lub małe drzewko o skórzanych liściach i czerwono-białych kwiatach. Roślina ta góruje swoją liczebnością nad innymi w rezerwacie.

Pasmo górskie Suikerbosrand wysokości od 1545m do 1917m i stanowi podstawę rezerwatu. Trawiaste wzgórza, zalesione wąwozy, lasy akacjowe, bagna oraz łąki są częścią gęstej roślinności rezerwatu. W ogóle flora jest tu zaskakująco zróżnicowana i obejmuje wiele gatunków traw, kwiatów i drzew. Choć dominują trawiaste wzgórza to w rezerwacie występuje też wiele rodzajów drzew – dla zainteresowanych zanotowałem ich łacińskie nazwy: Celtis africana, Cussonia paniculata), Leucosidea sericea, Acacia karroo, Protea kaffra i Euclea undulata.

Rezerwat najpiękniej wygląda wiosną kiedy wszystko jest soczyście zielone. Lato zmienia barwę rezerwatu na złocistą a jesień barwi go brązem za to wtedy temperatury są „europejskie”. Oczywiście trzeba pamiętać, że na południowej półkuli pory roku występują odwrotnie niż w Europie, nasza zima to w południowej Afryce lato w a nasza wiosna to  w RPA jesień itd.

Sieć szlaków turystycznych to w sumie 66 km, które można przemierzyć z plecakiem lub na rowerze (czasem trzeba będzie go poprowadzić, nie wszędzie da się przejechać).

Rezerwat można też zwiedzić samochodem zatrzymując się w dowolnie wybranych ciekawszych miejscach lub kiedy zauważy się dziką zwierzynę. Sieć asfaltowych dróg Rezerwatu Przyrody Suikerbosrand ma w sumie 60km. Uwaga – w całej RPA obowiązuje znany ruch lewostronny choć oczywiście na terenie rezerwatu nie jest on zbyt rygorystycznie przestrzegany.

 

Uwagi praktyczne:

Dojazd


Od Johannesburga należy kierować się autostradą N3 w kierunku Heidelbergu. Następnie należy już kierować się na znaki do rezerwatu.

Trasy w rezerwacie

Najlepiej zaopatrzyć się w mapkę w informacji turystycznej. Nie należy do końca wierzyć w podane na mapce czasy i odległości do przejścia poszczególnych tras. Np. to co jest oznaczone jako 9km w rzeczywistości okazuje się 20km! Można się nie wyrobić na nocleg! W wielu miejscach oznaczone są miejsca na piknik z oznaczoną bieżącą wodą i toaletami. Z doświadczenia wiem, że nie do końca to prawda…Choć miejsce na rozbicie namiotu rzeczywiście jest to z bieżącą wodą bywa różnie. Nie wolno też rozbijać się na dziko tj. poza miejscami dozwolonymi (choć nie wiem czy ktokolwiek z obsługi rezerwatu jest to jest w stanie sprawdzić).

Noclegi

Najciekawiej w namiocie.
Nocleg dla tych co nie mają namiotu bądź nie chcą nocować w namiocie jest dostępny w Protea Hotel lub Resort Kareekloof na terenie rezerwatu. Nazwa hotel może być myląca gdyż rezerwacji można dokonywać w domkach turystycznych wyposażonych w miejsca do spania (łóżka i materace) i łazienki.

Koszty i godziny otwarcia

Wstęp dorośli R20, dzieci, studenci i emeryci R10 (ceny podane w południowoafrykańskich Randach).

Rezerwat jest otwarty od poniedziałku do piątku od 7:15 do 16:00 a w weekendy i święta od 7:00 do 17:00.

Zapraszam do obejrzenia galerii zdjęć z rezerwatu.

 

GD Star Rating
loading...
RPA, Johannesburg - WYCIECZKA do Rezerwatu Przyrody Suikerbosrand., 10.0 out of 10 based on 8 ratings
Możesz zostawić odpowiedź, lub trackback ze swojej strony.

Napisz nam co myślisz

UŻYWAMY
COOKIES
Strona używa cookies i podobnych technologii. Brak zmiany w przeglądarce oznacza akceptację. Więcej informacji kliknij!