Rosja, Sankt Petersburg – WYCIECZKA po Wenecji Północy

Sankt Petersburg – Wenecja Północnej Europy.
Jest w tym reklamowanym sloganie sporo prawdy jeśli bierze się pod uwagę położenie i urodę miasta a zapomni o temperaturze i pogodzie 🙂
Poza tym białe noce i ogromna ilość zabytków architektury tworzą z Pitera jak nazywają Sankt Petersburg sami Rosjanie jedno z najbradziej atrakcyjnych dla turystów miast świata.
Sankt Petersburg (ros. Санкт-Петербург) jest położony nad rzeką Newą oraz licznymi kanałami (odnogi i dopływy Newy). Miasto zbudowano na lewym brzegu rzeki oraz na ponad 40 mniejszych lub większych wyspach. Największą z nich jest Wyspa Wasyljewa. Ktoś policzył, że wyspy połączone są ze sobą prawie czterystoma mostami i kładkami dla pieszych (dane z 2003 roku). Ciekawostką a jednocześnie atrakcją turystyczną jest fakt, że kilkanaście największych mostów jest co noc rozwodzonych w celu umożliwienia statkom przedostania się do jeziora Ładoga. Tu rada dla nocnych turystów – należy sprawdzić godziny podnoszenia i opuszczania mostów na Newie żeby nie pozostać po jej drugie stronie do rana.
Po Newie i kanałach Sankt Petersburga pływają wycieczkowe statki. To jedna z ciekawszych możliwości obejrzenia miasta.Miasto założone przez cara Piotra I to rosyjskie okno na świat. Od niego car Piotr I rozpoczął budowę potęgi Imperium Rosyjskiego. Sankt Petersburg został zbudowany od podstaw i z wielkim rozmachem, który olśniewa do dziś.
Szerokie ulice, ogromne place i ładne kamienice z czasów carskich zachwycają turystów. Z okazji obchodzonego parę lat temu w 2003 roku, 300-lecia miasta odnowiono wiele budynków zwłaszcza przy głównej alei miasta – Newskim Prospekcie (w niektórych niestety tylko fasady – ale takie szczegóły zauważy już tylko wnikliwy turysta). Miasto jest więc stosunkowo młode jak na Rosję (dla porównania w 2007 roku obchodzono 860-lecie założenia Moskwy) ale od momentu założenia aż do Rewolucji Październikowej było stolicą carskiej Rosji. I nadal jest uważane za stolicę dzisiejszej Federacji Rosyjskiej jak twierdzą jego rodowici mieszkańcy, tyle że kulturalną.
Zamarznięty Kanał Gribojedowa i Cerkiew Zmartwychwstania Pańskiego jest natchnieniem malarzy nawet zimą.Sankt Petersburg można zwiedzać o każdej porze roku choć oczywiście zimą niskie temperatury, śnieg oraz przenikliwy, mroźny wiatr znad Newy potrafią zniechęcić turystę do spacerów na rzecz wizyt w muzeach, teatrach czy po prostu w barach i resaturacjach – w Sankt Petersburgu nie brakuje niczego.
Najwięcej turystów przyjeżdża do Sankt Petersburga podczas tzw. białych nocy, które w tym mieście wystepują mniej więcej od połowy czerwca do początków lipca. W Sankt Petersburgu jest wtedy na tyle jasno, że nie jest nawet włączane oświetlenie uliczne. Białe noco to swego rodzaju wabik i jedna z licznych atrakcji Sankt Petersburga. Wielu mieszkańców miasta i turystów można spotkać spacerujących po ulicach podczas białych nocy. Sama wycieczka po mieście nocą wydaje się już być niezwykłym i niezapomnianym przeżyciem. Jak to żartują Rosjanie – w Sankt Petersburgu jest tak dużo zabytków, że dodatkowe godziny jakie uzyskuje się dzięki białym nocom umożliwiają zwiedzenie większej ilości zabytków w tym samym czasie. Wrażenia rekompensuja bądź co bądź nie przespaną noc.
Z pomnikiem wiąże się też swego rodzaju legenda - dopóki Miedziany Jeździec stoi w centrum Sankt Petersburga, dopóty miasto to nie zostanie zdobyte przez wrogie wojska, ponieważ czuwał będzie nad nim duch jego założyciela Piotra I. Nawet niewierzący bądź co bądź komuniści zdaje się zawierzyli tej legendzie bo w czasie blokady Leningradu podczas II Wojny Światowej pomnika nie zdjęto, lecz tylko osłonięto drewnianą wiatą i okopano ziemią. Pomnik przetrwał 900 dni oblężenia zupełnie nietknięty, a samo miasto jak wiemy mimo ogromnych strat nie poddało się niemieckim najeźdźcom.Zwiedzanie i spacer po Sankt Petersburgu najlepiej rozpocząć od Newskiego Prospektu (ros. Невский проспект), który jest główną i zarazem najbardziej reprezentatywną ulicą miasta.
Newski Prospekt jest bardzo długą ulicą, ma około 4,5 kilometra długości – jego południowy koniec to Plac Aleksandra Newskiego (ros. Площадь Александра Невского) gdzie wznosi się jeden z ważnych zabytków miasta – Ławra (monastyr) Aleksandra Newskiego (ros. Свято-Троицкая Александро-Невская лавра) a północny koniec wyznacza Wybrzeże Pałacowe ze słynnym Pałacem Zimowym (ros. Зимний дворец), w którego części obecnie znajduje się Ermitaż (ros. Государственный Эрмитаж) – słynna galeria sztuki i muzeum. Warto wiedzieć, że na zwiedzanie Ermitażu należy przeznaczyć cały dzień (a i to może okazać się za mało dla miłośników sztuki – ponad trzy miliony dzieł sztuki do zobaczenia!).
no images were found
Przed Pałacem Zimowym od strony miasta rozciąga sie ogromny Plac Pałacowy (ros. Дворцовая площадь). Z racji swego położenia był on wielokrotnie areną wielu ważnych wydarzeń. Tu 9 stycznia 1905 roku miały miejsce wydarzenia znane z historii jako „Krwawa niedziela” kiedy to wojska carskie siłą rozbiły pokojową demonstrację robotników. Z tego placu, w październiku 1917 roku, podczas Rewolucji Październikowej, odbył się szturm na Pałac Zimowy.Przejdź do strony: 1 2 3
loading...