Grecja, WYCIECZKA z Aten na przylądek Sounion do świątyni Posejdona

Co robić w stolicy Grecji Atenach , jeśli już się zwiedziło wszystkie starożytne perełki oraz muzea a także wzgórza Akropolis i Likawitos oraz historyczną dzielnicę Plaka? Można jechać do Delf albo na przylądek Sounion by tam zobaczyć piękne widoki i światynię Posejdona.

Delfy leżą prawie 200km od Aten a przylądek Sounion znajduje się około 70km na południe od Aten.

Jeśli bardziej nam zależy na zabytkach kultury antycznej to zdecydowanie polecam Delfy (zabytek UNESCO) choć wycieczka z Aten do Delf – tam i z powrotem w jeden dzień może być męcząca. Da się to jednak zrobić latem kiedy autobusy na tej trasie jeżdżą częściej –  trzeba wyjechać wcześnie rano a wraca się do Aten późnym wieczorem. Jeśli nie jesteście archeologami to czasu na miejscu wystarczy na obejrzenie starożytnych ruin oraz muzeum archeologicznego. Można też wykupić jednodniową wycieczkę ale wtedy dochodzą koszty biura turystycznego. Odpada za to samodzielne szukanie dworca autobusowego i transfer do lub z niego oraz ryzyko, że spóźnimy się na autobus rejsowy.

Jeśli zaś chcemy zobaczyć jeden zabytek kultury antycznej w postaci świątyni Posejdona oraz wspaniałe widoki na skały i morze oraz zaliczyć przy tym najbardziej na południe wysunięty punkt kontynentalnej Grecji to wybór powinien paść na przylądek Sounion. Wzmianka o nim pojawia się nawet w starożytnym poemacie Homera „Odysei”. A lord Byron wysławił piękno przylądka Sounion w swoim „Don Juanie”.

Półwysep Sounion jest jednym z bardziej malowniczych miejsc w Grecji. Najbardziej na południe wysunięty półwysep Attyki zainspirował już starożytnych Greków, którzy upatrzyli sobie w nim wymarzone miejsce na budowę świątyni. Świątynię Posejdona zbudowali oni już w V w. p.n.e (a dokładnie w 444 roku p.n.e.). Za budowniczego świątyni na przylądku Sounion uważa się Ictinuasa, architekta świątyni Hefajstosa w starożytnych Atenach. Dziś pozostałościa światyni Posejdona są wciąż imponujące ruiny będące charakterystycznym punktem przylądka Sounion.

Ruiny świątyni Posejdona oraz cały przylądek stanowi dziś teren muzeum na wolnym powietrzu. Trzeba kupić bilet wstępu (kilka Euro) by przespacerować się po półwyspie pełnym starożytnych zabytów. Bilet warty swej ceny zarówno ze względu na walory historyczne jak i przepiękne widoki.

Ze świątyni zachowało się do dziś tylko 16 z 34 marmurowych kolumn (w stylu doryckim) ale wciąż wyglądają one imponująco i przy odrobinie wyobraźni popartej rysunkami z przewodnika można sobie wyobrazić jak wyglądała kiedyś cała budowla. Na jednej z kolumn wspomniany Lord Byron wyrył ponoć swe nazwisko – nie można jednak tego sprawdzić naocznie bo kolumny są odgrodzone od zwiedzających.

Marmurowa świątynia w pełni Słońca widziana z oddali jest olśniewająco biała a przez to widoczna z dużej odległości. Starożytni żeglarze „używali” jej jako charakterystycznego punktu do nawigacji. Również dziś widok przylądka i świątyni Posejdona od strony morza należy do olśniewających.

Obok świątyni Posejdona zachowały się resztki umocnień oraz fundamenty nieistniejącej już świątyni Ateny.

Sama światynia Posejdona wznosi się na stromym zboczu opadającym 65 metrów w dół do morza.

Spacerując po przylądku mamy wspaniały widok nie tylko na świątynię ale również na zatokę i okoliczne małe, skaliste bezludne wysepki, o które rozbijają się fale.

Choć niewątpliwie obowiązkowymi punktami każdej wycieczki objazdowej po Grecji kontynentalnej są Saloniki, półwysep Athos, Meteory, Mykeny, Korynt i Ateny to uważam, że naprawdę warto zwiedzić również przylądek Sounion na który łatwo możemy dostać się z Aten lub Pireusu komunikacją miejską – bezpośrednio bądź z przesiadką w małej, nadmorskiej miejscowości Lavrio.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Z jednej strony warto dojechać do ruin świątyni wczesnym rankiem, by podziwiać ten piękny zakątek zanim pojawią się tu autobusy pełne turystów.

Z drugiej zaś, jeśli czas pozwoli, warto pozostać na przylądku aż do zachodu słońca. Zachód słońca nad przylądkiem Sounion należy do najpiękniejszych na świecie widoków z serii „zachody słońca”.

Zapraszam do obejrzenia galerii zdjęć.

GD Star Rating
loading...
Grecja, WYCIECZKA z Aten na przylądek Sounion do świątyni Posejdona, 8.7 out of 10 based on 10 ratings
Możesz zostawić odpowiedź, lub trackback ze swojej strony.

Napisz nam co myślisz

UŻYWAMY
COOKIES
Strona używa cookies i podobnych technologii. Brak zmiany w przeglądarce oznacza akceptację. Więcej informacji kliknij!