Góra krzyży – Litwa – jedyne takie miejsce!

Podczas podróży do Rygi lub wracając z niej do Polski,  można zaplanować trasę   przez okolice miasta SZAWLE,  nie zabierze to dużo więcej czasu (ok 20 min. różnicy z trasą  optymalną) a za to  wówczas można  odwiedzić  bardzo ciekawe miejsce, górę  krzyży. Na zachętę dodam, że jest tam  obecnie ponad 200 tys.  krzyży! 

 
HISTORIA

Wzgórze to rozpoczęło swoją historię w 1430 roku! Wówczas to powstawiono tam kapliczkę z dużym krzyżem na pamiątkę przyjęcia Chrztu przez Żmudzinów.  Potem zapewne było to miejsce częstego kultu, który nabrał znaczenia po upadku powstania listopadowego w 1831r.  Wówczas ludność rozpoczęła przynoszenie i wkopywanie tam krzyży. Na stronie www.siauliurajonas.lt znalazłem takie zdjęcie:

 

 Krzyże były różnej wielkości  i wykonane z różnych materiałów (głównie z drewna).  Kolejnym okresem wzmożonego  przynoszenia krzyży był  okres władzy komunistycznej (1941 – 1991). Pomimo  komunistycznych represji  , krzyży przybywało, aż do obecnych czasów, kiedy to jest ich ponad 200 tys.  W 1961 roku wzgórze zostało otoczone przez buldożery , krzyże były niszczone i palone (pod pretekstem  , że usuwane są tylko te , które nie stanowią wartości artystyczne). Sowieci posunęli się nawet do ogłoszenia epidemii wścieklizny i świnki , żeby nie wpuszczać tam ludzi a drogi dojazdowe były kontrolowane przez milicję.  Za każdym razem jednak , gdy krzyże były niszczone ,  po pewnym czasie pojawiały się ponownie na wzgórzu.   

 

W 1993 r.  podczas pielgrzymki na Litwę, Papież Jan Paweł II  , celebrował on Mszę Św.  (pozostał ołtarz z tego wydarzenia).  

 
JAK DOJECHAĆ

Z drogi głównej E77 (A12 na Litwie  –  na odcinku  RYGA (LV) – SZAWLE )  skręcamy w  kierunku oznaczenia KRYZIU KALNAS lub

miejscowości JURGAICIAI  

 

 

Jedziemy dość krótko wąską  drogą  i widzimy już górę oraz parking (BEZPŁATNY), otwarte całą dobę. Po zaparkowaniu, możemy nabyć krzyż który chcemy zostawić na górze. Wybór jest bardzo duży (małe, duże, różne wzory i kolory) , ceny o 1EUro  do nawet ok 10EURO.  

 
ZWIEDZANIE

Potem z parkingu pod wiaduktem  przechodzimy dołem  spokojną ścieżką prowadzącą na górę (góra do dużo powiedziane, jest to pagórek ,więc nie ma co się  obawiać , że się  nie wejdzie 🙂 ) 

Widzimy pola  i wzgórze i okolicę pełną   krzyży.  Co ciekawe po wejściu pod drewnianych schodach na górę  wzgórza widzimy, że po drugiej stronie jest ich także mnóstwo.   

Widok robi wrażenie, jeśli przypomnimy sobie datę  powstania i okoliczności, w których te krzyże się pojawiały to mamy spore pole do zadumy.  

Uwaga pomimo, że to jedno miejsce, nam zeszło prawie godzinę , żeby  uznać że już  wystarczy. Umieściliśmy swój  zakupiony krzyż (opisując go z tyłu, może kiedyś tam będziemy i go odnajdziemy 🙂 )

 

Ciekawa jest także drewniana figura Jezusa umieszczona przy wzgórzu: 

Za górą  jest ścieżka  do pobliskiego budynku sakralnego (chyba jest to muzeum) , niestety był on zamknięty.  

Za to akurat  tym razem bocian usiadł sobie na  kominie 🙂

.

 

Trzeba przyznać, że jest to miejsce szczególne, nawet w Polsce, gdzie kult jest bardzo  mocno rozwinięty , tego typu miejsca nie ma.  Jest to miejsce pełne ciszy, możliwości kontemplacji, spokojne  bez tłumów widocznych w innych miejscach kultu.  

 
GALERIA ZDJĘĆ: 
GD Star Rating
loading...
Góra krzyży - Litwa - jedyne takie miejsce!, 10.0 out of 10 based on 4 ratings
Możesz zostawić odpowiedź, lub trackback ze swojej strony.

Napisz nam co myślisz

UŻYWAMY
COOKIES
Strona używa cookies i podobnych technologii. Brak zmiany w przeglądarce oznacza akceptację. Więcej informacji kliknij!