Dania – WYCIECZKA po wyspie Fionia i do zamku Egeskov niedaleko Odense
Podróż po duńskiej wyspie Fionia (duń. Fyn), jeśli tylko zjedzie się z autostrady prowadzącej do Kopenhagi, to podróż w czasie. Pełno tu małych miasteczek, w których ma się nieodparte wrażenie, że czas się w nich zatrzymał.
Sielski krajobraz zagospodarowanych rolniczo pagórków poprzecinanych jest krętymi drogami, przy których rosną stare wierzby. Co jakis czas przy drodze napotkać można wsie z zabudową z pruskiego muru oraz chaty kryte słomą. Nie brakuje to również potężnych zamków, pałaców i warownych kościołów.
Wyspa Fionia nazywana jest oficjalnie zielonym ogrodem Królestwa Danii. A ja po pobycie na tej wyspie dodał bym jeszcze, że to oaza spokoju. Może z pominięciem stolicy wyspy – miasta Odense gdzie turystów jest całkiem sporo a gwaru na ulicach nie brakuje.
Co jakiś czas przy drodze napotkać można wsie z zabudową z pruskiego muru oraz chaty kryte słomą.Wyspa Fionia połączona jest z Półwyspem Jutlandzkim mostem przerzuconym przez Mały Bełt (Lillebælt), a z Wyspą Zelandią, na której znajduje się stolica Danii Kopenhaga, mostem na Wielkim Bełcie (Storebælt).
Dojazd na nią jest dość łatwy – autostradą poprzez mosty albo od strony Niemiec z Hamburga (kierunek na północ) albo od strony Kopenhagi i Malmo w Szwecji (kierunek na zachód).
Głównym miastem i stolicą duńskiej wyspy Fyn (Fionia) jest Odense. Miasto to ma ponad 1000 lat i odegrało istotną rolę w historii Królestwa Danii. Pamięta czasy Wikingów. Najbardziej jednak jest znane z faktu, iż tutaj właśnie urodził się i tworzył jeden z najsłynniejszych bajkopisarzy na świecie – Hans Christian Andersen.
Kościół-warownia w miejscowości Sønder ( Sønder Broby Kirke).Odense to dobra baza wypadowa do zwiedzania wyspy Fionia. Ale niekoniecznie musimy tam się zatrzymywać na dłużej. Można zwiedzić Odense, przebywając tam np. 2 dni a następnie znaleźć nocleg w którymś z mniejszych miast wyspy np. w Svendborg, Fåborg czy Assens. Albo w jednym z przydrożnych hoteli czy pensjonatów. Jeśli planujecie samodzielny wyjazd w kilka osób to latem lepiej dokonać wcześniejszej rezerwacji, choćby przez Internet.
Atrakcje i ciekawe miejsca na wyspie Fionia w skrócie:
Odense – główne miasto i stolicą duńskiej wyspy Fyn (Fionia). Opisałem pobyt w tym mieście i jego zabytki oraz atrakcje (kliknij tu by przeczytać o Odense)
Svendborg – to drugie co do wielkości miasto wyspy Fionia. Położone na południu wyspy. Warto go zwiedzić a nawet zatrzymać się tu na noc. Kręte uliczki miasteczka zachęcają do spacerów. Jak w całej Danii jest tu bezpiecznie nawet późnym wieczorem. Svendborg był niegdyś ważnym portem handlowym ale dziś jest to przede wszystkim przystań dla jachtów. Co roku w lipcu odbywają się tu słynne w Danii (i poza nią) regaty zwane „Fyn Rundt”.
Fåborg – to kolejne ciekawe miasto Fionii. Miasteczko położone na południowo-zachodnim wybrzeżu wyspy. Fåborg to obecnie ważny port dla promów pasażerskich. Ciekawe jest zabytkowe centrum miasta pełne waskich, brukowanych uliczek wśród których wznosi się dom kupiecki Gamle Gaard.
Assens – to małe ale bardzo urokliwe miasteczko. Assens położone jest na zachodnim wybrzeżu wyspy, nad cieśniną Mały Bełt – tylko kilka kilometrów na południe od mostu nad tą cieśniną. Miasteczko posiada niewielkich rozmiarów port rybacki.
Miasteczko Assens posiada niewielkich rozmiarów port rybacki.
Warte odwiedzenia jest zabytkowe centrum miasteczka pełne zabytkowych kamieniczek, z których większość to dawne domy kupieckie. Assens ma również status miejscowości wypoczynkowej.
Kościół parafialny to najwyższa budowla w Assens. Warte odwiedzenia jest też zabytkowe centrum miasteczka pełne zabytkowych kamieniczek, z których większość to dawne domy kupieckie.Archipelag Fioński – tak nazywa archipelag ponad 50 małych wysepek, leżących na półudnie od Fionii.
Nie są połączone z Fionią mostami, można na nie dopłynąć jedynia promami ze Svendborga lub Fåborga.
Dwie wyspy można zasługują na szczególną uwagę:
Ærø – ta wyspa nazywana jest perłą Archipelagu Fiońskiego. Można na nią dopłynąć promami ze Svendborga lub Fåborga. Wyspa znana jest z malowniczych, zielonych wzgórz, na szczytach których nierzadko zobaczyć można czynne wiatraki. Poza tym można tu odpocząć na spokojnej dzikiej plaży. Główne miasto wyspy to Ærøskøbing – to miasto-muzeum, jedyne miasto Danii w całości objęte ochroną konserwatorską. Przy brukowanych kocimi łbami ulicach miasteczka wznoszą się stare, pomalowane na różne kolory, domki rybaków. rybackich domków. Miasto jest też siedzibą najstarszej w Danii poczty.
Langeland – to długa, wąska wyspa to kolejna atrakcja Archipelagu Fiońskiego. Można na nią dopłynąć promami ze Svendborga. Wyspa Langeland to znane miejsce wypoczynku dla Duńczyków. Oprócz plażowania, kąpieli czy spacerów można tu również uprawiać windsurfing.
Główne miasto wyspy to Rudkøbing, nie jest to miasto-muzeum jak Ærøskøbing ale również jest ciekawa. Ta stara osada rybacka z portem ze starym portem ma ciekawą zabudowę i stare brukowane uliczki. Mieści się tu marina dla jachtów.
Na następnej stronie dowiecie się o zamku Egeskov na wyspie Fionia niedaleko Odense.
[php function=2]