Lizbona – atrakcje i zabytki, co warto zobaczyć i zwiedzić – WYCIECZKA do Lizbony na jeden dzień lub na weekend

Położona na zachodnim krańcu Europy stolica Portugalii, Lizbona potrafi zachwycić turystów i przybyszów z całego świata. Miasto jest pięknie położone na siedmiu wzgórzach, w miejscu gdzie rzeka Tag wpada do Oceanu Atlantyckiego tworząc szerokie rozlewisko zwane przez miejscowych „Słomianym Morzem”.
Bliskość oceanu właśnie sprawiła, że Lizbona była miejscem skąd wielu sławnych żeglarzy rozpoczynało swoje wyprawy w celu poznawania i odkrywania Nowego Świata. Mimo kilku wielkich trzęsień ziemi Lizbona zachowała do dziś charakter i atmosferę stolicy Imperium jakim była Portugalia w okresie wielkich odkryć geograficznych. Do dziś w Lizbonie zachowało się wiele symboli świadczacych o morskiej potędzę Portugalii.
Oczywiście klimat towarzyszący odkrywcom najlepiej czuć w dzielnicy Belem skąd wyruszały wyprawy, zaś klimat poprzedniej epoki kiedy Lizbona była stolicą jednego z największych Imperiów kolonialnych świata najlepiej wyczuwalny jest w najstarszych, dobrze zachowanych dzielnicach takich jak Alfama, Bairro Alto czy Baixa. To, że miasto położone jest na wzgórzach widać dobrze również w jego zabudowie. Niejednokrotnie ulica kończy się pionową ścianą a na wyższy poziom możemy dostać się schodam bądź … trzeba wjechać windą miejską! Przykładem jest choćby Alfama – to istny labirynt stromych, brukowanych uliczek i schodów. Życie toczy się wolno jak przed wiekami.
Z Lizbony blisko jest do pięknych plaż w Estoril czy Cascais – to tylko pół godziny jazdy samochodem bądź klimatyzowanym pociągiem.
Ale po kolei – poniżej w skrócie garść informacji na temat atrakcji Lizbony i przydatne uwagi praktyczne – to wszystko na podstawie własnych doświadczeń.
Dojazd – jak się dostać do Lizbony?
Jeśli chcemy spędzić w Lizbonie weekend bądź kilka dni to ze względu na odległość dzielącą Lizbonę od Polski należy wykluczyć przejazd samochodem, pociągiem bądź autobusem. Taki przejazd może zająć bowiem kilkadziesiąt godzin. Np. podróż autobusem z przesiadką we Francji trwa 2,5 doby w jedną stronę!
Droga lądowa pozostaje alternatywą jedynie jeśli wybieramy się na objazdową wycieczkę po Portugalii i planujemy spędzić w tym kraju kilka tygodni czyli wtedy stosunek ilości dni spędzonych w drodze do tych na miejscu jeszcze może wydać się rozsądny.
Ale i w takim przypadku, osobiście bym polecił przelot do Lizbony, Porto czy któregoś z miast w Hiszpanii a następnie wypożyczenie samochodu na miejscu – jak się przeliczy czas spędzony w drodze do Portugalii, hotele i opłaty za autostrady po drodze to opcja samolot+wypożyczenie auta na miejscu wcale nie wychodzi drożej.
Jeśli zaś chcemy zwiedzić tylko Lizbonę i okolicę to najlepszym rozwiązaniem jest samolot.
Z Polski, a konkretnie z Warszawy istnieje jedno bezpośrednie połączenie lotnicze do Lizbony wykonywane przez linie portugalskie TAP (członek sojuszu Star Alliance, w którym jest też nasz LOT). Są to linie tradycyjne (nie „tanie”) – bilet jeśli ma być tańszy należy rezerwować i kupić z wyprzedzeniem.
SPRAWDŹ JAKIE PRZEWODNIKI O LIZBONIE SĄ DOSTĘPNE:
Inne możliwości to lot z przesiadką, w którymś z europejskich portów lotniczych – ja leciałem przez Frankfurt, bo w terminie jaki mi odpowiadał trafiłem na promocję w Lufhansie.
Można też lecieć tanimi liniami, z przesiadką. Można też lecieć do któregoś z miast Hiszpanii (jest znacznie więcej lotów z miast europejskich do Hiszpanii niż do Portugalii – po prostu większy wybór, lepsze promocje).
Termin podróży – kiedy jechać do Lizbony?
Praktycznie można przyjechać do Lizbony o każdej porze roku i miło spędzić czas. Niemniej jednak lato jest bardzo upalne (lipiec, sierpień) a zima (grudzień, styczeń, luty) choć bezśnieżna i nie taka zimna jak u nas to jest bardzo deszczowa, skutecznie uprzykrza to poznawanie miasta. My byliśmy na przełomie maja i czerwca i trafiliśmy na idealną pogodę – nie za zimno, nie za gorąco, słonecznie. Lizbona w czerwcu tętni życiem i jest miejscem wielu imprez masowych z najwiekszą, która ma miejsce w nocy z 12 na 13 czerwca z okazji dnia patrona Lizbony – Świętego Antoniego. Wiosna i jesień czyli kwiecień, maj oraz wrześień i październik też są uznawane za dobry czas na odwiedzenie Lizbony.
Zwiedzanie – jak poruszać się po Lizbonie?
Lizbona nie jest miastem dużym, zwłaszcza jej stare zabytkowe centrum nie jest na tyle rozległe by nie można go było zwiedzić pieszo. Pieszo można się również dostać do położonego na wzgórzu zamku św. Jerzego. Na samodzielne zwiedzanie dalszych atrakcji Lizbony polecam metro – można nim dojechać do dzielnicy Belem gdzie znajduje się Pomnik Odkrywców, wieża Torre de Belem czy klasztor Hieronimitów. Metrem rownież dojedziemy do terenów wystawowych EXPO i oceanarium. W metrze trzeba uważać na kieszonkowców, mieliśmy okazję widzieć ich w akcji.
Nie wiem jak obecnie ale jeszcze parę lat temu przy grupie 4 osób (np. rodzina 2+2) całkiem opłacalnym środkiem komunikacji po Lizbonie były taksówki. W miarę tanie jeśli podzieli się koszt jazdy taksówką na cztery osoby i porówna z biletami na metro, autobus czy tramwaj.
Dla turystów polecanym środkiem transportu jest przejażdżka starymi tramwajami (np. tramwaj nr 28) po krętych uliczkach Lizbony.
Również wjazd windami miejskimi z niżej do wyżej położonych dzielnic Lizbony stanowi nielada atrakcję (w innych miastach takiej atrakcji nie znajdziemy). Oczywiście można też skorzystać ze schodów…
Najważniejsze zabytki i atrakcje Lizbony w skrócie poniżej.
- Zabytkowe dzielnice: Alfama, Bairro Alto czy Baixa.
Po prostu trzeba się po nich przespacerować by poczuć ducha starych czasów. Klimat poprzedniej epoki kiedy Lizbona była stolicą jednego z największych Imperiów kolonialnych świata najlepiej włąsnie wyczuwalny jest w najstarszych, dobrze zachowanych dzielnicach takich jak Alfama, Bairro Alto czy Baixa. Przykładem jest choćby Alfama – to istny labirynt stromych, brukowanych uliczek i schodów. Życie toczy się wolno jak przed wiekami. W Lizbonie widać też, że suszące się pranie to nie tylko obrazek znany z włoskich miast – w Alfamie jeśli tylko spojrzymy w górę bez problemu możemy dostrzec wywieszone pranie, pewnie tak samo było przed wiekami.
- Lizbońska Katedra czyli Sé.
Katedra, której budowę ukończono w 1150 roku została zbudowana jako wotum za odbicie Lizbony z rąk Maurów, przez króla Portugalii Alfonsa I Zdobywcę. Mimo uszkodzeń po licznych trzęsieniach ziemi jakie dotknęły Lizbonę nadal prezentuje się okazale. To wynik renowacji i odbudowy. Uwagę zwraca piękny portal oraz charakterystyczne dwie wieże, widoczne z wielu punktów miasta.
Co wydawać się może dziwne – wewnątrz katedra jest bardzo uboga, właściwie nie ma tam nic ciekawego.
Dalszy opis na następnej stronie.
Przejdź do strony: 1 2
loading...