Uzbekistan, Samarkanda – na Jedwabnym Szlaku w stolicy Timura – WYCIECZKA część 3/3

Przejdź do strony: 1 2

Samarkanda, stolica Imperium Timura (Tamerlana), uznawana jest za jedno z najpiękniejszych miast Azji Środkowej i dlatego właśnie warto ją zobaczyć. W skrócie przedstawiam parę informacji praktycznych o Samarkandzie i Uzbekistanie dla podróżujących samodzielnie.

Samarkanda ogólnie

Dzisiejsza Samarkanda to miasto leżące w Uzbekistanie, dawnej republice radzieckiej a obecnie niepodległym państwie, które mimo trudnej historii, buduje swoją tożsamość narodową.

Na zwiedzanie historycznych atrakcji Samarkandy trzeba przeznaczyć minimum 2 dni ale lepiej 3 – wtedy można spokojniej i bez niepotrzebnego pośpiechu zwiedzić wszystkie zabytki.

Oprócz wymienionych zabytków, Samarkanda nie posiada innych atrakcji – poza historycznym centrum zobaczymy typowe post-radzieckie miasto zbudowane w socjalistycznym stylu (blokowiska, bloki, które wymagają natychmiastowego remontu itp.).

Hotele w Samarkandzie

Do Samarkandy coraz częściej przyjeżdżają zagraniczne wycieczki z Europy Zachodniej, Korei czy z Japonii. Nie brakuje też samych Uzbeków, którzy chętnie zwiedzają swój kraj. Trzeba się zatem śpieszyć zanim miasto i cały kraj stanie się „modne” i zadepczą go tłumy turystów jak to ma miejsce z Egiptem czy Meksykiem.

Niestety baza noclegowa w Samarkandzie nie jest za bogata, choć z roku na rok sie poprawia. Brakuje zwłaszcza tanich noclegów dla backpakersów. Te droższe znajdziemy na stronach internetowych. Tych tańszych trzeba szukać już na miejscu, podobnie z kwaterami prywatnymi.

Wyżywienie

Ceny artykułów spożywczych a także ceny w restauracjach w Uzbekistanie są znacznie mniejsze niż te w Polsce. Można się naprawdę najeść i wypić za niewielkie pieniądze, pod warunkiem jednak że omija się miejsca gdzie przychodzą zagraniczne wycieczki. Polecam baraninę – u nas w Polsce trudno o dobrze przyrządzoną baraninę czy jagnięcinę a w Uzbekistanie jest ona rewelacyjna. To tu właśnie polubiłem i doceniłem to mięso. Również ceny alkoholu są niskie.
Mimo iż Uzbekistan to kraj muzułmański to wpływy radzieckie zrobiły swoje – bez problemu można kupić piwo, wino czy wódkę –  w tm loklana o nazwie „Samarkandzkaja” (butelka i naklejka identyczna jak ta z rosyjskiej wódki „Stolicznaja” czy „Moskovskaja”). 

Dojazd do Samarkandy

Samochodem z Polski do Samarkandy

To raczej pomysł dla tych globtroterów, którzy uwielbiają wyprawy samochodem ale jak ktoś ma fantazję to może dojechać do Samarkandy autem z Polski poprzez Ukrainę, Rosję (Kraj Stawropolski) i Kazachstan. Oczywiście potrzebne będą wizy do Rosji i Kazachstanu. Rozmawiałem w lokalnym barze z paroma przypadkowo zagadniętymi Uzbekami, którzy jak sie okazało znali Polskę bo…sprowadzają samochody z Niemiec poprzez Polskę, Ukrainę itd. Tak więc droga lądowa istnieje. Dla chętnych i odważnych.

Pociągiem z Moskwy do Taszkentu

Istniej bezpośrednie (utrzymywane od czasów radzieckich) połączenie kolejowe pomiędzy Moskwą a Taszkentem. Ale taka podróż trwa 65 godzin! – czyli prawie trzy doby. Cena takiego połączenie też nie zachęca, jest niewiele mniejsza niż za samolot. Połączenie to polecane jest tylko tym, którzy nie lubią latać samolotem alby tym którzy uwielbiają jazdę pociągiem i rozmowy z współtowarzyszami podróży.

Samolotem do Taszkentu

Stolica Uzbekistanu, Taszkent ma regularne połączenia z miastami w Europie i Azji. Oprócz narodowych linii lotniczych Uzbekistan Airlines, do Taszkentu lata również Aerofłot (z Moskwy), Turkish Airlines (ze Stambułu), Air France z Paryża a z krajów bliżej nas Czech Airlines z Pragi i łotewskie tanie linie Air Baltic z Rygi. Lata też Korean Airlines z Seulu jakby komuś tak było bliżej. Planując samodzielny wyjazd trzeba jak zawsze szukać promocyjnych cen. Swego czasu najlepsze pod względem ceny i całkowitego czasu przelotu było połączenie Turkish Airlines z Warszawy przez Stambuł do Samarkandy.

Dalszą podróż do Samarkandy można odbyć lokalnym połączeniem lotniczym Taszkent-Samarkanda, samochodem z wynajętym kierowcą (lub prowadząc samodzielnie choć to dla odważnych bo Uzbecy jeżdżą trochę jak szaleni) lub pociągiem (propozycja warta polecenia).  

Samochodem z Taszkentu do Samarkandy

Drogi w Uzbekistanie nie należą do najlepszych. Można je porównać z tymi jaki są na Ukrainie. Brak autostrad oczywiście. Jechaliśmy z wynajętym kierowcą rozklekotaną Ładą Niwą ponad 5 godzin z Samarkandy do Taszkentu – a to tylko nieco ponad 300km.

Za to widoki po drodze można uznać za ciekawe – stepy, pagórki a przez pewien odcinek w oddali widać było majestatyczne szczyty pasma górskiegi Hisaro-Ałaj położonego na granicy z Tadżykistanem. Po drodze nie ma też za bardzo gdzie się zatrzymać na jedzenie, można jednak kupić owoce, warzywa, miód, sery i inne tego rodzaju produkty na lokalnych targowiskach. Zresztą mając samochód warto zatrzymać się po drodze w małym miasteczku czy wiosce by poznać nieco lokalnego świata.

Pociągiem z Taszkentu do Samarkandy

Istnieje bardzo dobre i nowoczesne połączenie kolejowe łączące Samarkandę ze stolicą Uzbekistanu – Taszkentem. Pociąg nazywa się „Registan”. Miałem okazję go wypróbować i naprawdę połączenie to warte jest polecenia. Do zakupu biletu na pociąg konieczny jest paszport i należy go kupić w kasie dla cudzoziemców (tak było jeszcze w 2010 roku).

Z Taszkentu do Samarkandy jedzie się około 4 godzin wygodnym pociągiem. Polecam I klasę (niewiele droższa od II a bardziej komfortowa) ale i II klasa jest OK. Cena biletu w pierwszej klasie na trasie Taszkent–Samarkanda to około 70 PLN.
Widoki z okna nie są już tak ciekawe jak z samochodu na tej samej trasie,  nie można się też zatrzymać po drodze.

Samolotem bezpośrednio do Samarkandy

Pomiędzy Taszkentem a Samarkandą funkcjonują regularne krajowe połączenia lotnicze. Można szukać połączeń na stronie Uzbekistan Airlines ale jeszcze w 2010 roku nie można było kupić biletu online, lecz jedynie na miejscu w Taszkencie.

Samarkanda ma też międzynarodowe lotnisko ale regularne i bezpośrednie połączenia wykonują tylko linie rosyjskie i uzbeckie (może to się z czasem zmieni i jakaś zachodnia linia zacznie to latać bezpośrednio). W 2011 roku Samarkanda miała bezpośrednie połączenie lotnicze z Moskwą (Uzbekistan Airlines) i Sankt Petersburgiem (rosyjskie linie Pulkovo Airlines).

Przejdź do strony: 1 2

GD Star Rating
loading...
Uzbekistan, Samarkanda – na Jedwabnym Szlaku w stolicy Timura – WYCIECZKA część 3/3, 10.0 out of 10 based on 25 ratings

Przejdź do strony: 1 2

Możesz zostawić odpowiedź, lub trackback ze swojej strony.

Napisz nam co myślisz

UŻYWAMY
COOKIES
Strona używa cookies i podobnych technologii. Brak zmiany w przeglądarce oznacza akceptację. Więcej informacji kliknij!