Uzbekistan, Samarkanda – na Jedwabnym Szlaku w stolicy Timura – WYCIECZKA część 3/3

Przejdź do strony: 1 2

Transport lokalny w Samarkandzie

Najpopularniejszy środek transportu w Samarkandzie to tzw. „marszrutka” czyli minibusik jeżdżący wyznaczoną trasą i zatrzymujący się na żądanie – trzeba stanąć przy drodze takiej „marszrutki” i machać ręką, kierowca się zatrzyma nawet jak busik jest pełny J – a nuż da się wcisnąć kolejna osobę? Płaci się gotówką kierowcy przy wejściu. Tylko nie myślcie, że ta samarkandzka „marszrutka” to minibus podobny do tych , które u nas kursuja pomiędzy miejscowościami. To nie ten rozmiar, uzbecka wieloosobowa „marszrutka” jest wielkości takiego Daewoo Matiza, trochę tylko bardziej rozdmuchana! Ale jak pojemna – osiem osób wchodzi bez problemu.

  Ten lokalny środek transportu nie jest jednak najlepszy dla turysty, raczej należy go traktować jako możliwość poznania kraju i lokalnego kolorytu. Nie to żeby był nie bezpieczny, lecz po prostu wytyczone dla marszrutek trasy rozmijają się z trasami turystycznymi (poza paroma wyjątkami).

Jeśli byście mieszkali w dalszych dzielnicach miasta, np. na kwaterze prywatnej to dojazd do centrum „marszrutką” będzie dobrym i tanim sposobem.   

Najlepszym sposobem na zwiedzania Samarkandy jest póki co taksówka pomiędzy kolejnymi atrakcjami oraz gdzieniegdzie własne nogi.

Taksówki są tanie pod warunkiem, że uzgodni się cenę przed kursem i mówi się po rosyjsku (albo po uzbecku lub w farsi jeśli ktoś umie). Zagadnięcie taksówkarza po angielsku, niemiecku lub francusku spowoduje, że cena poszybuje znacznie wyżej.

Wymiana pieniędzy, karty kredytowe

Walutą Uzbekisanu jest „sum” (albo inaczej „som” międzynarodowy kod waluty to UZS a lokalny symbol to лв). Jeden sum dzieli się na  100 tiyin ale tych groszy nikt nie widział bo inflacja zmniejszyła wartość waluty do takich rozmiarów że groszy sie nie używa.

Kurs wymiany soma uzbeckiego (2013)

1 USD – 2 168,00 UZS  ;  1 EUR – 2 930,40 UZS  ;  1 PLN – 698,58 UZS

Sum to waluta NIEWYMIENIALNA (czy ktoś jeszcze pamieta, że nasz złoty był niewymienialny za PRL-u?). Na to warto warto zwrócić uwagę bo jak Wam zostanie trochę Sumów to już nawet na lotnisku w Taszkencie nimi nie zapłacicie za towary wolnocłowe, nie mówiąc już o wymianie poza Uzbekistanem. Na lotnisku za Sumy co najwyżej kawę kupicie.

Wymiana waluty przypomina tą z czasów PRL – cudzoziemcy mogą wymienać walutę w bankach wg oficjalnego kursu. Jak się łatwo domyśleć, istnieje też kurs czarnorynkowy, lepszy ale obarczony dwoma ryzykami: po pierwsze transakcje takie sa nielegalne i cudzoziemcowi grozi więzienie za obrót walutą, a po drugir cinkciarz może nas zwyczajnie oszukać bo ze wzgledu na swoją nielegalność transakcje wymiany odbywają się w miejscach mało publicznych. Myśmy wymieniali walutę poza bankami (ze względu na lepszy kurs) ale skorzystaliśmy z pośrednictwa recepcjonisty a za drugim razem zaprzyjaźnionego z nami po kilku dniach taksówkarza. 

Bankomatów w Samarkandzie nie widziałem poza tymi w bankach ale niewykluczone, że już się jakieś pojawiły, kraj się w końcu rozwija.

Mimo rosnącej popularności Samarkandy na świecie, karty kredytowe wciąż NIE są tu popularne. Trudno nimi zapłacić w sklepie, restauracji a nawet w tańszym hotelu! Kartą można płacić w droższych 3 i 4 gwiazdkowych hotelach chociaż i tak często się zdarza, że jest problem z terminalem (nie działa połączenie).

Z Internetem też jest często problem – niby jest Wi-Fi w hotelowej recepcji ale Internet często się zrywa, bywa problem z przeglądaniem stron, odbieraniem poczty, nie mówiąc już o rozmowie na Skype.    

Obowiązek meldunkowy

Jest i trzeba się tego pilnować (albo może był jeszcze w 2011 roku). Jeśli zamieszkamy w hotelu to recepcja jest odpowiedzialna za zameldowanie cudzoziemca. Jeśli mieszka się na kwaterze prywatnej to należy dopilnować by osoba nas przyjmująca zameldowała nas na posterunku milicji. Bez odpowiednich wpisów w karcie imigracyjnej można mieć później problem na granicy z wyjazdem.

Ubiór

Uzbekistan to kraj muzułmański choć sporo jest też prawosławnych (głównie mniejszość rosyjska). Wieloletnia ateizacja kraju w czasach ZSRR zminimalizowała nieco wpływy Islamu i np. alkohol jest powszechnie dostępny ale w meczetach i innych miejscach kultu obowiązują zasady znane nam z krajów arabskich.

Tj. nawet podczas upałów obowiązuje pełny ubiór zakrywający nogi i ramiona, nakrycie głowy dla kobiet i zdejmowanie obuwia. Również na ulicy lepiej być ubranym skromnie i unikać roznegliżowanych ubrań. Dotyczy to zwłaszcza prowincji – czyli raczej należy nosić długie spódnice czy spodnie oraz, w przypadku kobiet, nie paradować z głębokim dekoltem samotnie po ulicy.

Wiza do Uzbekistanu

Jest wymagana dla Polaków i trzeba ja wyrobić jeszcze przed wyjazdem do Uzbekistanu. Na granicy jej nie dostaniemy. Ale na szczęście w Warszawie znajduje się Ambasada Republiki Uzbekistanu więc można taką wizę załatwić w Polsce. W odróżnieniu np. do Kazachstanu, który nie ma ambasady w Polsce i jedyna możliwość to złożenie wniosku w najbliższej ambasadzie Kazachstanu – czyli w Berlinie. 

Do wizy potrzebne jest zaproszenie. Jeśli nie mamy od kogoś z Uzbekistanu (osoby prywatnej, instytucji czy biura podróży) to trzeba je sobie załatwić przez polskie biuro podróży organizujące wyjazdy do Uzbekistanu albo specjalizujące się w pośrednictwie wizowym. Można też szukać bezpośrednio na stronach internetowych biur podróży z Uzbekistanu i z nimi nawiązać kontakt.

Wiza turystyczna do Uzbekistanu nie jest tania i trochę kosztuje np. tygodniowa (7dni) to wydatek 60USD, miesięczna (30 dni) to wydatek 80USD a roczna to już 270USD. Tańsze są grupowe dla zorganizowanych wycieczek.

Adres Ambasady Republiki Uzbekistanu w Polsce:
ul.Kraski 21,
02-804 Warszawa

Co jeszcze zobaczyć w Uzbekistanie?

Jak już dostaniecie uzbecką wizę to warto się zastanowić co jeszcze zobaczyć w Uzbekistanie. Bo nie tylko sama Samarkanda jest warta zwiedzenia w tym kraju. Są jeszcze piękne zabytki Buchary (podobne jak w Samarkandzie ale znacznie mniej turystów), Chiwy a także Szahrisabz (rodzinne miasto Tamerlana). Poza tym pustynie Kara-Kum (czarne piaski) i Kyzył-Kum (czerwone piaski), Morze Aralskie, rzeki Amu-daria i Syr-daria oraz góry! Ponad 20% kraju zajmują góry – a nie należą one do niskich. Wschód i północny-wschód kraju zajmują Góry Ałajskie i Góry Tienszan. W Górach Tienszan znajduje się też najwyższy szczyt Uzbekistanu – Hazrat Sulton (wysokość 4634 m n.p.m.)

Klimat Uzbekistanu, kiedy jechać do Samarkandy?

Klimat w Uzbekistanie jest typowo kontynentalny. Poza górami, które rządzą się własną pogodą, zimy są ciepłe (temperatura waha się od 3 do 10 °C choć w Samarkandzie śnieg w zimie nie jest rzadkością) a lata bardzo gorące (temperatury dochodzą nawet do 45 °C.) i suche. Suchy klimat i mała ilość opadów (do 200 mm poza górami oczywiście) powoduje, że uprawa ziemi i rolnictwo w ogóle nie są tu najlepszym biznesem.

Zatem – Kiedy jechać do Samarkandy? – nie latem (upały) i nie zimą. Najlepszy okres to przełom maja i czerwca oraz wrzesień i początek października. Wadą tych terminów może być jednak spora ilość turystów. Zwłaszcza wrzesień i początek października to ekspansja turystów z Francji, Niemiec, Korei i Japonii.

Ciekawostka dotycząca Uzbekistanu!

Uzbekistan jest krajem podwójnie śródlądowym co oznacza, że nie tylko sam nie ma dostępu do morza ale i graniczy z krajami które również nie mają dostępu do morza. Drugim takim, podwójnie śródlądowym krajem jest Liechtenstein w Europie. Innych na świecie nie ma (chyba, że się pojawią w wyniku zmian politycznych). 

Ale to, że Uzbekistan nie ma dostępu do morza nie przeszkadzało władzy radzieckiej założyć w Taszkencie jednej z największych i w najważniejszych w ZSRR szkół morskich.

Galeria zdjęć z podróży do Samarkandy w przygotowaniu.

Przejdź do strony: 1 2

GD Star Rating
loading...
Uzbekistan, Samarkanda – na Jedwabnym Szlaku w stolicy Timura – WYCIECZKA część 3/3, 10.0 out of 10 based on 25 ratings

Przejdź do strony: 1 2

Możesz zostawić odpowiedź, lub trackback ze swojej strony.

Napisz nam co myślisz

UŻYWAMY
COOKIES
Strona używa cookies i podobnych technologii. Brak zmiany w przeglądarce oznacza akceptację. Więcej informacji kliknij!