USA, Nowy Jork – widoki z Empire State Building
Być w USA i nie zobaczyć Nowego Jorku? Być w Nowym Jorku i nie zobaczyć wieżowców na Manhattanie? Być na Manhattanie i nie wjechać windą na Empire State Building skąd roztacza się przepiękny widok na Nowy York? To tak jakby być w Paryżu i nie widzieć wieży Eiffla oraz widoków miasta jakie się z niej rozpościerają!
The Empire State Building (w skrócie ESB), bo tak brzmi jego oficjalna nazwa po angielsku, to jedna z najbardziej rozpoznawalnych budowli w Stanach Zjednoczonych jak i na całym świecie. To również, obok Statui Wolności, najbardziej znany symbol Nowego Jorku. Wg naukowców z Cornell University, Empire State Building jest też najczęściej fotografowanym obiektem na Ziemi.
Wieżowiec ten został oficjalnie oddany do użytku jeszcze przed II wojną światową, w 1931 roku. Od tego momentu aż do 1973 roku był najwyższym budynkiem w Nowym Jorku. I jest nim znów od 1991 roku! Na prawie trzydzieści lat zdetronizowały go bliźniacze wieże World Trade Center, które były najwyższymi budynkami Nowego Jorku w latach 1973-2001. A które, jak pamiętamy runęły po atakach terrorystycznych z 11 września 2001 roku. Obecnie Empire State Building jest znów najwyższym budynkiem Nowego Jorku i trzecim pod względem wysokości budynkiem w Stanach Zjednoczonych.
Empire State Building przez 39 lat był również najwyższym budynkiem świata – tę rolę pełnił w latach1931-1970.
Empire State Building mierzy 381 metrów a wraz z anteną 443 metry. Ma 102 piętra nad ziemią oraz jedno piętro pod ziemią. Platforma widokowa znajduje się na 86 piętrze (320 metrów nad ziemią) i to tutaj najczęściej docierają turyści.
Z platformy roztacza się niezapomniany widok na cztery strony świata. Przy dobrej przejrzystości powietrza widocznośc sięga nawet 130km. Bez trudu zobaczymy dzielnice Nowego Yorku oraz jego dalsze okolice a tuż po drugiej stronie rzeki Hudson widoczny jest stan New Jersey.
Warty polecenia jest też wjazd na platformę widokową wieczorem oraz nocą – widok Nowego Jorku nocą jest przepiękny. Większość obiektów np. słynny Most Brookliński czy wieżowce na Manhattanie jest ciekawie podświetlanych. Na ulicach widać światła pędzących bądź stojących w korkach samochodów.
Jeszcze wyżej bo na 102 piętrze Empire State Building znajduje się kolejny, mniejszy już taras widokowy, który od 2005 roku jest otwarty dla zwiedzających.
Szacuje się, że rocznie widok z tarasów Empire State Building podziwia 3,8 miliona ludzi a w sumie od momentu udostępnienia punktów widokowych oba tarasy odwiedziło już ponad 110 milionów turystów.
Ceny biletów wstępu (2012) na platformę widokową Empire State Building nie są najniższe zwłaszcza jeśli sie kupuje bilet dla siebie i członków rodziny. Ale niezapomniane widoki i piękne fotki z góry zrekompensują poniesione koszty.
Wjazd windą na platformę widokową na 86 piętrze to wydatek 25 USD (dla osób w wieku 13-61 lat), 19 USD (dla dzieci 6-12 lat), 22 USD dla seniorów (ponad 62 lata). Bezpłatny wjazd jest dla dzieci poniżej 5 lat i mundurowych.
Wjazd na platformę widokową na 102 piętrze jest dodatkowo płatny i wynosi 17 USD.
Często wjazd na taras widokowy wiąże się z koniecznością czekania w sporej kolejce, chętnych jest bowiem sporo. Zwłaszcza w sezonie turystycznym czyli w przypadku Nowego Jorku wiosna, lato , jesień i okres Bożego Narodzenie i Nowego Roku.
Ale jest możliwość omininięcia kolejek i wjazd na 86 piętro bez czekania – to wprawdzie opcja dla bogatych ale jak ktoś nie ma czasu a ma pieniądze to wystarczy kupić tzw. Express Pass za 47,5 USD i wtedy można pominąć wszelkie kolejki.
Jeśli chce się wiedzieć co się akurat podziwia z platformy widokowej można wypożyczyć Observatory iView za ekstra 10 USD (iPod ze zdjęciami i objaśnieniami widoków z platformy widokowej z komentarzem w słuchawkach). Za te pieniądze otrzymujemy multimedialną informację ale iPoda trzeba w końcu oddać. Za to za kolejne 10 USD możemy zakupić sobie na pamiątkę mapkę objaśniającą co widać ze wszystkich czterech strom Empire State Building. Mapkę oczywiście możemy zatrzymać dla siebie.
Na kolejnej stronie przedstawiam opis widoków z Empire Stare Building na cztery strony świata oraz kilka ciekawostek związanych z tym najwyższym budynkiem Nowego Jorku.
[php function=2]