Gdzie na Safari do Tanzanii? – Parki Narodowe w Tanzanii – WYCIECZKA i porady praktyczne cz.2/3

Przejdź do strony: 1 2

Tanzania to obok Kenii i RPA najpopularniejszy kierunek wypraw na safari i podglądania dzikich zwierząt w ich naturalnym środowisku. Kraj ten oferuje turystom możliwość zetknięcia się z dziką przyrodą i posiada nieźle rozwiniętą, jak na Afrykę, infrastrukturę turystyczną umożliwiającą zwiedzanie licznych Parków Narodowych.

Jak zorganizować safari w Tanzanii?

Na Safari do Tanzanii można się wybrać zarówno wykupując zorganizowaną wycieczkę z biurem podróży w Polsce jak i też indywidualnie, organizując sobie samemu wszystko na miejscu tj. korzystając bezpośrednio z lokalnych biur zajmujących się organizacją safari dla indywidualnych turystów.

Jak zorganizować safari z biurem podróży? – to proste, wyszukujemy na stronie biura interesujący nas kierunek na safari i termin, a następnie uszczegółowiamy detale, płacimy – i lecimy na miejsce. Już na lotnisku jesteśmy objęci opieką pilota, która trwa również na miejscu w Tanzanii. Wszystko mamy zorganizowane i opłacone. Możemy też na miejscu skusić się na dodatkowo płatną wycieczkę fakultatywną np. do wioski Masajów (ok. 30-35 USD od osoby). Dochodzą tez napiwki dla lokalnej obsługi (tragarze, kucharze, kierowcy itp.) – zwyczajowo trzeba przeznaczyć na napiwki około 10% ceny safari.

Cena typowego safari z biurem podróży zawiera:

  • transport do parku narodowego z hotelu i z powrotem,
  • opłaty za wstęp do parków,
  • podczas safari transport samochodem terenowym z podnoszonym dachem,
  • opiekę lokalnego kierowcy – przewodnika mówiącego w języku angielskim,
  • całodniowe posiłki podczas safari (śniadanie, lunch i kolacja),
  • woda butelkowana podczas safari,
  • zakwaterowanie w namiotach (taniej) lub w lodge (drożej) – ilość noclegów jest adekwatna do długości safari które wykupiliśmy (najkrótsze 2-dniowe to jeden nocleg, można jechać na 7, 9 lub nawet 14-dniowe safari, kwestia chęci i zasobności portfela, dłuższe safari oznacza zazwyczaj wizytę w kilku parkach narodowych np. Serengeti i Ngorongoro)

Z biur podróży w Polsce, które organizują wyjazdy na safari można wymienić biuro podróży Itaka, są także mniejsze biura, w których można zorganizować wyjazd na safari na zamówienie.

Jak  zorganizować safari samodzielnie? – to nie jest niemożliwe. Wiele osób z sukcesem sprawdziło na sobie taką możliwość. Niewątpliwie jest to opcja tańsza gdyż nie płacimy wtedy pośrednikom ale wymaga to odrobinę ryzyka z naszej strony i więcej czasu potrzebnego na załatwienie safari na miejscu. Oraz cierpliwości i umiejętności negocjacyjnych, no i oczywiście znajomości j. angielskiego.

Jeśli chodzi o Tanzanię to najbardziej znane i najczęściej odwiedzane Parki Narodowe znajdują się na północy kraju: Serengeti, Ngorongoro, Tarangire, Lake Manyara, Mt Kilimanjaro. 

I do nich też stosunkowo najłatwiej można też się dostać z Europy. Bazą wypadową do Parków Narodowych położonych na północy Tanzanii jest miasto Arusha. Można do niego dojechać autobusem lub dolecieć samolotem z Dar es Salaam Można też dostać się tu z Nairobi w Kenii (codziennie jeżdżą busiki w cenie 35 USD a przekraczanie granicy kenijsko-tanzańskiej nie stanowi żadnego problemu). Do Arushy można też dojechać z międzynarodowego lotniska położonego u stóp Kilimandżaro, jeśli ktoś chciałby połączyć safari z wspinaczką na ten najsłynniejszy szczyt Afryki.

Mniej znane i rzadziej odwiedzane znajdują się w środku i na południu kraju: Mikumi, Selous, Ruaha.

Dla nich bazą wypadową będzie była stolica Tanzanii – położone nad Oceanem Indyjskim Dar es Salaam.

Przed wyjazdem do Tanzanii można już zacząć szukać lokalnych biur podróży zajmujących się organizacją safari da turystów z Europy – biura takie mają zazwyczaj siedziby w Arushy lub Dar es Salaam . Warto spisać kilka z nich i mieć ich adresy, telefony. Można też nawiązać kontakt mailowy lub telefoniczny i wstępnie ustalić co by nas interesowało. Nie polecam jednak przesyłania zaliczek itp. zobowiązań – nigdy nie wiadomo czy nie mamy do czynienia z oszustami. Lepiej potwierdzić plan safari na miejscu i wtedy zapłacić.

Oczywiście jeśli nie macie czasu czy chęci nawiązywania kontaktów będąc jeszcze w Polsce to bez problemu namierzycie biuro turystyczne na miejscu np. w Arushy. Po przylocie bądź przyjeździe na dworzec autobusowy w Arushy dopadnie was zapewne stado naganiaczy – trzeba wybrać któregoś z nich i pojechać do biura w centrum miasta. W takim miejscowym biurze można zorganizować zarówno safari jak i nocleg w Arushy, a także inne sprawy związane z wyjazdem np. noclegi i safari  w sąsiedniej Kenii czy pobyt na Zanzibarze. Im więcej świadczeń chcemy zamówić tym większą zniżkę możemy wytargować. Płatność w gotówce w tanzańskich Szylingach lub w USD. W Arushy są bankomaty oraz miejsca gdzie bezpiecznie wymienimy gotówką , bez problemu wypłacimy lub wymienimy kasę.

Safari w Tanzanii – jak to wygląda – uwagi praktyczne. Noclegi na safari w Tanzanii. 

Ogólnie safari nie jest tanim sposobem spędzania czasu. Biura podróży z Europy pobierają spore marże ale i na miejscu zorganizowane safari z miejscowym biurem podróży nie należy do najtańszych atrakcji. Dzieje się dlatego, iż  dzienne stawki za przebywanie w parku narodowym są wysokie (ok. 50-70 USD od osoby) a do tego dochodzą noclegi, kierowca-przewodnik, kucharz oraz samochód terenowy z otwartym dachem.

Cena safari zależy też sporo od ilości osób w samochodzie oraz od rodzaju noclegu jaki wybierzemy.

Liczba osób w samochodzie – dość ważny parametr naszego safari.

Im większa, tym taniej (koszt samochodu i kierowcy-przewodnika dzielony jest na liczbę uczestników) ale jeśli za duża to może się zdarzyć że nie wszyscy będą mieli „miejsce przy oknie”. W zależności od wielkości samochodu optymalna liczba osób to 6,7 lub 8 – czyli tyle by każdy miał swoje miejsce od zewnętrznej strony. W rzeczywistości  obserwowanie fauny i flory  na safari odbywa się bardziej przez otwarty dach niż przez boczne szyby samochodu ale i tak lepiej jest mieć miejsce zewnętrzne.

Jeśli wybraliśmy safari w wersji kilku dniowej to po kilku dniach byle słoń czy pojedyncza żyrafa nie są już w stanie wzbudzić naszego zainteresowania.

Przejdź do strony: 1 2

GD Star Rating
a WordPress rating system
Gdzie na Safari do Tanzanii? – Parki Narodowe w Tanzanii – WYCIECZKA i porady praktyczne cz.2/3, 9.5 out of 10 based on 8 ratings

Przejdź do strony: 1 2

Możesz zostawić odpowiedź, lub trackback ze swojej strony.

Napisz nam co myślisz

UŻYWAMY
COOKIES
Strona używa cookies i podobnych technologii. Brak zmiany w przeglądarce oznacza akceptację. Więcej informacji kliknij!