Egipt, Synaj – WYCIECZKA na Górę Synaj i do klasztoru św. Katarzyny
W południowej, górzystej części Półwyspu Synaj znajduje się czczona przez chrześcijan, muzułmanów i Żydów góra Synaj zwana też górą Mojżesza. To właśnie na tej górze według tradycji i znanego nam z Biblii opisu, Bóg zawarł przymierze z narodem izraelskim i wręczył Mojżeszowi kamienne tablice, na których widniało Dziesięcioro Przykazań.
Sama Góra Synaj wznosi się na wysokość 2285 m n.p.m. i jest zbudowana z charakterystycznego dla południowego Synaju szaro-czerwonego granitu.Półwysep Synaj od starożytnych czasów stanowił naturalną granicę pomiędzy Afryką a Azją. Geograficznie jest to część Azji. Choć w większości jest to obszar bezludny to ma bardzo duże znaczenie historyczne i religijne.
Jako strategicznie ważny obszar położony obok Kanały Sueskiego był przedmiotem wielu sporów i wojen. Obecnie w wyniku podpisanego w 1978 roku traktatu pokojowego półwysep Synaj należy do Egiptu ale jednocześnie jest strefą zdemilitaryzowaną tak by bezpośrednio z tego obszaru nie nastąpił atak na Izrael.
Na Synaju stacjonują wojska międzynarodowe a jeden z posterunków wojsk ONZ mija się jadąc do klasztoru św. Katarzyny.
Góra Synaj wznosi się na wysokość 2285 m n.p.m. i jest zbudowana z charakterystycznego dla południowego Synaju szaro-czerwonego granitu. W 2002 roku cały ten obszar został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Widoki z góry Synaj na otaczający ją masyw górski są przepiękne i bardziej przypominają czerwoną planetę Mars niż Ziemię. Na szczycie, obok jaskini Mojżesza znajduje się mała kamienna kapliczka, która podczas naszej wizyty była remontowana, stąd na zdjęciach znalazło się sporo worków z cementem, które transportuje się na szczyt na grzbietach osłów. Kapliczka ta zbudowana została w 1934 roku na miejscu wcześniejszej z V w.
Góra Synaj jest jednym z najpopularniejszych miejsc turystycznych na całym półwyspie Synaj oraz jednym z bardziej znanych miejsc pielgrzymkowych na świecie. Dla Żydów, muzułmanów i chrześcijan jest to miejsce święte. Co roku przez szczyt przewija się prawie 100 000 osób .
U stóp góry Synaj, na wysokości 1570 m n.p.m. usytuowany jest starożytny klasztor św. Katarzyny w którym do dziś mieszkają i modlą się prawosławni, greccy mnisi pochodzący w większości z góry Atos w Grecji.
Klasztor św. Katarzyny jest najstarszym na świecie czynnym nieprzerwanie klasztorem chrześcijańskim. Przez wiele wieków aż do dziś będąc nawet pod władzą muzułmańską nie został nigdy zamknięty.
Kolejna okazja do zakupu pamiątek. W tle widać potężne mury klaszoru. Klasztor świętej Katarzyny znajduje się w miejscu gdzie według tradycji Bóg pod postacią płonącego krzaku przemawiał do Mojżesza. Na pamiątkę tego wydarzenia cesarzowa Helena (matka Konstantyna Wielkiego) kazała w 337 r. n.e. wznieść kaplicę obok domniemanego Krzewu Gorejącego. W VI. wieku, na polecenie cesarza Justyniana zbudowano bazylikę, którą w celu obrony przed najeźdźcami otoczono wysokimi murami.Klasztor świętej Katarzyny znajduje się w miejscu gdzie według tradycji Bóg pod postacią płonącego krzaku przemawiał do Mojżesza. Na pamiątkę tego wydarzenia cesarzowa Helena (matka Konstantyna Wielkiego) kazała w 337 r. n.e. wznieść kaplicę obok domniemanego Krzewu Gorejącego.
W VI. wieku, na polecenie cesarza Justyniana zbudowano bazylikę, którą w celu obrony przed najeźdźcami otoczono wysokimi murami.
Rozwój klasztoru oraz napływ pielgrzymów zapewniło odkrycie w X wieku relikwii św. Katarzyny oraz wojny prowadzone przez krzyżowców.
Klasztor otwarty jest dla zwiedzających codziennie od 9:30 do południa, z wyjątkiem piątków, niedziel oraz wszystkich świąt prawosławnych. W okresie wakacji na wejście czekają zwykle tłumy zwiedzających, którzy przyjechali tylko do klasztoru bądź zeszli z góry Synaj. Poza sezonem nie jest już tak tłoczno i wtedy też widać prawosławnych pielgrzymów, którzy w tym świętym miejscu mogą zatrzymać się również na noc w niewielkim domu pielgrzyma tzw. Domu Gościnnym prowadzonym przez mnichów. Na terenie klasztoru znajduje się też niewielki punkt gastronomiczny gdzie można wypić miętową herbatę czy zjeść jakąś zakąskę. Większość turystów ma jednak ze sobą suchy prowiant jaki otrzymuje się w hotelu.
Dziś można się do niego dostać poprzez bramę ale w dawnych wiekach służyły do tego te drewniane "budk"i zawieszone na murach. Widac wieżę kościoła a tuż za nim biały meczet. Przewodnik powiedział, iż w Egipcie jest bowiem takie prawo, że zawsze obok świątyni chrześcijańskiej musi być meczet, najlepiej z minaretem przewyższającym wieże kościoła.
Na terenie klasztoru znajduje się również meczet. Przewodnik powiedział, iż w Egipcie jest bowiem takie prawo, że zawsze obok świątyni chrześcijańskiej musi być meczet, najlepiej z minaretem przewyższającym wieże kościoła.
Zobacz przewodniki po Egipcie: Przewodniki po Egipcie!
[php function=2]