Gdzie na Safari do Tanzanii? – Parki Narodowe w Tanzanii – WYCIECZKA i porady praktyczne cz.1/3

Przejdź do strony: 1 2

Tanzania to obok Kenii i RPA najpopularniejszy kierunek wypraw na safari i podglądania dzikich zwierząt w ich naturalnym środowisku. Kraj ten oferuje turystom możliwość zetknięcia się z dziką przyrodą i posiada nieźle rozwiniętą, jak na Afrykę, infrastrukturę turystyczną umożliwiającą zwiedzanie licznych Parków Narodowych.


Tanzania to kraj we wschodniej Afryce nad Oceanem Indyjskim powstały w 1964 roku z połączenia Tanganiki i Zanzibaru. Tanzania zajmuje obszar około 948 tys. km2, który zamieszkuje około 39,5 mln ludzi.

Oficjalna nazwa państwa to Zjednoczona Republika Tanzanii (w suahili: Jamhuri ya Muungano wa Tanzania) Do Tanzanii należą również wyspy: Zanzibar, Pemba i Mafia. Stolicą Tanzanii oficjalnie jest Dodoma ale siedzibą rządu i ministerstw wciąż pozostaje leżące nad Oceanem Indyjskim Dar es Salaam, dawna stolica kraju. Tu też znajduje sie większość zagranicznych placówek dyplomatycznych. Języki urzędowe Tanzanii to suahili i angielski. Walutą Tanzanii jest Szyling ale dolary amerykańskie też są mile widziane, i to znacznie bardziej niż np. EURO.

Kiedy jechać na safari do Tanzanii?

Tanzania jest krajem zróżnicowanym jeśli chodzi o rzeźbę terenu. Stąd też innych warunków klimatycznych możemy się spodziewać na tanzańskim płaskowyżu (klimat raczej suchy), innych na szczycie Kilimandżaro (klimat wilgotny z temperaturami w okolice zera w nocy) a jeszcze innych na wybrzeżu Oceanu Indyjskiego czy wyspie Zanzibar (klimat wilgotny podrównikowy, idealny na wypoczynek na plaży).

Północna część Tanzanii od strony Kenii charakteryzuje się dwoma porami deszczowymi: kwiecień-maj oraz listopad-grudzień. Pozostała część kraju ma jedna porę deszczową która trwa trwa od kwietnia do maja.

Średnie temperatury w Tanzanii wahają się od 20° Celsjusza (lipiec-wrzesień) do 31° Celsjusza (styczeń-luty).

Na safari można się wybrać praktycznie przez cały rok ale ogólnie zaleca się podróżowanie w czasie pory suchej, czyli praktycznie od stycznia do marca i od czerwca do października. Niektórzy twierdzą, że wtedy łatwiej spotkać zwierzęta np. przy naturalnych źródłach wody. Jeśli ktoś nie przepada za upałami to na safari powinien wybrać w okresie od lipca do września – to najchłodniejsze miesiące w Tanzanii a pominąć najgorętsze styczeń i luty.

SPRAWDŹ JAKIE PRZEWODNIKI O Tanzanii SĄ  DOSTĘPNE:


Sprawdź jeszcze tutaj:


Planując podróż na safari warto wziąć też pod uwagę okresy naturalnej migracji zwierząt. W sierpniu i wrześniu na przykład wielkie stada zwierząt migrują z Tanzanii z parku Serengeti do parku Masai Mara w Kenii. Warto zobaczyć tę wielką wędrówkę zwierząt tylko trzeba dobrze przekalkulować termin by się zsynchronizować z przemieszczającymi się zwierzętami.

Gdzie jechać na safari do Tanzanii? Parki Narodowe Tanzanii.

W Tanzanii znajduje się wiele rezerwatów i parków narodowych. Ich rozmieszczeie przedstawia załączona mapka ze strony www.tanzania-adventure.com/tanzania-nationalparks.

Mapa Tanzanii z parkami narodowymi

  • Te bardziej znane i częściej odwiedzane znajdują się na północy kraju: Serengeti, Ngorongoro, Tarangire, Lake Manyara, Mt Kilimanjaro.
  • Te mniej znane i rzadziej odwiedzane znajdują się w środku i na południu kraju: Mikumi, Selous, Ruaha.

Największy park narodowy – Serengeti, wpisany został nawet na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury i Przyrody UNESCO. Podobnie jak i największy w Afryce Rezerwat Przyrody – Rezerwat Selous.

Stosunkowo łatwiej dostać się do północnych parków narodowych położonych bliżej Kenii i one są bardziej popularne wśród turystów. Baza wypadową jest miasto Arusha w Tanzanii, do którego można dojechać autobusem lub dolecieć samolotem z Dar es Salaam Można też dostać się tu z Nairobi w Kenii albo z międzynarodowego lotniska położonego u stóp Kilimandżaro, jeśli ktoś chciałby połączyć safari z wspinaczką na ten najsłynniejszy szczyt Afryki.

Do parków na południu kraju można dostać się drogą lądową z Dar es Salaam. Bazą wypadową do parku Ruaha jest natomiast miasto Iringa.

Na pierwsze safari większość turystów wybiera któryś z bardziej znanych parków np. Serengeti czy Ngorongoro. Niemniej jednak warto mieć nieco wiecej informacji o każdym z nich by dokonać właściwego wyboru.
Na następnej stronie przedstawiam skrótowy opis poszczególnych parków narodowych Tanzanii.

Przejdź do strony: 1 2

GD Star Rating
loading...
Gdzie na Safari do Tanzanii? – Parki Narodowe w Tanzanii – WYCIECZKA i porady praktyczne cz.1/3, 10.0 out of 10 based on 7 ratings

Przejdź do strony: 1 2

Możesz zostawić odpowiedź, lub trackback ze swojej strony.

Napisz nam co myślisz

UŻYWAMY
COOKIES
Strona używa cookies i podobnych technologii. Brak zmiany w przeglądarce oznacza akceptację. Więcej informacji kliknij!