Dania – WYCIECZKA po wyspie Fionia i do zamku Egeskov niedaleko Odense

Przejdź do strony: 1 2

Zamek Egeskov (duń. Egeskov Slot) – Zamek Egeskov znajduje się w południowo-zachodniej części wyspy Fionia, około 30 km na południe od Odense. Wybudowany został w 1554 roku na polecenie duńskiego możnowładcy i posiadacza ziemskiego Frandsa Mikkelsena Brockenhuusa.

Zamek Egeskov wybudowany został na fundamencie z ogromnej ilości dębowych pali wbitych w dno jeziora. Według legendy, wybudowanie takich fundamentów pochłonęło cały las dębów, stąd nazwa Egeskov (co po duńsku oznacza „las dębowy”). Zamek został wybudowany w czasach kiedy Danią targały liczne niepokoje społeczne a nawet wojna domowa związana z wprowadzaniem reformacji protestanckiej. Większość ówczesnej szlachty duńskiej budowała swoje rezydencje jako fortyfikacje. Zamek Egeskov jest tego przykładem.

Zbudowany na jeziorze zamek składa się z dwóch długich budynków połączonych grubą podwójną ścianą. Taka konstrukcja umożliwiała obrońcom, w razie potrzeby, porzucenie jednego budynku i kontynuowanie walki z drugiego budynku. Podwójna ściana łącząca obie części zamku ma ponad metr grubości i mieści w sobie tajne schody i korytarze. Obrońcy byli w stanie aatakować wroga również z boku – z dwóch narożnych, okrągłych wież. Mury zamku, zgodnie ze średniowiecznym stylem obronnym wyposażone były również w otwory dla artylerii zamkowej, a także szczeliny dla łuczników. Cegły, z których wybudowano zamek są ponadgabarytowych rozmiarów co miaó wpływa na walory obronne budowli.

Oczywiście od czasu wybudowania zamku jako budowli typowo obronnej zmieniły się nastroje społeczne i potrzeby właścicieli. Zamek zatem kilkakrotnie przebudowywano tak, że dziś pełni role pałacu i eleganckiej rezydencji, choć mury i jezioro otaczające zamek pozostały. Wybudowano też stałe połączenie z lądem, poprzez groblę/most – w czasach niepokojów takiego połączenia nie było.

Zamek Egeskov otoczony jest ogrodami oraz malowniczym parkiem krajobrazowym, w którym znajduje się labirynt z żywopłotu (najlepiej widoczny z okien zamku).

Ten stary park zajmuje obszar ponad 20 ha ziemi. Park podzielony jest na kilka oddzielnych ogrodów – np. ogórd renesansowy po którym można spacerować wysypanymi żwirem ścieżkami wśród fontann. Ogród fuksji zawiera około 104 różnych gatunków tej rośliny.
Inne ogrody w pobliżu zamku to: ogród angielski, ogród wodny, ogród ziołowy, ogród warzywny oraz ogród  chłopski.

W parku znajduje sie też wysoki na trzy metry, zegar słoneczny zaprojektowany przez duńskiego matematyka Pieta Heina.
Warte odwiedzenie są też labirynty – najstarszy, kilkusetletni z żywopłotu oraz najmłodszy – bambusowy.

Zamek Egeskov jest uważany za najlepiej zachowany zamek na wodzie z epoki europejskiego renesansu.

Zamek wraz z ogrodami można zwiedzać w godz. 10:00-17:00 a w letnie miesiące nawet i do 19:00.
Warte zobaczenie są bogato wyposażone wnętrza zamku. Można zobaczyć jak żyła szlachta duńska w ubiegłych wiekach. Muzeum zamkowe, oprócz mebli z poprzednich epok, uzbrojenia i trofeów mysliwskich posiada również sporą kolekcje obrazów.

Na terenie posiadłości przylegających do Zamku Egeskov mieści się również muzeum starych motocykli, samolotów i samochodów. Wśród samochodów – nasza polska Syrenka! (nieco przykurzona stoi na piętrze).

Szczegółowe informacje dotyczące tej niewątpliwej atrakcji wyspy Fionia znajdziecie na stronie: http://www.egeskov.dk/en

Przejdź do strony: 1 2

GD Star Rating
loading...
Dania – WYCIECZKA po wyspie Fionia i do zamku Egeskov niedaleko Odense, 9.9 out of 10 based on 12 ratings

Przejdź do strony: 1 2

Możesz zostawić odpowiedź, lub trackback ze swojej strony.

One Response to “Dania – WYCIECZKA po wyspie Fionia i do zamku Egeskov niedaleko Odense”

 1. Bartek napisał(a):

  Super sprawa, nie wiedziałem, że po drodze do Kopenhagi są takie cuda, następnym razem koniecznie odwiedzę 😉

  GD Star Rating
  loading...
  GD Star Rating
  loading...

Napisz nam co myślisz

UŻYWAMY
COOKIES
Strona używa cookies i podobnych technologii. Brak zmiany w przeglądarce oznacza akceptację. Więcej informacji kliknij!