Wizy do Australii – wymagania, cena, warunki – dla Polaków PORADA
Kto nie chciałby zwiedzić Australii, zwłaszcza kiedy u nas zima a tam środek lata? Zobaczyć panoramę Sydney oglądaną z zatoki ze słynnym mostem oraz jeszcze bardziej znanym budynkiem opery. Żeby urzeczywistnić te marzenia trzeba kupić bilet, znaleźć hotel ale najpierw trzeba uzyskać WIZĘ!
Jak uzyskać wizę do Australii?
Australia należy do dwóch krajów, które wielu Polaków bardzo chciałaby odwiedzić, a które mimo jednostronnego zniesienia obowiązku wizowego przez Polskę, wciąż utrzymują wizy dla Polaków. Oprócz Australii do grona tego zalicza się jeszcze Stany Zjednoczone. Europa już dawno jest dla nas dostępna bez wiz, podobnie Ameryka Południowa. Nawet takie kraje jak Kanada i Nowa Zelandia zniosły już wizy dla obywateli RP.
Ale załatwienie wizy do Australii (nieemigracyjnej) jest o wiele prostsze niż by mogło się wydwawać. Obowiązują tu jednak pewne nowe reguły, które można znaleźć i przeczytać na stronie ambasady, a które w skrócie przedstawiam poniżej.
Po pierwsze – wniosków wizowywch w formie pisemnej nie można już jak dotychczas składać w Ambasadzie Australii w Warszawie.
Jak głosi oficjalny komunikat na stronie Ambasady Australii w Polsce „z dniem 29 kwietnia 2011 roku podania wizowe wcześniej składane w Ambasadzie Australii w Warszawie należy składać w Ambasadzie Australii w Berlinie. W większości przypadków istnieje również możliwość składania tych podań online.”
Składanie wniosków o wizę od 29 kwietnia 2011może odbywać sie w nastepujący sposób:
„Wizy turystyczne
Obywatele polscy podróżujący do Australii na okres do trzech (3) miesięcy w celach turystycznych lub służbowych są uprawnieni do starania się o wizę turystyczną eVisitor online. Takie podania składa się bezpłatnie.
Obywatele polscy, którzy chcą spędzić w Australii więcej niż trzy (3) miesiące w celach turystycznych są uprawnieni do starania się o wizę turystyczną e676 online. Takie podania są związane z opłatą wizową.
Obywatele polscy, którzy chcą odwiedzić Australię w celach turystycznych lub służbowych są również uprawnieni do starania się papierowo o wizę turystyczną Tourist visa 676 lub wizę służbową Business Short Stay visa 456 w Ambasadzie Australii w Berlinie. Podania można składać osobiście (po uprzednim umówieniu się), pocztą lub kurierem.„
Po drugie – musimy przebywać poza Australią (na miejscu musimy się już zgłosić do Urzędu Imigracyjnego lub na Policję) oraz posiadać paszport kraju, którego obywatele zakwalifikowani zostali do ubiegania się o wizę poprzez Internet. Na stronie ambasady istnieje taka lista ale najważniejsze, że Polska na niej jest i jesteśmy traktowani jako potencjalni eVisitors.
Podsumowując – jeśli nie musimy (bo nie planujemy podjąć pracy czy też emigrować na stałe) to nie ma sensu ponosić dodatkowych kosztów i ubiegać się o wizę aż w Berlinie ani też ubiegać się o tą płatną.
Najpopularniejsze są bowiem wyjazdy turystyczne lub w biznesie do trzech miesięcy i dlatego też proponuję przejść przez procedurę uzyskania bezpłatnej 3-miesięcznej e-wizy do Australii poprzez Internet.
Poniżej kilka niezbędnych kroków do uzyskania australijskiej e-wizy wraz z e-poradami.
Przed rozpoczęciem wypełniania wniosku w Internecie należy mieć przygotowany paszport oraz swoje dane: adres zamieszkania, informacje o członkach rodziny niepodróżujących z nami, termin kiedy planujemy odwiedzić Australię, plan wizyty tj. miejsca jakie planujemy odwiedzic (w skrócie). Paszport powinien byc ważny jeszcze przez 6 miesięcy od daty planowanego zakończenia wizyty w Australii. Musimy też posiadać adres mailowy, na który zostanie wysłana informacja o rozpatrzeniu wniosku wizowego na TAK lub na NIE.
NIE jest potrzebna fotografia ani w formie papierowej ani też elektronicznej (jak do wizy amerykańskiej).
Formularz wizowy jest po angielsku ale już podstawowa znajomość tego języka pozwala go wypełnić (wypełnić tzn. odpowiedzieć na pytania we wniosku! Bo już na czytanie opisów na stronach e-formularza i na ich zrozumienie potrzebna jest nieco większa niż podstawowa znajomośc angielskiego).
Jeśli chcemy się dowiedzieć więcej o uzyskaniu wizy droga elektroniczną to wchodzimy na stronę:
http://www.immi.gov.au/visitors/tourist/evisitor/
Polecam dla zainteresowanych (tu też możemy wybrać inny rodzaj wizy np. tranzytowa 3-dniowa, gdy ktoś np. podróżuje do Nowej Zelandii przez Sydney bądź Melbourne i chce spedzić w tych miastach 2-3 dni):
A jeśli chcemy od razu wypełnic formularz o wizę turystyczna bądź biznes to wchodzimy na stronę:
https://www.ecom.immi.gov.au/visas/app/uu?form=TV
Zanim jednak wejdziecie na stronę e-wniosku to przeczytajcie najpierw na następniej stronie tego artykułu czego się spodziewać !
[php function=2]