Berlin na weekend, na kilka dni, na jeden dzień – atrakcje Berlina w skrócie – WYCIECZKA do Berlina
Berlin, stolica zjednoczonych Niemiec to obecnie jedno z najchętniej odwiedzanych przez turystów miast w Europie. Miasto pełne jest zabytków dokumentujących jego ciekawą i nierzadko trudną historię. Przez wiele lat było bowiem symbolem tzw. „zimnej wojny” i podziału świata na Wschód i Zachód.
Jak się dostać do Berlina? Jak dotrzeć do Berlina z Polski?
Nam, Polakom odwiedzenie stolicy Niemiec nie powinno sprawić żadnej trudności – Berlin znajduje się niecałe 100km od naszej zachodniej granicy. Można tam dotrzeć wygodnie samochodem (autostrada praktycznie już od Warszawy) jak i autobusem oraz pociągiem. Zwłaszcza połączenie pociągiem z Warszawy bądź z Poznania jest bardzo wygodne. Pociąg jedzie szybko dzięki wykonanej kilka lat temu modernizacji tej trakcji i jest punktualny. Podróż pociągiem to konkurencja dla samolotów – choć samolot leci szybciej to jednak na lotnisko trzeba przybyć wcześniej a po wylądowaniu w Berlinie trzeba jeszcze dotrzeć do centrum – podsumowując czasy to na jedno wychodzi.
Uwaga kierowcy planujący pojechać do Berlina własnym transportem – od 2008 roku wjazd do centrum Berlina czyli tzw. „zielonej strefy” wymaga pozwolenia w formie naklejki(plakietki) na szybę – naklejka zielona pozwala na wjazd i poruszanie się po samym centrum, ale wydawana jest pojazdom których silniki spełniają odpowiednią normę czystości spalin. Naklejki wydaje niemiecka DEKRA.
Berlińska „zielona strefa” obejmuje centrum tego miasta i praktycznie pokrywa się z obwodem linii kolei miejskiej S-Bahn. Z dokładnym przebiegiem granicy strefy , oraz szczegółową informacją w języku polskim zapoznać się można na stronie internetowej Berlina (kliknij po więcej informacji).
Można tez zaparkować poza centrum gdzie nie obowiązują naklejki a dalej poruszać się komunikacją miejską czyli: metrem (U-Bahn) autobusami bądź koleją miejską (S-Bahn).
Kiedy jechać do Berlina?
Berlin można zwiedzać o każdej porze roku. Najprzyjemniej jest oczywiście zwiedzać miasto latem, wczesną jesienią lub późną wiosną gdyż klimat wtedy najbardziej sprzyja pieszym wędrówkom (ogólnie klimat w Berlinie jest podobny do tego w Polsce). Ale i zima w Berlinie może być ciekawa – Berlin ma swój jarmark bożonarodzeniowy – to gratka dla turystów. Dla wielbicieli zakupów zaś najlepszym terminem na zwiedzanie Berlina może się okazać ten związany z wyprzedażami.
Berlin to miasto kontrastów – wciąż łatwo zauważalne są różnice w architekturze między wschodnią (dawne NRD) a zachodnią częścią miasta. Widać też kontrast między starymi obiektami a ultranowoczesną zabudową której przykładem są okolice Placu Poczdamskiego.
Co zobaczyć w Berlinie? Obiekty warte zwiedzenie w Berlinie.
Poniżej w skrócie przedstawiam najciekawsze moim zdaniem obiekty w Berlinie, które koniecznie trzeba zobaczyć podczas pobytu w tym mieście. W zależności ile mamy czasu na Berlin – dzień, weekend czy kilka dni należy sobie rozplanować co zwiedzić.
- Berliński Mur
Mur Berliński (niem. Berliner Mauer) to namacalny symbol kilkudziesięciu lat z historii powojennych Niemiec kiedy Berlin podobnie jak i całe Niemcy był podzielony na część wschodnią należącą na Niemiec Wschodnich (Niemiecka Republika Demokratyczna – NRD) i Berlin Zachodni (wydzielona część miasta pod patronatem zachodnich aliantów i Republiki Federalnej Niemiec – RFN). Mur Berliński to również najbardziej znany i rozpoznawalny symbol tzw. „zimnej wojny”.
W ten prosty sposób po wyburzeniu muru zaznaczono jego przebieg.Dziś można oglądać właściwie jego pozostałości w niektórych częściach miasta a także wyraźnie oznaczoną linię podziału miasta – obecnie zamiast muru można tą linię podziału zauważyć patrząc pod nogi – tam gdzie stał mur wybrukowana jest linia przebiegająca przez ulice, chodniki i parki.
Mur wybudowały władze NRD by zapobiec ucieczkom swoich obywateli do lepszego, zachodniego świata. Mur miał ponad 150 km długości i od strony Wschodnich Niemiec był dodatkowo wzmocniony okopami i drutem kolczastym a zbliżanie się do niego było zabronione. Wiele osób przypłaciło próbę ucieczki na Zachód życiem. Od strony zachodniej mur nie był chroniony, można były do niego podejść bez problemu – ale też nikt nie uciekał z zachodniego Berlina do wschodniego. Mur Berliński runął 9 listopada 1989 roku – w chwili zjednoczenia Niemiec.
[php function=8]
- Brama Brandenburska
Brama Brandenburska (niem. Brandenburger Tor) to kolejny symbol Berlina a plac przed nią to miejsce spotkań turystów z całego świata oraz samych mieszkańców miasta. To charakterystyczny punkt Berlina widoczny na wielu pocztówkach i okładkach przewodników.
W przeszłości Brama Brandenburska pełniła rolę bramy miejskiej oraz łuku triumfalnego. Zbudowana została w latach 1788 – 1791. W latach późniejszych została przyozdobiona rzeźbą tzw. kwadrygą czyli powozem z czterema końmi, którym powoziła uwieńczona dębowymi liśćmi bogini zwycięstwa – Wiktoria.
Parametry techniczne tej słynnej budowli – Brama Brandenburska ma 26 metrów wysokości, 65 metrów szerokości i 11 metrów głębokości.
- Budynek Parlamentu
Historyczny budynek parlamentu III Rzeszy zwany wcześniej Reichstagiem został odbudowany po zjednoczeniu Niemiec i dziś gmach ten ponownie pełni rolę siedziby władzy ustawodawczej i parlamentarzystów. Obecnie oficjalnie nazywa się Bundestag.
Po remoncie, Bundestag zwieńczony jest szklaną kopułą, na szczycie której znajduje się taras widokowy dostępny dla zwiedzających. Z tarasu widokowego można zobaczyć panoramę miasta – jest piękna zarówno w dzień jak i w nocy! Wstęp jest bezpłatny ale zwykle jest spora kolejka zwiedzających, trzeba też przejść przez bramki wykrywające metal – takie jak na lotniskach. Wymiary kopuły wynoszą: średnica – 38 metrów, wysokość – 23 metry, jej waga zaś to 200 ton.
- Katedra Berlińska
Katedra Ewangelicka w Berlinie (niem. Berliner Dome) to jedna z największych świątyń tego miasta. Została zbudowana w stylu późnego włoskiego renesansu w latach 1894-1905. Katedra uległa uszkodzeniu w wyniku nalotów alianckich w 1944 roku a jej odbudowę władze ówczesnej NRD rozpoczęły dopiero w 1975 roku. Berlińska Katedra pełni dziś rolę świątyni narodowej – odbywają się tu nabożeństwa z okazji świąt państwowych lub w ważnych momentach w historii Niemiec. Katedra jest również dostępna dla turystów ale wstęp jest płatny.
[php function=2]