Czego nie wolno przywozić z zagranicznego urlopu by nie stać się przemytnikiem? – PORADA
Co roku na polskich lotniskach celnicy wyłapują setki prób nielegalnego przemytu pamiątek wykonanych po części lub w całości z chronionych zwierząt i roślin. Niejednokrotnie też dochodzi do prób przemytu żywych okazów zwierząt. „Przemytnikami” okazują się najczęściej nieświadomi niczego turyści i urlopowicze. Jak się przed tym ustrzec? – wyjaśnia artykuł.
Pamiątki z wakacji jakie próbują wwieźć nielegalnie polscy turyści naprawdę mogą przyprawić o zawrót głowy. Nierzadko są to spreparowane głowy aligatorów, szczęki rekinów, skorupy chronionych okazów żółwi, rogi nosorożców i kły słoni, wyroby z kości słoniowej oraz spreparowane okazy skorpionów, motyli i innych owadów.
Część turystów przywozi te okazy i pamiątki nieświadomie ale część liczy na to, że może się jakoś uda. W obu przypadkach jest to traktowane jako próba przemytu i podlega konfiskacie i karze. Na lotnisku Okęcie w Warszawie jest specjalna gablota, której umieszczono (ku przestrodze!) okazy skonfiskowane turystom. Przed wylotem warto ja obejrzeć – jeśli coś takiego ktoś nam będzie oferował na egzotycznych wakacjach to należy podziękować!
Kary za przewożenie (świadome bądź nie, nie ma to znaczenia) zabronionych okazów zwierząt oraz ich spreparowanych części wynoszą od 3 miesięcy do 5 lat (rozporządzenie takie weszło w życie w Polsce w 2004 roku), plus do tego dochodzi kara grzywny zależna od wielkości przemytu.
Trzeba mieć też świadomość, że kupując oryginalne pamiątki na bazarach czy stoiskach w krajach egzotycznych narażamy się na spore nieprzyjemności po powrocie do kraju. Nawet jeśli to co kupujemy to nie jest głowa aligatora to może to być portfel wykonany ze skóry chronionego węża. Trzeba też uważać na to zabieramy ze sobą z plaży czy z wycieczki do dżungli, koralowce są przecież pod ochroną podobnie jak wiele roślin jakie widzimy w dżungli. Sporo turystów zabiera z plaż Egiptu czy Tunezji leżące kawałki rafy koralowej – jest to jednak nielegalne i grozi karą.
Zatem jakich pamiątek nie wolno na przywozić zza granicy by nie mieć kłopotów? – Ano wszelkich żywych okazów zwierząt oraz tych pamiątek, co do których nie jesteśmy pewni z czego są zrobione.
W wielu egzotycznych krajach kwitnie bowiem nielegalny handel towarami, do których produkcji wykorzystuje się zagrożone wyginięciem zwierzęta lub rośliny. Zatem jeśli nie jesteśmy pewni, czy oferowany towar pochodzi z legalnego źródła, zdecydowanie należy powstrzymać się od zakupu.
Zanim wybierzemy się na egzotyczne wakacje warto zapoznać się przepisami dotyczącymi przewozu przez granice wszelkich egzotycznych pamiątek, co do których podejrzewamy, że zostały wykonane ze spreparowanych części zwierząt i roślin. Powinniśmy upewnić się czy takie zwierzę lub roślina nie podlega ochronie.
Przez granicę nie wolno przewozić żywych oraz martwych (spreparowanych) okazów chronionych przez Konwencje Waszyngtońską czyli wszystkich uwzględnionych na liście CITES (Convention on International Trade in Endangered Species of Wild Fauna and Flora). Konwencja Waszyngtońska to międzynarodowa umowa zawarta w Waszyngtonie w 1973 roku i podpisana również przez Polskę. Główny cel CITES to ochrona tych gatunków zwierząt i roślin, którym zagraża wyginięcie – obecnie jest ich około 30000.
Wspomniana lista CITES dotyczy nie tylko przemytu żywych stworzeń ale również wszelkich przedmiotów, które zostały wykonane z zagrożonych gatunków.
Są to niestety przedmioty najczęściej oferowane turystom w egzotycznych krajach i co za tym idzie są to najpopularniejsze egzotyczne pamiątki jakie próbujemy przywozić.
W skrócie mogą to być – wyroby z elementów pochodzenia zwierzęcego takie jak figurki, rzeźby i biżuteria z kości słoniowej i koralowców, skórzane torebki, portfele, buty i paski oraz muszle i preparowane głowy aligatorów, szkielety, wyroby z chronionych gatunków drewna takie jak naczynia, broń tradycyjna (łuki, kusze, dmuchawki, strzały), instrumenty muzyczne i rzeźby oraz biżuteria i koraliki z nasion itp.
Na następnej stronie zamieszczona jest dokładniejsza lista przedmiotów jakich nie wolno przywozić z wakacji w poszczególnych regionach świata.
[php function=2]