10 największych atrakcji Czarnogóry. Polecane WYCIECZKI po Czarnogórze (samodzielnie i z biurem).
Czarnogóra ze względu na swoje przepiękne wybrzeże i skąpane w słońcu plaże, z roku na rok staje się coraz popularniejsza wśród turystów. Ale na podstawie własnych doświadczeń z rodzinnego wyjazdu chcielibyśmy zaproponować listę innych niż plaże atrakcji Czarnogóry.
Nic nie stoi na przeszkodzie by planując dwutygodniowe wczasy w Czarnogórze zaplanować je tak by przy tej okazji jeszcze trochę pozwiedzać. Kraj jest stosunkowo niewielki i większość wycieczek można „zrobić” w jeden dzień własnym samochodem bądź z biurem podróży jaki pełno w miejscowościach wypoczynkowych albo przy każdej większej plaży. Tak więc mając nocleg nad morzem bez problemu zorganizować można sobie kilka ciekawych wycieczek.
Poniżej subiektywna lista 10 atrakcji Czarnogóry jakie naszym zdaniem warto zobaczyć bądź przeżyć podczas pobytu w tym kraju. Większość z nich sprawdziliśmy sami.
Numer 1 – Boka Kotorska
Boka Kotorska to największa zatoka na Morzu Adriatyckim, położona w północnej części wybrzeża Czarnogóry, blisko granicy z Chorwacją. Z racji tego, że zatoka ta głęboko wcina się w ląd, często nazywana jest fiordem. Jeśli tak to ujmiemy to jest to jedyny w Europie fiord poza Norwegią oraz jedyny w Europie „ciepły” fiord.
Obok niewątpliwych walorów krajobrazowych, czekają na nas również atrakcje architektoniczne gdyż wokół Boki Kotorskiej położonych jest wiele starych miast, znajduje się tu również mnóstwo zabytków architektury. Otoczenie Boki Kotorskiej to jedna z najstarszych i najdłużej zamieszkanych części Czarnogóry, w której swego czasu panowali Wenecjanie, Turcy, Austriacy a nawet Hiszpanie. Każda nacja wniosła coś swojego w ten region a klimat poprzednich czasów zachował się do dziś.
Piękno Boki Kotorskiej można podziwiać podczas wycieczki zorganizowanej samodzielnie jak i przez biuro podróży (w tym przypadku jest to najczęściej rejs).
Pośrodku Boki Kotorskiej na przeciw miasta Perast znajduje się sztucznie usypana wyspa. A na niej piękny barokowy kościół katolicki a w nim obraz Matki Boskiej na Skale (czarnogórski: Gospa od Škrpjela).Samodzielna wyprawa pozwala na zwiedzenie fiordu z góry i z nabrzeża, daje możliwość zatrzymania się na dowolny czas w dowolnym miejscu, wymaga jednak wcześniejszego zaplanowania oraz nieco skupienia i uwagi ze strony kierowcy w przypadku jazdy przez góry.
Rejs statkiem pozwala na podziwianie fiordu oraz znajdujących się przy nim miasteczek od strony morza, daje możliwość „słodkiego” lenistwa i nie myślenia o planie podróży czy warunkach drogowych, parkingu itp., zapewnia również opiekę przewodnika, ale z drugiej strony jesteśmy ograniczeni planem wycieczki oraz limitowanym czasem na poszczególne atrakcje.
Nasze wrażenia z takiej wycieczki oraz galerie zdjęć znajdziecie w oddzielnym opisie (kliknij tu).
Numer 2 – Kotor – Stare Miasto i Twierdza św. Jana
Trzeba przekroczyć bramę w murach miejskich Kotoru by znaleźć się w centrum miasta zwanego ze względu na otoczenie oraz liczne zabytki „małym Dubrownikiem”. Porównanie jest jak najbardziej na miejscu – zabudowa Kotoru może przypominać Dubrownik w miniaturce. Kotor to jedno z najlepiej zachowanych średniowiecznych miast w południowo-wschodniej Europie. Jego ogromna wartość historyczna została zauważona przez społeczność międzynarodową – w roku 1979 Kotor został wpisany na listę światowego dziedzictwa kulturalnego UNESCO.
W kamiennym miasteczku jakim jest Kotor znajdują się liczne zabytkowe budowle, z których najważniejsze to: cerkwie (np. cerkiew św. Łukasza czy Matki Boskiej od Zdrowia) i kościoły w tym katedra romańska św. Tryfona, kościół św.Michała, wieża zegarowa oraz liczne pałace i domy mieszczańskie.
Romańska katedra św. Tryfona w KotorzeWarto się powłóczyć po wąskich uliczkach Kotoru by samemu odnaleźć jakieś ciekawe miejsce. Po drodze można usiąść w jednej z licznych kafejek i odpocząć. Idąc w górę starego miasta dojdziemy do murów miejskich (wstęp na mury i do twierdzy św. Jana jest płatny i wynosi 3 EURO). Długość murów wynosi 4, 5 km, ich wysokość 20 m a szerokość 15 m. Sama twierdza św. Jana wznosi się nad Boką Kotorską na wzgórzu o wysokości 260 m n.p.m. Może właśnie dzięki takim fortyfikacjom Kotor nigdy nie został podbity przez Turków?
Do Kotoru można się wybrać samodzielnie jadąc drogą dookoła Boki Kotorskiej (przy tej okazji warto odwiedzić miasto Perast) lub zjeżdżając starą, wąską, górską drogą z Cetinje (najlepsze widoki na Bokę Kotorską).
Można też zwiedzić Kotor w ramach rejsu po Boce Kotorskiej (opis – kliknij tu) – ale to będzie tylko namiastka klimatu tego miasta.
Uwaga praktyczna – Kotor to jedno z najdroższych miast Czarnogóry, zarówno jeśli chodzi o pamiątki, jedzenie jak i hotele.
Numer 3 – Budva – Stare Miasto i Cytadela oraz Wyspa św.Stefana
Te dwie atrakcje położone są stosunkowo blisko od siebie dlatego też warto je zobaczyć podczas jednej wycieczki.
Budva to malownicza miejscowość nadmorska licząca sobie 2500 lat. Otaczające miasto góry oraz morze zapewniają niezapomniany widok. Budva to dziś największy i nabardziej znany kurort Czarnogóry, z licznymi plażami, restauracjami i hotelami. I niestety co łatwo się domyślić – bardzo zatłoczony. W marinie cumują luksusowe jachty a na plażach pełno turystów.
Budva to dziś największy i nabardziej znany kurort Czarnogóry, z licznymi plażami, restauracjami i hotelami. Warte polecenia jest zwiedzenie starego miasta, które zbudowane jest na cyplu wychodzącym w morze. Można też wspiąć się na mury miejskie (ok. 3 EURO) skąd roztacza się wspaniały widok na góry, morze, plaże i stare miasto.
Ale jeśli przyjedziemy tu na jednodniową wycieczkę to nie jest aż tak źle. Warte polecenia jest zwiedzenie starego miasta, które zbudowane jest na cyplu wychodzącym w morze. Można też wspiąć się na mury miejskie (ok. 3 EURO) skąd roztacza się wspaniały widok na góry, morze, plaże i stare miasto.
Uwaga praktyczna – z wielu nadmorskich miejscowości (np. Sutomore, Petrovac) do Budvy można popłynąć łodzią motorową. Taka całodniowa wycieczka daje możliwość zobaczenia Czarnogórskiego wybrzeża od strony morza, nie stoi się w korkach jakie często zdarzają się przy wjeździe/wyjeździe do/z Budvy. Ponadto nie trzeba się martwić o miejsce parkingowe dla samochodu. Zwykle rejs z nadmorskich miejscowości jest rano a powrót po popołudniu – w ten sposób można mieć cały dzień na zwiedzanie, zakupy i plażowanie w Budvie.
Budva jest też droższa niż inne mniejsze kurorty np. nigdzie indziej zwykłe lody nie kosztowały tak drogo – ale coś za coś.
Wyspa św.Stefana (Sveti Stefan) to najbardziej chyba znany obrazek z Czarnogóry. Zdjęcie skalistej wysepki zabudowanej domkami z kamienia i pokrytych dachami z czerwonej dachówki znajduję się na okładkach wielu przewodników i plakatów reklamujących Czarnogórę. Wyspa jest połączona z lądem wąską, piaszczystą mierzeją.
Wyspa jest niestety NIEDOSTĘPNA dla zwykłych turystów, urządzono tu bowiem zamknięty kompleks wypoczynkowy dla bogatych – między innymi odpoczywali tu Sylwester Stallone czy Sophia Loren.Wyspa jest niestety NIEDOSTĘPNA dla zwykłych turystów, urządzono tu bowiem zamknięty kompleks wypoczynkowy dla bogatych – między innymi odpoczywali tu Sylwester Stallone czy Sophia Loren. Ale teraz kompleks jest zamknięty – trwa poszukiwanie sponsora.
Uwaga praktyczna – Sveti Stefan to bardzo fotogeniczne miejsce – ale żeby wysepkę oblaną granatowym morzem uchwycić w całości od góry należy zatrzymać się przy drodze Bar-Budva i stamtąd robić zdjęcia. Dostępnych jest kilka miejsc parkingowych przy drodze, przy punkcie widokowym.
[php function=2]