Madryt – co warto zobaczyć i zwiedzić, atrakcje i zabytki – WYCIECZKA do Madrytu na jeden dzień lub na weekend
„Wieść życie jak w Madrycie” mówi stare przysłowie – i kto nie chciałby bo tego spróbować? Wbrew pozorom dziś jest to zupełnie proste, wystarczy wsiąść w samolot by po paru godzinach bezpośredniego lotu wylądować w stolicy Hiszpanii i samemu sprawdzić jak wygląda życie w Madrycie.
Madryt (hiszp. Madrid) to stolica i największe miasto Królestwa Hiszpanii liczące około 3,3 miliona mieszkańców. Historia miasta sięga czasów rzymskich, silne też tu były wpływy mauretańskie. Ale Madryt dziś kojarzy się przede wszystkim z potęgą kolonialnej Hiszpanii, ogromną liczbą zabytków i atrakcji takich jak choćby pałac królewski czy muzeum Prado a także niezliczoną ilości restauracji i barów tapas. Kibicom piłki nożnej przychodzi zapewne na myśl królewski klub Real Madryt.
W Madrycie trudno się nudzić bo miasto to wręcz emanuje energią a życie nocne jest tu bardzo ciekawie. Jak na razie (koniec 2012) kryzysu po mieszkańcach i tutystach nie widać.
Położenie Madrytu
Madryt położony w środkowej części Hiszpanii nad rzeką Manzanares, u podnóża gór Sierra de Guadarrama na Wyżynie Kastylijskiej. Jest to najwyżej położona europejska stolica – leży bowiem na wysokości 635 metrów n.p.m.
Madryt jest sercem całej Hiszpanii – dosłownie – tu mieści sie geograficzny środek kraju co zaznaczone jest na jednym z placów hiszpańskiej stolicy (Plac Puerta del Sol).
Madryt – nieco o historii miasta
Madryt to jedno z najstarszych miast na kontynencie europejskim. Jego początki sięgają czasów Imperium Rzymskiego a pierwszą osadę założono w tym miejscu już w II wiek p.n.e.
Później przez wiele lat Madryt podobnie jak część Półwyspu Iberyjskiego był we władaniu Maurów. Właśnie pierwsza wzmianka o mieście zbudowanym wokół mauretańskiej twierdzy Madżrid pochodzi z okresu ich panowania. Strategicznie położone w centrum Półwyspu Iberyjskiego miasto przechodziło z rak do rąk. Ostatecznie w 1083 przeszło we władanie Hiszpanii po zdobyciu przez króla kastylijskiego Alfonsa VI.
Puerta del Sol znaczy Brama Słońca. Ten plac w centrum miasta to miejsce spotkań mieszkańców Madrytu, zwykle gwarne i tłoczne.Najciekawszy budynek przy tym placu to Casa de Correos, pierwotnie miejska poczta a obecnie ratusz. Pod jego wieżą z zegarem mieszkańcy Madrytu tradycyjnie witają Nowy Rok.Prawa miejskie Madryt otrzymał w 1118. Ale po przepędzeniu Maurów z Półwyspu Iberyjskiego miasto nie miało większego znaczenia strategicznego ani politycznego. Dopiero pięć wieków później jego znaczenie dostrzegł król Filip II, który w 1561 po rozbudowie zamku przeniósł stolicę kraju z Toledo do Madrytu. Od tego czasu rozpoczął się rozkwit miasta. Był to też okres zwiększenia roli Hiszpanii na arenie międzynarodowej w związku z odkryciami geograficznymi i podbiciami kolonialnymi w których Królestwo Hiszpanii miało swój istotny udział.
[php function=4]
Dojazd do Madrytu – jak się dostać do Madrytu?
Mamy wiele możliwości dotarcia do stolicy Hiszpanii – samolotem, autobusem, pociągiem (z przesiadkami) lub własnym samochodem. Każda opcja ma swoje wady i zalety.
Samolot
Niewątpliwie najszybciej i niejednokrotnie najtaniej jest tu dotrzeć samolotem np. tanich linii. Co ważne tanie linie jak WizzAir czy RyanAir latąją na główne madryckie lotnisko Bajaras a nie jak w przypadku wielu innych stolic do lotnisk oddalonych od centrum o ładnych kilkadziesiąt kilometrów (np. Barcelona-Girona, Paryż- Beauvais, czy Londyn-Stansted itp.). Zatem lecąc nawet tanimi liniami do Madrytu mamy łatwy transport do centrum miasta.
Z lotniska Bajaras łatwo do centrum dostaniemy się komunikacją miejską, w tym metrem. Przy okazji porada – madryckie lotnisko Bajaras to czwarty co do wielkości i ilości obsługiwanych pasażerów port lotniczy w Europie. Polecany zwłaszcza jeśli planuje się podróż do Ameryki Południowej lub Środkowej albo do Maroka (tam lata np. „tani” RyanAir).
Bezpośrednie połączenie między Warszawą a Madrytem ma też LOT, tu również można trafić na promocyjne oferty.
Autobus
Podróż autobusem może trwać dwa dni. Polecana dla osób, które zamierzają przyjechać do Madrytu lub Hiszpanii na dłużej (w celu zwiedzania, podjęcia nauki np. j.hiszpańskiego czy też pracy) i mają spory bagaż.
Pociąg
Bezpośrednich połączeń kolejowywych między Polską a Hiszpanią nie ma ale można znaleźć takie z przesiadkami. Jeśli ktoś nie lubi samolotów zostaje mu pociąg. Ale to najdłuższa z opcji dostania się do Madrytu.
Własny samochód
Taka podróż z noclegiem po drodze trwa mniej więcej dwa dni. Dla zawziętych i przy zmieniajacych się kierowcach można przejechać tą trasę bez noclegu w ciągu mniej więcej 24 godzin.
Na samo zwiedzanie Madrytu samochód nie jest potrzebny – łatwiej po mieście poruszać się środkami komunikacji miejskiej. Własny samochód polecany jest jednak jeśli chcemy zwiadzać okolice Madrytu lub kiedy Madryt jest jednym z punktów na mapie Hiszpanii które chcemy zwiedzić.
Termin podróży – kiedy jechać do Madrytu? Klimat w Madrycie.
Ze względu na położenie na Wyżynie Kastylijskiej, klimat w Madrycie to klimat kontynentalny. Charakteryzują go dość mroźne zimy i gorące lata a także duża różnica temperatur między zimą i latem.
W zimie temperatura potrafi spaść poniżej 0° C, za to latem słupki termometrów pokazują nawet temperatury powyżej 40° C. Średnia temperatura zimą wynosi 5° C, a latem 25° C.
Zimą potrafi padać śnieg (choć nie taki jak w Polsce). Najwięcej zaś opadów deszczu wystepuje jesienią i wiosną, lato zaś jest bardzo suche i upalne.
Zatem kiedy najlepiej pojechać do Madrytu?
Oczywiście Madryt można odwiedzać przez cały rok bo o każdej porze miasto jest atrakcyjne dla turysty. Ale jeśli się weźmie pod uwagę temperaturę to najlepszym okresem na zwiedzanie Madrytu jawi się wiosna i jesień. Wtedy to na ulicach najwięcej się dzieje a życie w Madrytu jest najbardziej ożywione.
Zwiedzanie – jak poruszać się po Madrycie? Komunikacja w Madrycie.
Najważniejsze atrakcje turystyczne takie jak zabytki i muzea znajdują się w ścisłym centrum Madrytu i do większości z nich można dotrzeć pieszo lub podjechać 1-2 przystanki metrem czy autobusem. Warto sobie wcześniej rozplanować trasę by np. przejść kawałek pieszo a następnie wsiąść w metro czy autobus i podjechać gdzieś dalej. Ja całe historyczne centrum przeszedłem spacerkiem tam i z powrotem (w ciagu 2 dni) odpoczywając co jakiś czas w barach. Polecam taka formę zwiedzania gdyż daje ona możliwość poczucia jak naprawdę żyją mieszkańcy miasta. Taka forma jest polecana również wieczorem i w nocy jeśli chcemy poznać nieco nocne życie Madrytu.
Madryt najłatwiej zwiedzać jest metrem, dojeżdża do większości ciekawych miejsc i zabytków.Na zwiedzanie bardziej oddalonych zabytków polecam metro. A na zwiedzanie okolic Madrytu koleje podmiejskie RENFE. Może też przy kilku osobach się opłacać wypożyczyć samochód z wypożyczalni na jednodniowe wypady poza miasto.
Jak ktoś nie lubi sam zwiedzać może skorzystać z piętrowego autobusu turystycznego działającego w takim systemie jak w większości dużych i turystycznie atrakcyjnych miast – kupuje się bilet i zwiedza miasto z autobusu z możliwościę wyjścia i wejścia na każdym z oznakowanych przystanków tego autobusu. Przeważnie te przystanki umiejscowione są przy najważniejszych obiektach turystycznych.
Taksówki w Madrycie są białe z czerwonym, poprzecznym paskiem na drzwiach. Nie jest to tania opcja ale przy kilku osobach można ja rozważyć.
Dla zobrazowania różnicy – przejazd metrem z lotniska Bajaras do centrum to koszt 5 EURO (konieczna przesiadka na jednej ze stacji) a taksówka kosztować może 25 EURO lub więcej.
Na następnej stronie przedstawiam najważniejsze zabytki i atrakcje Madrytu w skrócie.
[php function=2]