Skopje – stolica Macedonii – WYCIECZKA do Skopje na weekend albo na parę dni – część 1/2
Stolica Macedonii – Skopje nie należy do największych atrakcji turystycznych Europy. Ale warto ją zwiedzić by poczuć klimat Bałkanów, który w tym mieście jest akurat wyjątkowo dobrze odczuwalny. A to za sprawą ciekawej historii tych ziem i samego miasta.
Skopje (maced. Скопје, serb. Скопље – Skoplje, bułg. Скопие, alb. Shkup, gr. Σκόπια, tur. Üsküp) to największe miasto i stolica Republiki Macedonii (ponad pół miliona mieszkańców).
Miasto jest malowniczo położone w kotlinie wśród otaczających je wzgórz, nad rzeką Wardar.
Trochę historii…
Historia Macedonii i Skopje w wielkim skrócie.
W starożytności, w miejscu dzisiejszej stolicy Macedonii znajdowała się iliryjska osada Scupi, będąca we władaniu Macedończyków (tych mówiących po grecku, wywodzących się z kultury helleńskiej) a następnie Rzymian. Następnie ziemie te zostały opanowane przez plemiona słowiańskie a Skopje stało częścią państwa bułgarskiego, które swego czasu sięgało aż do jeziora Ochrydzkiego (dziś to granica Macedonii i Albanii). Następnie przez wiele wieków Skopje, podobnie jak całe Bałkany było pod panowaniem Turków i Imperium Osmańskiego.
Po I wojnie światowej część Macedonii wraz ze Skopje weszła w skład Królestwa Jugosławii, a po II wojnie światowej Republika Macedonii stała się częścią socjalistycznej Jugosławii.
Po rozpadzie tej ostatniej, 8 września 1991 proklamowano niepodległe państwo – Republikę Macedonii ze stolicą w Skopje.
Ze względu na protest Grecji, która rości sobie prawo do nazwy Macedonia oraz spuścizny po sarożytnym , helleńskim państwie Filipa II i Aleksandra Macedońskiego, na arenie międzynarodowej oficjalnie używana jest nazwa FYROM (ang. Former Yugoslav Republic Of Macedonia) czyli „Była Jugosłowiańska Republika Macedonii”. Takiej też nazwy używają Grecy. Niektórzy Grecy, których poznałem nigdy nie powiedzą na niepodległą Macedonię inaczej jak tylko Republika Skopska. Konflikt ten jest również przyczyną blokowania przez Grecję wejścia Macedonii do struktur europejskich oraz wymusił na Macedonii zmianę flagi narodowej. Ale pomińmy tu ten grecko-macedoński konflikt o nazwę i spuściznę, bo jego rozwikłanie to temat na oddzielny artykuł – obie strony mają swoje racje a kompromisu wciąż nie widać. A jeśli jeszcze dodam, że wschodnia część Bułgarii to też…Macedonia (tzw. Pirińska Macedonia) a sami Bułgarzy uważają Ochrydę (miasto położone nad jeziorem Ochrydzkim na granicy Macedonii i Albanii a więc daleko od granic dzisiejszej Bułgarii) za kolebkę swej państwowości i stolicę pierwszego państwa Bułgarskiego…to nie ma sie co dziwić, że ziemie te nazywane są „bałkańskim kotłem”.
Ale wróćmy do zwiedzania Skopje – dla zwiedzającego ważne jest, że ciekawa historia tych ziem oraz panowanie różnych władców i kultur w przeciągu wieków odbiły swoje piętno na architekturze Skopje – i dziś ta różnorodność jest ciekawą gratką dla turystów.
W Skopje znajdują się zabytki architektury z okresu rzymskiego (stary akwedukt), panowania władców słowiańskich – carów i hospodarów (na ziemiach dzisiejszej Macedonii działali też apostołowie Słowian Cyryl i Metody) a także z okresu panowania tureckiego (stare miasto w Skopje).
Skopje – nowoczesne miasto w budowie.
Dzisiejsze Skopje to również miasto w budowie, co widać zwłaszcza w centrum nad rzeką Wardar. Macedończycy z rozmachem budują swoją stolicę. Nad rzeką Wardar, tuż przy zabytkowym kamiennym moście powstaje zespół budynków rządowych (ministerstwa, sądy) oraz okazałe macedońskie muzeum archeologiczne. Za parę lat może być tu naprawdę ładnie i nowocześnie. Galeria zdjęć z budowy – kliknij tu…
Kiedy jechać do Skopje?
Lata są tu bardzo gorące i nie sprzyjają zwiedzaniu. Za to letnie wieczory bywają w Skopje miłe. Zimą jest zimno i bywa śnieżnie, w końcu dookoła są góry. Najlepiej miasto zwiedzać w maju i na początku czerwca a także we wrześniu i na początku października.
Jak dotrzeć do Skopje?
Można własnym samochodem przez Serbię, autostradą od granicy węgierskiej aż do Leskovaca w Serbii, później droga krajowa o przed granicą macedońską znów autostrada aż do samego Skopje i dalej aż do Salonik w Grecji jakby ktoś się dalej wybierał. Konieczna zielona karta. Polskie prawo jazdy jest honorowane.
Autobusem z Polski do Belgradu i dalej do Skopje.
Pociągiem z przesiadkami przez Budapeszt i Belgrad ale to długa podróż.
Samolotem. Port lotniczy im. Aleksandra Wielkiego znajduje się 17 km na południowy wschód od Skopje.
Brak jest bezpośrednich połączeń z Polski. Z przesiadkami można polecieć przez Wiedeń (Austrian Airlines), Zagrzeb (Croatia Airlines), kiedyś też latał Malev przez Budapeszt.
Kombinowane połączenia. Samolotem do Belgradu w Serbii lub do Sofii w Bułgarii (do obu tych stolic lata bezpośrednio z Warszawy LOT) a następnie autobusem do Skopje parę godzin.
Wizy, przepisy wjazdowe przy wjeździe do Macedonii.
Przy wjazdzie do Macedonii Polaków nie obowiązują wizy. Ze sobą trzeba mieć tylko paszport. Nie są wymagane rezerwacje hoteli, bilet powrotny czy pieniądze na pobyt. Kontrola celna na lotnisku po wylądowaniu polega na prześwietleniu bagażu i ew. jego otworzeniu przy celniku. Przy przekraczaniu granicy lądowej czasem trzeba otworzyć bagażnik i pokazać bagaż.
Jest za to jedno obostrzenie, które turysty raczej nie dotyczy – można przebywać w Macedonii bez wizy w sumie 90 dni w każdym roku. Każdy wjazd i pobyt liczy się do tej sumy.
Waluta, ceny w Macedonii.
Narodową walutą Macedonii jest Denar (symbol waluty – MKD). Kurs Denara do Euro jest sztywny i wynosi 62,5 Denara za jedno Euro (2013).
Ceny są nieco niższe niż w Polsce, zwłaszcza te w restauracjach.
Bezpieczeństwo.
Stolica Macedonii a zwłaszcza jej turystyczne centrum należą do miejsc bezpiecznych dla turystów za dnia. Trzeba tylko uważać na małych Cyganów na kamiennym moście – jedni wyciągają ręce po pieniądze, inni zaś niepostrzeżenie potrafią wyciągnąć portfel z kieszeni przechodnia. Wieczorem też jest bezpiecznie przy głównych, dobrze oświetlonych ulicach oraz tam gdzie znajdują się restauracje i ogólnie tam gdzie kręcą się ludzie. A po nieoświetlonych ulicach i zaułkach po prostu nie należy się włóczyć.
Jak wszędzie należy unikać tłumów czy zbiegowisk gdzie złodziejowi łatwiej o łup oraz nie zapuszczać sie w rejony gdzie turystów nie widać.
Macedończycy odradzają turystom odwiedzanie Starego Miasta po zmroku ale mieszkający tam Albańczycy z kolei zapraszają do czynnych tam wieczorem restauracji. Nie dojedziemy do nich taksówką gdyż strefa Starego Miasta to strefa dla pieszych, taksówkarz podrzuci nas najbliżej jak się da ale i tak trzeba przejść kawałek pieszo.
W drugiej części przedstawiam główne atrakcje stolicy Macedonii – zabytki i miejsca warte zwiedzenia. Przejdź do części 2/2 (w przygotowaniu).
Zapraszam również do obejrzenia galerii zdjęć ze Skopje (kliknij tu).