Macedonia, Skopje – stolica Macedonii w budowie – WYCIECZKA i GALERIA zdjęć
Dzisiejsze Skopje to miasto w budowie, co widać zwłaszcza w centrum. Macedończycy z rozmachem budują swoją stolicę. Nad rzeką Wardar, tuż przy zabytkowym kamiennym moście powstaje zespół budynków rządowych. Za parę lat może być tu naprawdę ładnie i nowocześnie.
Ale już teraz warto odwiedzić stolicę Macedonii – Skopje by na własne oczy przekonać się jak rośnie i ładnieje z dnia na dzień.
Zapraszam do obejrzenia poniższej galerii zdjęć ze stolicy Macedonii w budowie.
Skopje było stolicą Socjalistycznej Republiki Mecedonii, która wchodziła w skład Jugosławii. Po rozpadzie tej ostatniej, 8 września 1991 proklamowano niepodległe państwo – Republikę Macedonii ze stolicą w Skopje.
Na dwudziestolecie niepodległości Macedonii, które przypadło w 2011 wybudowano w Skopje Łuk Triumfalny. W tym samym czasie rozpoczęto budowę wielu gmachów rządowych (ministerstwa, sądy) zlokalizowanych nad rzeką Wardar, tuż przy zabytkowym kamiennym moście. Tu też powstaje okazałe macedońskie muzeum archeologiczne.
Na placu znajdują się liczne pomniki oraz ciekawa fontanna (pięknie podświetlona w nocy) z kolumną, na której umieszczono pomnik „wojownika na koniu”. W zamyśle twórców miał to być pomnik Aleksandra Wielkiego (Macedońskiego) ale żeby nie drażnić Greków którzy uważają go za Greka oficjalnie nazwano go „wojownik na koniu”. Dzisiejsze Skopje to miasto w budowie, co widać zwłaszcza w centrum. Macedończycy z rozmachem budują swoją stolicę. Nad rzeką Wardar, tuż przy zabytkowym kamiennym moście powstaje zespół budynków rządowych. Za parę lat może być tu naprawdę ładnie i nowocześnie.
Macedonia ma też ambicje europejskie, chce być kolejną byłą republiką Jugosławii, która wejdzie do Unii Europejskiej (po Słowenii i Chorwacji). Chociaż może być z tym problem gdyż ze względu na konflikt z Grecją o nazwę „Macedonia” proces wchodzenie do Unii Europejskiej jest niejako zawieszony. Grecja, która rości sobie prawo do nazwy Macedonia oraz spuścizny po starożytnym , helleńskim państwie Filipa II i Aleksandra Macedońskiego, blokuje wejście Republiki Macedonii do Unii Europejskiej. Z tego też względu na arenie międzynarodowej oficjalnie używana jest nazwa FYROM (ang. Former Yugoslav Republic Of Macedonia) czyli „Była Jugosłowiańska Republika Macedonii”.
[php function=9]