Egipt, Sharm el Sheik czy Hurghada? – co wybrać na wakacje? – propozycje WYCIECZEK z Hurghady

Egipt według wielu rankingów należy do najpopularniejszych wakacyjnych kierunków wśród Polaków. Jeśli jednak podobnie jak wielu naszych rodaków zdecydujemy się na wakacje w Egipcie, to pozostaje jeszcze dylemat – Sharm el Sheikh czy Hurghada, którą z tych dwóch najpopularniejszych miejscowości wybrać?

Z rzeczy jakie łączą oba te kurorty należy uznać warunki pogodowe, warunki hotelowe (i ceny wypoczynku) oraz plaże.
To co różni praktycznie te dwie miejscowości wypoczynkowe wynika z ich historii oraz położenia geograficznego.

Z tego też względu, z obu kurortów mamy możliwość skorzystania z innych wycieczek fakultatywnych i zobaczyć co innego . To chyba największa różnica pomiędzy tymi mniejscowościami wypoczynkowymi.

Z Hurghady lądem tj. autokarem dostaniemy się do Kairu i Luksoru, z Sharm el Sheikh zaś możemy dostać się na Górę Mojżesza oraz pojechać do Jerozolimy a nawet do Petry w Jordanii.

Dla niezdecydowanych pomocne może się okazać poniższe zestawienie możliwych wycieczek z obu egipskich kurortów.

Wycieczki fakultatywne z Hurghady.

Autokarem możemy z Hurghady pojechać do Kairu i Luksoru. Ze względu na bezpieczeństwo turystów, autokary jadą zwykle w monitorowanych i ubezpieczanych konwojach i niezbyt szybko.

 • Kair w jeden dzień  – wyjazd w nocy, cały dzień w Kairze, powrót w nocy, dość męcząca wyprawa ale być w Egipcie i nie widzieć piramid?, koszt około 60-80 USD
 • Kair w dwa dni – nocleg w Kairze – to mniej męczaca opcja, koszt około 120-160 USD.Podczas wycieczki do Kairu zwykle mamy możliwość zobaczenia Piramid i Sfinksa w Gizie, Muzeum Egipskiego (w tym mumie), Meczetu Alabastrowy Mohameda Alego i Cytadeli w Kairze. W zależności od biura można zobaczyć jeszcze: słynne Miasto Umarłych, Wielki Bazar Khan el-Khalili (możliwość zakupu pamiątek w tym papirusów) oraz najstarszą część Kairu w tym koptyjski Kościół ”zawieszony” i najstarszy w mieście meczet Amr Ibn As.

  Koszt wycieczki zawiera przejazd. Za wstęp do zwiedzanych obiektów bądź inne atrakcje (przejażdżka wielbłądem pod piramidami itp.) płacimy oddzielnie. Zazwyczaj jest zaplanowana przerwa na obiad ale sam posiłek nie jest wliczony w cenę wycieczki (płatny oddzielnie).

 • Luksor na jeden dzień – zwiedzanie Doliny Królów lub Doliny Królowych (koszt takiej jednodniowej wycieczki to około 60-80 USD, jedzie się przez Pustynię Arabską).
  W Luksorze i okolicy zwiedza się starożytne świątynie (wstęp płatny dodatkowo) jak ta w Karnaku czy  świątynia Hatszepsut oraz po drodze Kolosy Memnona.

Łodziami lub statkiem możemy wybrać się na przejażdżki po Morzu Czerwonym.
To półdniowe lub całodniowe wycieczki. Propozycje: 

 • Przejażdżka łodzią na rafy gdzie mamy możliwość popływać z maską i obserwować rafę koralową – koszt około 15-20 USD
 • Przejażdżka łódzią ze szklanym dnem gdzie mamy możliwość obserwowania rafy koralowej bez wychodzenia z łodzi i pływania z maską – koszt około 25-35 USD
 • Rejs na wyspę Giftun połączony z nurkowaniem nad rafami (maska i rurka) – koszt około 20-25 USD
 • Rejs na wyspę Utopia – koszt około 35-40 USD
 • Rejs do rezerwatu Sharm el Naga – koszt koło – 30-40 USD
 • Rejs do El Gouna – 30-35 USD. El Gouna to luksusowy kurort zbudowany na wzór Wenecji, położony około 25 km od Hurghady. Po drodze rafy koralowe (możliwość nurkowania).
 • Dla płetwonurków jest możliwość nurkowanie głębinowego (około 40-50 USD, zejście z przewodnikiem) a dla początkujących kursy nurkowania zakończone międzynarodowym certyfikatem PADI.
 • Dla chętnych istnieje też możliwość wędkowania w Morzu Czerwonym – koszt około 30-35 USD

Na quadach  bądź jeepem mamy możliwość zwiedzenia Pustyni Arabskiej. Jedzie się jeepami na pustynię a następnie przesiada do quadów.
Po drodze można zobaczyć wioskę beduińską i napić sie herbatki na pustyni (niestety to nie jest oryginalna wioska tylko taka atrapa dla turystów z „obsługą” przebraną za Beduinów, ale i tak daje to Europejczykowi wyobrażenie jak żyją Beduini).

 • Zwiedzanie pustyni jeepem (tzw. Jeep Safari) – to koszt około 20 USD
 • Jazda quadem po pustyni (tzw. Quad safari) – to koszt 35-40 USD, quady są 1 lub 2-osobowe, warto mieć okulary i szczelne nakrycie głowy np. chustkę „arafatkę” – to ze względu na wszechobecny piach!

Ostatnio pojawiły sie również oferty wycieczek lotniczych z Hurghady.

Samolotem możemy wybrać się na wycieczkę do Kairu (to oczywiście droższa ale mniej męcząca alternatywa dla autobusu) i Izraela.

 • Kair w jeden dzień  – wylot rano z lotniska w Hurghadzie, cały dzień w Kairze, powrót wieczorem, program zwiedzania podobny do wycieczki autokarowej. Orientacyjny koszt to 300 USD na osobę.
 • Jerozolima (Izrael) – dwudniowa wycieczka. Wylot rano z lotniska w Hurghadzie ale niestety nie ma połączeń bezpośrednich do Izraela lecz lądujemy w egipskim Sharm El Sheik. Transfer autokarem do przejścia granicznego z Izraelem w Tabie. Granicę przechodzi się pieszo wraz z plecakiem a następnie wsiada się do autobusu izraelskiego, który zabiera turystów nad nad Morze Martwe gdzie przewidziany jest odpoczynek i kąpiel w jego słonych wodach. Kolejny punktwycieczki to miejsce narodzin Chrystusa – Betlejem, gdzie przewidzany jest nocleg. Następnego dnia przewidziane jest zwiedzanie Betlejem (Bazylika Narodzenia) a następnie przejazd do Jerozolimy. W Jerozolimie podstawowymi punktami wycieczki są: Góra Oliwna, Kościół „Ojcze Nasz”, Grobowiec Króla Dawida, Bazylika Grobu Świętego, Droga Krzyżowa (Via Dolorosa – kilka wybranych stacji), Ściana Płaczu oraz  najważniejszy meczet w palestyńskiej części miasta zwany Kopuła na Skale, położony na Wzgórzu Świątynnym w Jerozolimie. Po zwiedzaniu autokarem wracamy znaną już nam droga przez przejście graniczne w Tabie do Sharm El Sheik a następnie samolotem do Hurghady gdzie lądujemy w późnych godzinach wieczornych.
  Orientacyjny koszt to 300-340 USD na osobę.

O możliwościach wycieczek z Sharm el Sheikh przeczytacie tu …w przygotowaniu 🙂

GD Star Rating
loading...
Egipt, Sharm el Sheik czy Hurghada? – co wybrać na wakacje? - propozycje WYCIECZEK z Hurghady, 9.2 out of 10 based on 5 ratings
Możesz zostawić odpowiedź, lub trackback ze swojej strony.

Napisz nam co myślisz

UŻYWAMY
COOKIES
Strona używa cookies i podobnych technologii. Brak zmiany w przeglądarce oznacza akceptację. Więcej informacji kliknij!