Chorwacja – nie tylko plaże i Adriatyk – WYCIECZKA na Jeziora Plitwickie
Choć niewątpliwie do Chorwacji jeżdzimy po to by wypocząć, zażyć kąpieli w ciepłym Adriatyku i poleniuchować na słonecznych plażach to ten górzysty kraj ma znacznie więcej do zaoferowania niż tylko wypoczynek nad morzem. Co zwiedzić w Chorwacji oprócz plażowania? – na pewno jednym z takich miejsc jest Park Narodowy Jezior Plitwickich.
Wycieczka na Jeziora Plitwickie – nie jest to oczywiście jednodniowa wycieczka z wybrzeża Dalmacji ale naprawdę warto przemyśleć wizytę w tym pięknym miejscu i zaplanować tu choćby jednodniowy pobyt podczas podróży do Dalmacji lub powrotu znad wybrzeża. Jeziora Plitwickie stanowią bowiem jedną z największych atrakcji turystycznych Chorwacji. Zespół przepięknych jezior znajduje się na terenie największego w Chorwacji parku narodowego o nazwie Park Narodowy Jezior Plitwickich (chorw. Nacionalni Park Plitvička Jezera). Cały ten obszar wpisany też został na listę skarbów natury i światowego dziedzictwa UNESCO.
Jeziora Plitwickie tworzy w sumie 16 jezior położonych na różnych wysokościach od 503 do 636 m.n.p.m. Jeziora można podzielić na górne i dolne. Jeziora zaliczane do górnych (chorw. Gornja jezera) to: Prošćansko jezero, Ciginovac, Okrugljak, Batinovac, Veliko jezero, Malo jezero, Vir, Galovac, Milino jezero, Gradinsko jezero, Burgeti i Kozjak. Jeziora zaliczane do dolnych (chorw. Donja jezera) to: Milanovac, Gavanovac, Kaluđerovac i Novakovića Brod. Największym jeziorem ze wszystkich jest Kozjak o powierzchni 80 hektarów i głębokości prawie 50 m.
[php function=6]
Jeziora łączą się ze sobą a różnica ich wysokości sprawia, że oczom turystów specerującym po drewnianych kładkach wokół jezior odsłaniają ją się coraz to nowe wodospady a jest ich w sumie około 90. Najwyższy wodospad nazywany jest Wielkim Wodospadem (chorw. Veliki Slap) – woda spada tu w głąb doliny z wysokości 78 metrów. To może nie Niagara ale robi spore wrażenie jak się do niego zbliżymy.
Niezapomniane wrażenia na zwiedzających wywołuje też kolor wody w jeziorach, który w zależności od pory dnia, oświetlenia, podłoża i minerałów zawartych w wodzie ma różne zabarwienie począwszy od lazurowego poprzez niebieski aż do turkusowego i zielonego. W przezroczystej wodzie jezior widać mnóstwo dużych i małych rybek, których nikt w parku narodowym nie łowi. Jeziora znajdują się w obszarze górskim, jest tu wilgotno i częste są deszcze (trzeba mieć ze sobą kurtkę przeciwdeszczową, najlepiej taką z ocieplaczem) stąd roślinność naokoło jest bujna i zielona.
Jeziora zwiedza się kolejką, łódką oraz chodząc pieszo wzdłuż brzegu i po kładkach umieszczonych na samych jeziorach ponad lustrem wody. Ścieżki wokół jezior są rozplanowane na różnych wysokościach co wymaga trochę wysiłku przy podchodzeniu ale za to daje wspaniałą możliwość na oglądanie panoramy jezior z góry. Ogólnie trzeba stwierdzić, że widoki w Parku Narodowym Jezior Plitwickich są naprawdę ładne i a wizyta w parku należeć będzie do tych z rodzaju niezapomnianych. Pogoda bywa różna, jak my byliśmy to trochę mżyło z rana ale później wyszło słońce.
Informacje praktyczne odnośnie dojazdu i noclegów:
Niestety Jeziora Plitwickie znajdują się z dala od morza, w górskiej części Chorwacji blisko granicy z Bośnią i Hercegowiną. I co gorsze dojazd do nich jest zupełnie nie po drodze turystom jadącym nad Adriatyk. Trzeba zaplanować skok w bok najlepiej z noclegiem w okolicy jezior.
[php function=6]
Dojazd do parku narodowego od północy: od Zagrzebia kierujemy się na Karlovač (miasto bardzo zniszczone w czasie działan wojennych, turystom skojarzy się z popularnym piwem Karlovačko) drogą krajową Nr1 (E71) dojedziemy do granic parku.
Dojazd do parku narodowego od południa: z wybrzeża najlepiej jest jechać autostradą A1 a następnie zjechać na drogę krajową nr1 (E71) w miejscowości Gornja Ploča. Drogą Nr1 (E71) dojedziemy do granic parku.
Są dwa oficjalne wejścia do parku a do obu dojazd jest z drogi krajowej Nr1 (E71). Dla indywidualnych turystów bardziej polecane jest wejście pierwsze (chorw. Ulaz 1) gdyż jest to właściwie początek trasy widokowej – można tu zacząć i skończyć zwiedzanie obchodząc szlak dookoła.
Przed wejściem Nr1 do parku jest spory, płatny parking. Za parking płacimy w Kunach Chorwackich (KN). Orientacyjna cena za parking: 7 KN za godzinę lub 70 KN za cały dzień.
Nie ma problemów z noclegiem w okolicy jezior – jest tu wiele kwater prywatnych i są gotowe na przenocowanie turystów na jedną noc. Szukać trzeba domów z napisem „SOBE” (pokoje do wynajęcia). Najbliższym miastem w okolicy jezior, gdzie jest bardzo duża oferta noclegów jest Slunj. Ale można szukać w wioskach bliżej parku narodowego. Orientacyjna cena za nocleg od osoby: 10-12 Euro. My zapłaciliśmy 40 Euro za cztery osoby w dwóch ładnych i pokojach ze wspólną dla nich czystą łazienką. Oprócz nas i właścicieli nie było w kwaterach nikogo. Nie robiliśmy żadnej wcześniejszej rezerwacji.
Informacje praktyczne odnośnie zwiedzania:
Za wejście do Parku Narodowego Jezior Plitwickich zapłacimy w kasie parku. Można płacić w Chorwackich Kunach (KN) jak i też zapłacić kartą kredytową. Tu porada – kas jest kilka i znajdują się obok siebie, a do każdej z nich ustawia się kolejka, oczywiście do tej pierwszej z brzegu największa. Warto sprawdzić kolejke w dalszych kasach…Bilet należy mieć przy sobie do ew. kontroli na terenie parku. Sprawdzają go na przykład przy wejściu do wagonika kolejki czy na statek.
Cena biletu za wejście na teren parku to 110KN za osobę dorosłą. Dzieci i uczniowie zapłacą połowę ceny. Bilet wstępu upoważnia do całodziennego przebywania w parku, a w jego cenie mamy też nielimitowane przejazdy kolejką oraz stateczkiem po jeziorze. Koniecznie trzeba zapoznać się z mapką parku na której przedstawiono propozycje tras widokowych. Poza trasami oczywiście chodzić nie wolno (park Narodowy!).
Jest kilka propozycji tras oznaczonych jako A, B, C itp. W zależności od czasu jakim dysponujemy, kondycji własnej i współtowarzyszy wybieramy dłuższy badź krótszy wariant. Najdłuższy to około 20 km ale jakbysmy chcieli odbijac na lew i prawo to może być nawet i więcej. My wybralismy naszym zdaniem najbardziej optymalny wariant czyli trasę C, w przewodniku szacowany na 4-6 godzin. Zaczyna się zaraz za kasami biletowymi i praktycznie na samym jej początku widzimy już Wielki Wodospad. Można odbić nieco od trasy by znaleźć się bliżej wodospadu. Dalej dojdziemy tą trasą do jeziora Kozjak. Po tym największym z Jezior Plitwickich pływa stateczek, którym popływamy po jeziorze. Na polanie obok jeziora jest też kilka punktów gastronomicznych oraz grill, można tu zaplanować czas na odpoczynek i posiłek. Dalej ścieżka prowadzi nas do kolejnych jezior, po zobaczeniu których na końcu dochodzimy do przystanku kolejki (wagoniki). Kolejką zjeżdżamy prawie do puntu wyjścia. Chyba można też zacząć trasę C odwrotnie od kolejki, wtedy zaczelibyśmy zwiedzanie od górnych jezior, ale tak nie próbowaliśmy.
Tak czy inaczej warto zarezerwować cały dzień na zwiedzanie i odpoczynek w tym pięknym miejscu. Najkrótsza trasa to 2 godziny ale polecić ją można tylko zagonionym i zdesperowanym by zobaczyć co nie co turystom.
[php function=6]
Klimat w parku narodowym Jezior Plitwickich należy do „”górskich – co oznacza częste deszcze, mżawki i dość niskie temperatury (jak nie traficie na słońce to możecie zastać tylko 12-15 stopni). By nie przeżyć szoku po przyjeździe znad gorącego Adriatyku, należy się zaopatrzyć w ciepłą i nieprzemakalną kurtkę. Sporo osób o tym nie wie albo zapomina a później śmiesznie wyglądają otuleni ręcznikiem plażowym i ubrani w najcieplejszą odzież jaką mają czyli krótkie spodnie i koszulki .
Więcej informacji, w tym aktualne ceny wstępu zdobędziemy na oficjalnej stronie parku (angielska wersja to www.np-plitvicka-jezera.hr/en/).