Nowa Zelandia, Auckland – WYCIECZKA za miasto na wyspę Waiheke

Przejdź do strony: 1 2

Całodniowa wycieczka z centrum nowozelandzkiej stolicy biznesu poza miasto na wyspę Waiheke to propozycja dla wszystkich, którzy mieszkają bądź przebywają czasowo w Auckland albo są tu przejazdem i zwiedzili już samo miasto.

Auckland nie jest stolicą kraju (jest nią znacznie mniejszy Wellington) ale jest to największe i najbardziej kosmopolityczne miasto Nowej Zelandii. Nie brakuje to wysokich budynków i drapaczy chmur typowych dla nowoczesnych miast. Nad wszystkimi góruje charakterystyczna sylwetka wieży telewizyjnej, z której można skoczyć na bungee (przy okazji informacja – bungee to nowozelandzki wynalazek podobnie zresztą jak owoc kiwi).

Mało kto by się jednak spodziewał, że zaledwie kilkanaście kilometrów (ok. 18km) od dość głośnego i zatłoczonego jak na warunki nowozelandzkie Auckland, można odnaleźć spokój i ciszę oraz urealnić bliski kontakt z naturą i wspaniałymi pejzażami, z których słynie ten kraj. Wycieczka na wyspę Waiheke to dla zagonionych mieszkańców Auckland odskocznia od zgiełku miasta i codziennego życia, dla turystów zaś możliwość poznania typowego „country side” czyli nowozelandzkich prowincjonalnych krajobrazów bez udawania się w dalsze rejony tego kraju.

Wyspa Waiheke (ang. Waiheke Island) nazywana jest klejnotem Zatoki Hauraki i jest w tym stwierdzeniu wiele prawdy. Choć w tej zatoce położonej pomiędzy Auckland, półwyspem Coromandel i równiną zwaną Hauraki Plains jest kilkanaście różnych wysp to Waiheke jest rzeczywiście tą najpiękniejszą. Ponadto, co ważne, jest też bardzo łatwo dostępna z Auckland. Nazwa Hauraki w języku maoryskim oznacza „północny wiatr” zaś Waiheke oznacza „odpływającą i przypływającą wodę”.

Choć wyspa znajduje się w odległości tylko 35 minut promem z Auckland to lądując na niej poczujemy się jakbyśmy oddalili się lata świetlne od zgiełku cywilizacji. Wyspa ma piękną i urozmaiconą linię wybrzeża, na którą składają się skalne urwiska, piaszczyste i kamieniste plaże oraz romantyczne zatoczki. Na wyspie nie ma przemysłu, ale znajdują się to winnice, sady (gaje oliwne) i pastwiska (w Nowej Zelandii jest prawie 20 milionów owiec a tylko nieco ponad 4 miliony mieszkańców).

Głównym ośrodkiem wyspy jest miasteczko Oneroa gdzie znajduje się informacja turystyczna, banki, poczta, kino, mnóstwo sklepików oraz wiele restauracji i kafejek. Dużo pieszych szlaków zaczyna się z miejskiej, piaszczystej plaży Oneroa. Sam pobyt na niej i kąpiel jest już przyjemnością (ale uwaga – woda jest z gatunku czystych ale raczej zimnych).

Na wyspie są przystanie dla jachtów oraz wypożyczalnie żaglówek i kajaków. Wody zatoki są bardzo spokojne i umożliwiają pływanie kajakiem nawet z dziećmi. Można też wynająć łódkę i wybrać sie na łowienie ryb w Zatoce Hauraki.

Można też wynająć samochód terenowy z napędem na cztery koła i poszaleć na bezdrożach. Albo rower górski i objechać nim wyspę (są drogi asfaltowe oraz ścieżki dla pieszych i rowerzystów).

Można też wykupić za 25 NZD trzygodzinną wycieczkę po wyspie małym busem, którego kierowca dowiezie nas w najciekawsze miejsca na wyspie. W każdym takim miejscu busik zatrzymuje się na krócej bądź na dłużej dając turystom możliwość zwiedzania i fotografowania. Należy się pilnować ustalonego przez kierowcę czasu powrotu ze zwiedzanego miejsca, kierowca i pozostali turyści nie czekają bowiem na spóźnialskich dłużej niż parę minut.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zwykle kierowca ze swoim busikiem czeka na potencjalnych chętnych przy wyjściu z terminalu Matiatia Wharf, do którego na wyspę przypływają statki z Auckland. Odjazd busa jest zsynchronizowany z przypłynięciem promu. O rezerwację miejsca w takiej wycieczce można zadbać będąc jeszcze w Auckland ale nie jest to konieczne.

Przejdź do strony: 1 2

GD Star Rating
loading...
Nowa Zelandia, Auckland – WYCIECZKA za miasto na wyspę Waiheke, 10.0 out of 10 based on 14 ratings

Przejdź do strony: 1 2

Możesz zostawić odpowiedź, lub trackback ze swojej strony.

Napisz nam co myślisz

UŻYWAMY
COOKIES
Strona używa cookies i podobnych technologii. Brak zmiany w przeglądarce oznacza akceptację. Więcej informacji kliknij!