Australia, co zwiedzić i zobaczyć w Melbourne – WYCIECZKA po mieście i okolicach

Melbourne to była stolica Australii a obecnie drugie po Sydney, największe miasto Australii i zarazem stolica stanu Wiktoria. Miasto oprócz swoich własnych atutów jest dobrym punktem wypadowym do znanych atrakcji Australii takich jak zapewniająca przepiękne widoki Great Ocean Road oraz parku narodowego Dwunastu Apostołów. 

Melbourne zostało założone w 1835 roku i początkowo było małą, spokojną osadą. Dopiero w czasach „Gorączki Złota” przypadajacej na połowę XIX wieku, Melbourne zamieniło się w tętniące życiem miasto. Obecnie liczy około 4 miliony mieszkańców i rywalizuje z Sydney o miano największego i najbardziej znaczącego miasta w Australii. W latach 1901 – 1927 Melbourne było nawet stolicą całej Australii.

Ale w 1927 roku stolicę przeniesiono do małej, cichej Canberry – pogłoska mówi, że w ten sposób „pogodzono” obu pretendentów do miana stolicy kraju.

Dzisiejsze Melbourne to całkiem spora aglomeracją miejska, w której centrum możemy zauważyć zarówno nowoczesne wieżowce jak i stare, historyczne budynki. Miasto ma wiele „europejskich” akcentów architektonicznych i jest drugim po Londynie miastem posiadającym najwięcej zabytków architektury z epoki wiktoriańskiej. Melbourne położone jest u ujścia rzeki Yarra, nad zatoką Port Phillip. Melbourne to również miasto pełne zieleni – znajduje się tu wiele parków i ogrodów. Miasto

Melbourne jest też największym skupiskiem australijskiej Polonii – szacuje się, że mieszka tu około 16 tysięcy osób o polskich korzeniach.

Dla fanów sportów motorowych – ważna informacja – w Melbourne znajduje się również tor Formuły 1.

A więc – co zwiedzić podczas pobytu w Melbourne? Oto lista propozycji:

Centrum miasta tzw. „The City” – zabytkowe budynki

Zabytowe centrum Melbourne najlepiej podziwiać spacerując wzdłuż tzw. „Golden Heritage Mile”. Podczas spaceru zobaczymy między innymi: budynek parlamentu, hotel Windsor, State Library, Old Treasury Building, Post Office Building (budynek poczty głównej). Obok nowoczesnego placu Federation Square zauważymy zabytkową stację kolejową Finders Street Station.

Wiele zabytkowych budowli ukrytych jest wśród nowoczesnych drapaczy chmur – na przykład pałac w stylu kolonialnym „Como”, „La Trobe’s Cottage” – dawna siedziba rządu z czasów kiedy Melborne było stolicą Australii oraz przeniesiony z Anglii dom rodzinny kapitana Cooka.

Najsłynniejszym kościołem Melbourne jest neogotycka katedra pod wezwaniem św. Patryka z 1849 r. W jej środku odnajdziemy wmurowaną w podłogę tablicę upamiętniajacą wizytę papieża Jana Pawła II w Australii w 1986 roku.

Centrum miasta tzw. „The City” – nowoczesne budynki

Federation Square to nowoczesny plac i jedno z najpopularniejszych miejsc w Melbourne przyciągające mieszkańców i turystów odbywającymi się tu często festiwalami i imprezami.

Najwyższy wieżowiec w Melbourne nazywa sie Eureka Tower. Ten wznoszący się na wysokość prawie 300 metrów (dokładnie 297 m) apartamentowiec jest drugim co do wysokości budynkiem w Australii i całej południowej półkuli (Nr jeden to Sydney Tower – 305 metrów). Na ostatnim, 91 piętrze wieżowca znajduje się taras widokowy, na który można wjechać kupując bilet wstępu. Widok na miasto i okolice jest przepiękny.

Kolejny ciekawy i nowoczesny budynek w centrum Melbourne to Rialto Towers.To właściwie zespół dwóch budynków biurowych „zlepionych” ze sobą. Niższy ma 185 metrów wysokości i 43 piętra a wyższy ma 251 metry wysokości i 63 piętra. Również tu znajduje się taras widokowy – mieści się na 55 piętrze tj. na wysokości około 237 metrów.

Nieco inną atrakcją nowoczesnego centrum Melbourne to Crown Casino. W budynku oprócz samego kasyna mieszczą się bary, restauracje a także kino oraz centrum rozrywkowe i handlowe.

Na lunch czy kolację udać się można na Bourke Street a na zakupy do Queen Victoria Market.

Muzea i galerie

Mieszkańcy Melbourne dumni są ze swoich muzeów i galerii, do których odwiedzenia zapraszają również zwiedzających miasto turystów. Najważniejsze muzea i galerie miasta to: Melbourne Museum, National Gallery of Victoria, Australian Centre for Contemporary Art oraz Victorian Arts Centre. Warto też odwiedzić jedną z licznych mniejszych galerii pokazujących dzieła sztuki wyonane przez rdzennych mieszkańców Australii – Aborygenów. Godziny otwarcia i ceny biletów możemy sprawdzic na stronach internetowych.

Królewskie Ogrody Botaniczne

Królewskie Ogrody Botaniczne w Melbourne uznawane są przez wielu za najpiękniejszy ogród botaniczny na świecie. Trudno się wypowiedzieć jeśli nie zwiedziło się pozostałych ale na pewno w ogrodzie botanicznym w Melbourne można się zauroczyć pięknem kwitnących kwiatów oraz odpocząć od codziennego zgiełku. Podobno największe wrażenie na zwiedzających wzbudza wiosną (czyli kiedy na półkuli północnej jest jesień) gdy zakwita na raz wiele odmian różnokolorowych kwiatów np. magnolii.

Poza Centrum – Dzielnica Docklands i Gwiazda Południa

Obecna dzielnica Docklands to tereny dawnego portu, zrekonstruowane i przystosowane do tego  by pełnić rolę centrum rozrywki. Zauważymy tu tez stare budynki portowe i żurawie. Najwięcej sklepów i restauracji mieści się w części zwanej  „Waterfront City”. Tu też odnajdziemy jedną z nowszych atrakcji miasta znaną pod nazwą „Gwiazda Południa” (ang. Southern Star Observation Wheel). Jest to rodzaj diabelskiego młyna albo kolejki w kształcie koła która zabiera pasażerów w przejażdzkę na wysokość 120 m. Można oczywiście zobaczyć doskonale obserwować Melbourne z tej wysokości.

Poza Centrum – Góry Dandenong

Poza centrum ale jeszcze w obrębie aglomeracji miejskiej Melbourne możemy zwiedzić niewielkie ale piękne pasmo górskie Dandenong. Najwyższy szczyt zwany Mount Dandenong ma wysokość 660 m n.p.m. Większość tego obszaru to park narodowy. Góry Dandenong możemy zwiedzić przy pomocy zabytkowej, parowej, wąskotorowej kolejki zwanej „Puffing Billy”. Kolejka pochodzi z początków ubiegłego wieku ale dziś jest wspaniale odrestaurowana i stanowi jedną z ciekawszych atrakcji okolic Melbourne. Ponadto, przejażdżka nią dostarcza mnóstwo pozytywnych wrażeń – kolejka jedzie bowiem po stokach Gór Dandenong i poprzez lasy deszczowe. 

Jeśli mamy więcej czasu w Melbourne to koniecznie należy wybrać sie poza miasto np. do Gold Coast (wakacyjna Mekka Australijczyków).

Melbourne jest uznawane za punkt wypadowy do takich atrakcji jak Great Ocean Road i Parku Narodowego Dwunastu Apostołów.

Great Ocean Road to malownicza droga o długości około 240 km,  łącząca miasta Torquay i Warrnambool w stanie Wiktoria w Australii. Droga zaczyna się około 100 km na zachód od Melbourne i prowadzi wśród skał i nadmorskich klifów. Great Ocean Road jest ogromną atrakcją turystyczną Australii a przejechanie nią dostarczy wielu niezapomnianych wrażeń (ale uwaga – ruch jest lewostronny jak w Wielkiej Brytanii).

Przy drodze położone są słynne parki narodowe – Dwunastu Apostołów i Otway. Warto zatem zatrzymać się po drodze by zobaczyć słynnych Dwunastu Apostołów (samotne formacje skale w morzu), piękne wodospady oraz liczne dzikie plaże a także przejść się licznymi szlakami turystycznymi.

Po drodze możemy też zwiedzić małe, ciekawe miasteczka – na przykład Apollo Bay czy Lorne (tu znajduje sie niezwykle malowniczy wodospad Erskine Waterfall).

Kliknij tu by zobaczyć ciekawe zdjęcia z Melbourne.

GD Star Rating
loading...
Australia, co zwiedzić i zobaczyć w Melbourne – WYCIECZKA po mieście i okolicach, 10.0 out of 10 based on 4 ratings
Możesz zostawić odpowiedź, lub trackback ze swojej strony.

Napisz nam co myślisz

UŻYWAMY
COOKIES
Strona używa cookies i podobnych technologii. Brak zmiany w przeglądarce oznacza akceptację. Więcej informacji kliknij!