Wizy do USA – wymagania, cena, warunki – dla Polaków PORADA
Manhattan i Statua Wolności w Nowym Jorku, Wielki Kanion i Wodospad Niagara, Los Angeles i SanFranciso, park Yellowstone i Arizona, Chicago i Las Vegas, a może Alaska? – to tylko kilka magicznych miejsc, które żeby zobaczyć najpierw trzeba uzyskać amerykańska WIZĘ!
Wiza amerykańska – wniosek, formularze koszty ?
USA i Australia należą do dwóch krajów, które wielu Polaków bardzo chciałoby odwiedzić, a które mimo jednostronnego zniesienia obowiązku wizowego przez Polskę, wciąż utrzymują wizy dla Polaków.
Europa już dawno zniosła dla nas wizy, podobnie większość krajów Ameryki Południowej nie wymaga wiz od obywateli RP. Nawet kraje takie jak Kanada i Nowa Zelandia zniosły już wizy dla Polaków.
Kiedy ponad dwanaście lat temu ubiegałem się i uzyskałem moją pierwszą 10-letnia wizę do USA, Polska nie była ani w NATO ani też w Unii Europejskiej. Wtedy pomyślałem, że za dziesięć lat kiedy skończy się ważność tej wizy, nowa już nie będzie potrzebna bo będziemy podróżować bez wiz. Niestety myliłem się, dwanaście lat minęło, po Europie podróżujemy bez paszportu i granic, ale w podróżach do USA nic się nie zmieniło. Chociaż nie – zmieniło się, ale za to na gorsze. Uzyskanie wizy wymaga bowiem teraz osobistego pojawienia się w ambasadzie i rozmowy z konsulem (12 lat temu tego nie było,!) a na granicy USA przechodzimy kontrolę odcisków palców (choć trzeba uczciwie przyznać, że nie tylko my lecz wszyscy obcokrajowcy).
Po centrum Chicago obwozi nas autobus turystyczny. W głębi drapacze chmur w centrum Chicago.Ale dla podróżnika nie ma rzeczy trudnych czy niemożliwych, wizę do USA można załatwić sobie samodzielnie. Poniżej przedstawiam krok, po kroku w skrócie jak to zrobić oraz swoje spostrzeżenia i doświadczenia.
Jeśli poniższy opis Was przestraszy lub zniechęci do samodzielnego ubiegania się o wizę to trzeba przy tej okazji wspomnieć, że istnieje wiele firm pośredniczących w załatwianiu wiz do USA. Pomagają one w uporządkowaniu i przygotowaniu wszelkich dokumentów niezbędnych do uzyskania wizy. Niektóre z nich jak WizaSerwis.pl z Warszawy udzielą też porad jak odpowiadać na pytania konsula co zwiększa nasze szanse na uzyskanie wizy. Firma pośrednicząca załatwi za nas wszelkie formalności i umówi nas na rozmowę z konsulem. Ale niestety nikt już nas jednak nie może zastąpić przy samej rozmowie – na niej trzeba się bowiem pojawić samemu.
Uzyskanie wizy turystycznej bądź biznesowej możliwe jest dwóch placówkach dyplomatycznych USA na terenie Polski – w Ambasadzie USA w Warszawie i w Konsulacie Generalnym USA w Krakowie.
Jak się ubiegać o wizę USA? – w wielkim skrócie jest to tylko kilka kroków: zdjęcie, wniosek w necie, zebranie dokumentów, rozmowa z konsulem po której od razu będziemy wiedzieć czy otrzymamy wizę czy nie a jeśli tak to oczekiwanie na kuriera z paszportem z wklejoną wizą.
Poniżej każdy z kroków opisany dokładniej.
Krok 1 – Wykonanie odpowiedniego zdjęcia (cyfrowe – format JPEG oraz papierowe)
To ważny krok. Zdjęcie należy zrobić u doświadczonego w fotografii wizowej fotografa. Zdjęcie musi być aktualne, czyli zrobione w ciągu ostatnich sześciu miesięcy. Konsul podczas rozmowy może to łatwo i naocznie zweryfikować! Zdjęcie wymagane do wizy USA jest inne niż np. do wizy rosyjskiej. Zdjęcie musi być w formacie elektronicznym JPEG (plik .jpg). Minimalny rozmiar zdjęcia to 600 pikseli (szerokość) – 600 pikseli (wysokość). Maksymalny rozmiar zdjęcia to 1200 pikseli (szerokość) – 1200 pikseli (wysokość). Sam plik nie może przewyższyć 240KB wielkości bo inaczej nie wejdzie do formularza DS-160.
Podczas uzupełniania wniosku wizowego w necie należy podjąć choć jedną próbę wczytania pliku ze zdjęciem cyfrowym – to ważne! – jeśli tego nie zrobimy to nie będzie można przejść do następnego punktu formularza. Jeśli system nie przyjmie nam zdjęcia to wówczas przechodzimy dalej w wypełnianiu wniosku, a na rozmowę z konsulem przynosimy swoja fotografię wykonaną metodą tradycyjną, na papierze fotograficznym. Tu rada – u fotografa zatem trzeba na wszelki wypadek wykonać zdjęcie zarówno w formacie cyfrowym jak i papierowym. Wymagania co do zdjęcia do wizy USA na wypadek gdyby fotograf ich nie znał:
- zdjęcie musi kolorowe, tło powinno być białe lub inne jasne i jednolite,
- wymiary zdjęcia – kwadrat 5 cm x 5 cm,
- twarz na zdjęciu musi mierzyć 3 cm od czubka głowy do podbródka,
- wzrok i twarz muszą być skierowane prosto w obiektyw aparatu a uszy muszą być widoczne,
- nie można fotografować się w ciemnych okularach i w nakryciu głowy.
Krok 2 – Wypełnienie wniosku wizowego na stronie Internetowej ambasady
Od kwietnia 2011 roku obowiązuje już tylko jeden formularz wniosku o nazwie DS-160, niezależnie czy ubiegającym jest obywatel Burkina Faso czy Polski. Osoby ubiegające się o wizy w różnych krajach świata, niezależnie od tego z jakiego kraju pochodzą, wypełniają to samo podanie.
Wniosek wypełniamy na stronie ambasady:
http://polish.poland.usembassy.gov/wizy/formularze.html
Klikamy w link do formularza DS-160 tj. Elektroniczne Podanie o Wizę on-line DS-160.
Na pierwszej stronie wybieramy placówkę, w której zamierzamy ubiegać się o wizę czyli POLAND/WARSAW lub POLAND/KRAKOW oraz preferowany język formularza wizowego POLSKI/POLISH. Wybranie języka polskiego nie oznacza niestety, że formularz będzie po polsku gdyż jest on uniwersalny, po angielsku. Jednakże zaznaczając POLSKI/POLISH, po najechaniu na angielski tekst lub po kliknięciu na znaczek „informacja” pojawia się polskie tłumaczenie.
[php function=2]