Podróż do CHIN – Pekin w kilka dni – WYCIECZKA do stolicy Chin i na Wielki Mur
Pekin, stolica Chińskiej Republiki Ludowej pełna jest pamiątek ze wspaniałej, cesarskiej przeszłości Państwa Środka. Ze względu na liczne zabytki a także bliskość jednego z siedmiu nowych cudów świata – Wielkiego Muru Chińskiego, miasto to jest celem wielu turystów i podróżników.
Pekin (chin. Beijing) w języku chińskim oznacza Północną Stolicę. Miasto pełni rolę stolicy Państwa Środka, jak często nazywa sie Chiny, od XIII wieku z niewielkimi przerwami. Pekin położony jest w północno-zachodniej części kraju na Nizinie Chińskiej na wysokości 45 m n.p.m. Otoczenie miasta stanowią niewysokie góry i wzniesienia. W tej części Chin panuje klimat kontynentalny, który oznacza mroźne i śnieżne zimy oraz bardzo upalne lata, deszczu też nie brakuje.
Szacuje się, że całą aglomerację pekińską zamieszkuje około 20 milionów ludzi. Mimo to Pekin nie jest największym miastem Chin kontynentalnych – w ilości mieszkańców ustępuje bowiem Szanghajowi.
Dla turysty jest jednak najważniejszym celem z listy chińskich miast bo to właśnie tutaj znajdują się jedne z najstarszych zabytków architektonicznych całego kraju.
Z tego też względu Pekin jest celem wielu zorganizowanch wycieczek oraz atrakcją turystyczną dla wielu turystów podróżujących indywidualnie. Dla tych ostatnich zamieszczam w skrócie garść przydatnych i praktycznych informacji na temat Pekinu.
Pekin może być celem samym w sobie bądź też początkiem przygody z Chinami – w zależności od możliwości czasowych i finansowych. Ale po kolei.
Na Pekin należy zarezerwować minimum kilka dni, w trakcie których koniecznie zwiedzić trzeba najważniejsze atrakcje turystyczne Pekinu i okolic. Lista w skrócie poniżej, szczegółowe opisy poszczególnych miejsc i atrakcji dla bardziej zainteresowanych załączam w innych artykułach.
Zabytki i obiekty warte zwiedzenia w Pekinie:
- Plac Niebiańskiego Spokoju (Tiananmen) – największy plac na świecie. Od 1976 roku centrum placu zajmuje monumentalne mauzoleum Przewodniczącego Mao Zedonga (można zwiedzać za darmo, czeka się w kolejce). Plac Tiananmen to również miejsce pamiętnej masakry studentów w 1989 roku.
- Pałac Cesarski znany bardziej jako Zakazane Miasto – to jeden z największych na świecie zespołów pałacowych. Był siedzibą cesarzy z dynastii Ming i Qing a obecnie stanowi Muzeum Pałacowe. Otoczony murem pałac był w minionych wiekach niedostępny w dla zwykłych śmiertelników stąd nazwa „Zakazane Miasto”. Zajmuje ono powierzchnię prawie 730 tys. metrów kwadratowych a Pałac Cesarski ma prawie 10000 pomieszczeń
- Świątynia Nieba Tiantan – to kolejny symbol Pekinu. W tej świątyni oddawano cześć niebiosom i modlono się o dobry urodzaj. Corocznie cesarz składał ofiary by uzyskać dobre plony. Budowla ta jest jednym z najwspanialszych i największych obiektów sakralnych Chin i pochodzi z czasów dynastii Ming i Qing.
- Świątynia Yonghegong (potocznie zwana światynią Lamy) – to jedna z najokazalszych poza Tybetem świątyń buddyzmu tybetańskiego. Pięknie odnowiona jest obecnie jednym z najciekawszych z punktu widzenia turysty zabytków Pekinu. Przy okazji trzeba zaznaczyć, że nie jest to muzeum a czynna świątynia gdzie zobaczyć można mnichów i modlących się ludzi.
- Świątynia Konfucjusza – to kolejny symbol Pekinu. Świątynia poświęcona jest Konfucjuszowi – chińskiemu myślicielowi i twórcy podstaw moralnych Państwa Środka. Znajduje się bardzo blisko Świątyni Lamy – właściwie po drugiej stronie ulicy. Obecnie jest to muzeum.
- Wieża Bębnów i Wieża Dzwonów – do obu wymienionych wież można dotrzeć piechotą ze Świątyni Konfucjusza lub przejechać metrem dwie stacje. Warto je odwiedzić nie tylko ze względu na walory architektoniczne oraz wspaniałe widoki na Pekin, ale również na spacer po okolicznych hutongach.
- Hutongi – to typowe zabudowania starego, tradycyjnego Pekinu. Niskie, parterowe domki zbudowane wprost przy ulicy oraz wąskie, głębokie podwórka. Można je zwiedzać na pieszo lub rikszą. Przejażdżka rikszą po hutongach to jedna z atrakcji turystycznych Pekinu. Za najciekawsze uważa się hutongi położone w okolicy Wieży Bębnów i Wieży Dzwonów. Wizyta w hutongach to tak jakby się przenieść kilkadziesiąt lat wstecz – pozwala poznać codzienne życie wielu mieszkańców chińskiej stolicy.
- Park Morza Północnego (Beihai) – położony nad pięknym jeziorem, w obrębie parku znajduje się Biała Dagoba i Ekran Dziewięciu Smoków. Polecany na spacer i odpoczynek.
- Park Jingshan – znajduje się na przeciw północnej bramy Zakazanego Miasta. W parku można zwiedzić świątynię a ze Wzgórza „Węglowego” roztacza sie wspaniały widok na Zakazane Miasto i Pekin (o ile smog nie przeszkadza).
- Pałac Letni Yiheyuan – oddalony nieco od centrum miasta zespoł pałacowo-ogrodowy z jeziorem i wyspą. To letnia rezydencja chińskich cesarzy w tym słynnej cesarzowej–wdowy Cixi, o której się pisze, że poświęciła środki pieniężne zebrane na budowę floty wojennej Chin na renowację i budowę tego właśnie Pałacu Letniego. Zespół pałacowy jest bardzo duży, warto na jego zwiedzanie poświęcić minimum pół dnia. Po jeziorze można popływać wypożyczonym rowerem wodnym albo wycieczkowym stateczkiem.
- Grobowce Cesarzy z Dynastii Ming i Aleja Duchów – zazwyczaj zwiedza się je po drodze na Chiński Mur. Położone kilkanaście kilometrów na północ od Pekinu stanowa dziś atrakcję turystyczną. Nie ma jednak możliwości zwiedzania wnętrza grobowców.
- Wielki Chiński Mur – to atrakcja znana chyba każdemu i jedyna na świecie budowla wzniesiona przez człowieka widoczna z Kosmosu. Wielki Mur to też jeden z siedmiu, nowych cudów świata. Wielki Mur rozciągał się od Shanhaiguan (nad morzem) do Jiayuguan w górach Nan Shan.
Oryginalnie miał długość około 2400 km. Jak bardzo by to nie była „oklepana” atrakcja to i tak koniecznie trzeba ją zobaczyć. Warto przyjechać wcześnie rano i przejść się po Chińskim Murze kiedy nie ma jeszcze wielu turystów i upału. Z Pekinu można się dostać na mur samodzielnie używając komunikacji podmiejskiej lub taksówek albo wykupić zorganizowaną wycieczkę. Najpardziej popularnym wśród wycieczek (ale niestety z tego powodu zatłoczonym) odcinkiem muru jest ten w Badaling. Inne dostępne dla turystów odcinki Wielkiego Muru to Mutianyu i Simatai.
Na następnej stronie przeczytacie o innych atrakcjach Pekinu.
[php function=2]