Litwa – TROKI zamek i miasto – WYCIECZKA
Na wzgórzu obok starego miasta stoi widoczny z daleka i datowany na XV wiek kościół pod wezwaniem Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny (ul. Birutes 5). Kościół ten jako parafialny ufundował Wielki Książe Litewski Witold (brat króla polskiego Władysława Jagiełły).
W kościele znajduje się obraz Matki Boskiej Trockiej podarowany według legendy Witoldowi przez cesarza bizantyjskiego Manuela II w 1390 roku. Obraz ten zasłynął wieloma cudami (między innymi przypisuje mu się powstrzymanie epidemii dżumy na Litwie w 1604 roku) i został ukoronowany w 1718 roku przez papieża Klemensa XI . Warto nadmienić, że był to pierwszy koronowany obraz na Litwie (dopiero później koronowano znany wszystkim Polakom obraz Matki Boskiej Ostrobramskiej w Wilnie). Kiedy zwiedzaliśmy kościół właśnie miał miejsce chrzest.
Jest jeszcze jedna atrakcja Trok – to Karaimowie. Lud pochodzenia tureckiego, który stanowi najmniej liczną mniejszość narodową na Litwie. Jest ich na Litwie zaledwie kilkaset a złośliwi mówią, że ten cały naród może się spotkać na jednym weselu. Karaimowie otrzymali od zgodę na osiedlenie się na Litwie od samego Wielkiego Księcia Litewskiego Witolda. Tradycja głosi, że w podzięce budowali swoje domy w ten sposób że główna, frontowa ściana miała zawsze trzy okna: jedno dla Boga, drugie dla Witolda i trzecie dla domowników. Koniecznie trzeba przespacerować się ulicą Karaimską (lit. Karaimu) na której zachowała się parterowa, drewniana zabudowa w stylu karaimskim. Niestety niektóre z domów mają dachy pokryte eternitem – to widoczny relikt minionej epoki socjalizmu. W domu przy Karaimu 22 znajduje się wystawa etnograficzna przedstawiająca historię, kulturę i tradycje Karaimów na Litwie i w Trokach.
Karaimowie pochodzą z Krymu i mimo kilkuset lat zamieszkiwania na ziemiach litewskich zachowali wiele ze swoich orientalnych obyczajów w tym religię i specyficzną kuchnię, której mieliśmy okazję spróbować.
W Trokach, przy ulicy Karaimskiej 30 znajduje się „kenesa” czyli miejsce spotkań religijnych Karaimów („kenesa” to świątynia w języku karaimskim). Jest to jedna z trzech działających świątyń karaimskich na świecie. Można ją zwiedzać. Z tego co sie dowiedzieliśmy religia karaimska jest oparta na Starym Testamencie ale posiada też pewne elementy islamu.
Po zwiedzaniu czas na regenerację sił. Na posiłek wybraliśmy się do jednej z kilku restauracji nad brzegiem jeziora Galve, na wprost zamku. Mały, drewniany budynek z otwartym tarasem wchodzącym w jezioro okazał się wspaniałym miejscem na posiłek połączony z kontemplacją widoków.
Zaryzykowaliśmy i wybraliśmy potrawy regionalne – konkretnie przepyszne „cepeliny” (kluski przypominające w smaku nasze pyzy w kształcie słynnych sterowców Zeppelin stąd ich nazwa, nadziewane mięsem podawane z sosem, znane są też w niektórych regionach Polski pod nazwą „kartacze”) oraz kibiny (rodzaj dużych pierogów z ciasta nadziewanych farszem i pieczonych w piekarniku) – te można też kupic na wynos i wziąć ze sobą na spacer jako prowiant. Warto spróbować tych lokalnych smaków. Lokalna potrawa serwowana w Trokach to zepeliny. Wszystko popiliśmy kwasem chlebowym bardzo popularnym na Litwie. Jako kierowca, na skosztowanie litewskiego piwa musiałem niestety poczekać aż do Wilna. Ważna dla nas informacja – w restauracji było menu w języku polskim i można było też porozumieć się po polsku – jeśli obsługująca nas kelnerka nie mówi po polsku to poprosi polskojęzyczną koleżankę.
Pamiątki – a jakże, bez nich nie może się obejść przy podróży z dziećmi. Kramy i sklepiki znajdują się na przeciw zamku nad brzegiem jeziora. Jak wszędzie jest wszechobecna chińszczyzna ale można też kupić sporo ciekawych regionalnych produktów z drewna i ładne wyroby z bursztynu. Bez problemu porozumiewamy się i targujemy po polsku. W niektórych kramach można też zapłacić w EURO i PLN.
Po zakupach idziemy jeszcze na lody a następnie wyruszamy do Wilna na nocleg.
Pobierz przewodnik po Trokach: Przewodniki po Trokach!
Troki – miejsca/atrakcje godne polecenia (kliknij by obejrzeć je na zdjęciach w galerii):
- Zamek na wyspie z XIV wieku – jedyny zamek na wyspie w Europie Środkowej (warto przejść się dookoła zamku i wyspy)
- Zamek na półwyspie (można obejrzeć tylko z zewnątrz gdyż jest w trakcie odbudowy)
- Rejs po jeziorze Galve (stakiem lub innym sprzętem pływającym)
- Pałac (XIX w.) i park, posiadłość rodu Tyszkiewiczów w Zatroczu, po drugiej stronie jeziora Galve
- Datowany na XV wiek kościół pod wezwaniem Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny (z najstarszym koronowanym obrazem na Litwie), miejsce kultu
- Ulica Karaimska z drewnianą zabudową w stylu karaimskim oraz „kenesą” (świątynią Karaimską)
- Wystawa etnograficzna Karaimów (muzeum historii tego narodu)
- Lokalne potrawy litewskie i karaimskie w jednej z restauracyjek nad jeziorem z widokiem na zamek
- Wyroby z bursztynu
[php function=2]