Nigeria – WYCIECZKA do najliczniejszego kraju Afryki – informacje dla turystów i osób wybierających się tam do pracy
Nigeria licząca prawie 160 milionów mieszkańców to najliczniejszy kraj Afryki a Lagos to trzecie pod względem ilości mieszkańców miasto Afryki po Kinszasie i Kairze. Mimo pięknych plaż i ciekawych krajobrazów, Nigeria nie jest krajem nastawionym na turystykę. Ponadto jest uważana za kraj niebezpieczny i małoprzyjazny, zwłaszcza dla białych turystów.
Federalna Republika Nigerii (Federal Republic of Nigeria) to państwo w zachodniej Afryce nad Zatoką Gwinejską. Stolicą kraju jest od 1991 roku Abudża (Abuja).
Najważniejszymi miastami obok stolicy są: Lagos (stolica do 1991 roku), Port Harcourt, Ibadan, Kano, Ilorin, Aba oraz Onitsha.
Za centrum gospodarcze i przemysłowe kraju uważa się liczące około 10 milionów mieszkańców Lagos. Lagos posiada zarówno międzynarodowe lotnisko (największe w Nigerii) oferujące połączenia z wieloma europejskimi miastami (Paryż, Amsterdam, Frankfurt, Istanbuł) jak i krajowe, które oferuje połączenia z innymi miastami Nigerii, w tym ze stolicą Abudżą.
Dzieci zdążające do szkoły.Nazwa państwa – Nigeria, pochodzi od nazwy rzeki Niger przypływającej przez ten kraj i wpadającej do Zatoki Gwinejskiej.
Nigeria posiada pokaźne złoża roby naftowej, a profity z ich ekploatacji stanowią ważny składnik dochodu narodowego tego kraju. Stąd też obecność w tym kraju międzynarodowych koncernów paliwowych takich jak Shell czy Texaco. W koncernach tych oraz w innych firmach świadczących usługi związane z wydobyciem i przetwarzanie ropy naftowej pracuje wielu pracowników z USA i Europy, również z Polski.
Turystyka zorganizowana jest słabo rozwinięta a w wielu rejonach po prostu nie istnieje. Niemniej jednak coraz częściej pojawiają się w tym kraju indywidualni turyści.
Poniżej zestaw informacji przydatnych zarówno dla indywidualnych turystów jak i osób odwiedzających ten kraj w celach służbowych.
Wjazd do Nigerii, przepisy wjazdowe
Na wjazd do Nigerii konieczna jest wiza (turystyczna, biznesowa, pozwalająca na podjęcie pracy).
Żadnej z nich, nawet tej turystycznej nie uzyskamy na przejściach granicznych ani na lotniskach.
Co ciekawe, Nigeria ma chyba najbardziej restrykcyjne zasady dotyczące przyznawania wiz dla obcokrajowców w całej Afryce. Wniosek wypełnia się w Internecie a dodatkowo konieczna jest wizyta w ambasadzie i rozmowa z konsulem.
Istnieje możliwość uzyskania wizy turystycznej do Nigerii w ambasadach tego kraju np. w sąsiednim Nigrze ale należy to sprawdzić przed podróżą, przepisy się często zmieniają.
Szczegóły dotyczące uzyskania wizy do Nigerii dla obywateli RP są opisane tu (kliknij).
Przy wjeździe wypełniamy kartę wjazdową, którą zabiera pogranicznik (w karcie wpisuje się imię, nazwisko, data urodzenia, cel pobytu, środek transportu jakim przyjechaliśmy-przylecieliśmy, adres podczas pobytu itp.). Przy wyjeździe wypełniamy podobną kartę tyle, że wyjazdową i oddajemy urzędnikowi imigracyjnemu.
Nie ma pytań na temat środków pieniężnych jakie wwozimy (przynajmniej na lotniskach) ale wwożone dewizy należy zadeklarować przy wjeździe jeśli planujemy je wywieźć.
Podczas kontroli paszportowej należy zwrócić uwagę czy urzędnik imigracyjny wbił pieczątkę wjazdową i czy ma ona dobrą datę. Bez tej pieczątki w paszporcie można się spodziewać kłopotów z wyjazdem.
Cudzoziemcy są w Nigerii objęci obowiązkiem meldunkowym. Jeśli mieszkamy w hotelu załatwi za nas to recepcja (należy jednak tego dopilnować i zostawić im paszport lub lepiej ksero). Jeśli podróżujemy zupełnie prywatnie to należy zameldować się samemu po przybyciu do Nigerii w najbliższym urzędzie imigracyjnym.
Znakomita część odwiedzających Nigerię cudzoziemców (zwłaszcza Europejczyków) ląduje na lotnisku w Lagos i stąd zaczyna swoją podróż po Nigerii. Marynarze korzystają z odpraw w portach morskich Nigerii takich jak wspomniane Lagos. Istnieją też lądowe przejścia drogowe z ościennymi państwami takimi jak: Czad, Niger, Beninem i Kamerun.
Ważne – nie wolno fotografować obiektów wojskowych, rządowych oraz portów lotniczych. Zatem po przylocie nie należy sobie robić zdjęć na płycie lotniska, odpowiednie służby mogą zareagować.
Informacje zdrowotne, szczepienia, opieka medyczna
Ogólnie w całej Nigerii występuje wysoki stopień zagrożenia sanitarno-epidemiologicznego a to ze względu na położenie w strefie równikowej oraz niski poziom opieki zdrowotnej i słabe warunki higieniczne. Do głównych chorób jakimi możemy się zarazić w tym kraju trzeba zaliczyć: żółtą febrę, dur brzuszny (popularnie zwany tyfusem), malarię, cholerę, wirusowe zapalenie opon mózgowych oraz AIDS.
Przy wjeździe możemy być poproszeni o pokazanie książeczki szczepień. Koniecznie należy ze sobą zabrać tzw. żółtą książeczkę z ważnym szczepieniem przeciw żółtej febrze bo to jest głównie sprawdzane.Oczywiście ryzyko ewntualnego zarażenia uzależnione od miejsca pobytu w Nigerii i warunków higienicznych, w jakich się przebywa.
Opieka medyczna poza kilkoma wydzielonymi szpitalami dla obcokrajowców (np. dyplomatów) stoi na niskim poziomie. Podobnie poziom usług lekarskich w Nigerii znacznie odbiega od standardów światowych a wszelkie poważniejsze zabiegi i operacje, o ile można je zaplanować, lepiej wykonać w Europie.
Ogólnie dostęp do lekarza jest możliwy tylko w większych miastach i jest dość kosztowny (ok. 100 USD za wizytę). Na prowincji zaś jest bardzo ograniczony, zarówno dla tubylców jak i turysty, który akurat się tam znalazł.
Przy wjeździe do Nigerii możemy być poproszeni o okazanie książeczki szczepień. Właściwie dotyczy to wszystkich białych wjeżdżających na teren Nigerii. Zatem koniecznie należy ze sobą zabrać tzw. żółtą książeczkę z ważnym szczepieniem przeciw żółtej febrze bo to jest głównie sprawdzane.
Inne szczepienia nie są wymagane by przekroczyć granicę ale są konieczne by wrócić zdrowym. Im dłużej planujemy pobyt i im dalej od cywilizacji jaką jest Lagos i inne większe miasta, tym bardziej warto się zaszczepić.
Zalecane szczepienia do Nigerii:
- Wirusowe zapalenie wątroby A (tzw. żółtaczka)
- Wirusowe zapalenie wątroby B (tzw. żółtaczka)
- Żółta gorączka (obowiązkowe i sprawdzane na granicy !)
- Błonica, tężec, polio
- Dur brzuszny (tyfus)
- Wścieklizna
- Menigkokowe zapalenie opon
Istnieje też poważne zgrożenie malarią, na którą nie ma szczepień ale są tabletki np. Malarone. Tabletki powinno się zacząć brać na kilka-kilkanaście dni przed wyjazdem do stref zagrożonych malarią i jeszcze kilka dni po wyjeździe z takich miejsc.
Nie należy pić wody z kranu ani też używać tej wody do mycia zębów (poza hotelami wysokiej klasy które mają własne filtry do wody). Do picia jak i mycia zębów należy używać tylko wody butelkowanej, którą na szczęście łatwo jest kupić w lokalnych sklepach.
[php function=2]