Helsinki – białe noce i inne atrakcje – WYCIECZKA do stolicy Finlandii
Helsinki to jedna z najmniejszych europejskich stolic. Ale to stosunkowo młode, nadmorskie miasto pełne jest atrakcji dla turystów. Począwszy od tych naturalnych takich jak nadmorskie położenie i możliwość oglądania białych nocy, poprzez ciekawe zabytki aż do licznych restauracji, pubów i klubów nocnych.
Helsinki mają wiele do zaoferowania odwiedzającym je turystom. Choć nie spodziewajmy się tu zalewu zabytków architektury czy drapaczy chmur. Najważniejszym atutem Helsinek moim zdanien jest bowiem ich…zaściankowość. To oczywiście nowoczesne miasto i stolica kraju ale nie znajdziemy tu typowego dla innych większych aglomeracji zgiełku i pośpiechu, ale za to dużo zieleni. Stolica Finlandii liczy nieco ponad pół miliona mieszkańców.
Zatem pierwsza zaleta Helsinek dla turysty to brak tłumów i spokój.
Panorama miasta jest najlepiej widoczna od strony morza dlatego też warto przypłynąć do Helsinek promem lub rozpocząć zwiedzanie miasta od wycieczkowego rejsu po Zatoce Fińskiej.Kolejna to dużo zieleni i parków oraz ciekawe położenie nad morzem. Można to wspaniale wykorzystać podczas pobytu – polecam spacery nad morzem (np. miejskimi bulwarami lub można wybrać się trochę dalej, za miasto rowerem). Ciekawym pomysłem na wypoczynek od zgiełku mogą być rejsy po morzu a właściwie po Zatoce Fińskiejj. Helsinki są bowiem otoczone z trzech stron morzem, morze wdziera się też do miasta w postaci licznych kanałów. W okolicy samych Helsinek jest kilkaset wysp. Naturalną rzeczą jest więc skorzystanie z atrakcji związanych z morzem takich jak rejsy promem czy wycieczki statkiem. Zimą po zatoce pływają kry i hulają dość mroźne wiatry ale i to nie przeszkadza w organizowaniu wycieczek.
Polecam kilkugodzinną lub nawet całodniową wycieczkę promem na wyspę gdzie znajduje się twierdza morska zwana Suomenlinna. Właściwie twierdza ta położona jest nie na jednej ale na sześciu wyspach połączonych mostami. Suomenlinna została wybudowana przez Szwedów w 1700 roku i jest dziś uważana za największą twierdzę morską w Europie. Dziś te potężne fortyfikacje nie mają już znaczenia strategicznego ale stanową jedną z ważnych atrakcji turystycznych Helsinek.
Suomenlinna została wybudowana przez Szwedów w 1700 roku i jest dziś uważana za największą twierdzę morską w Europie.Prom do Suomenlinna wypływa z nadbrzeża Kauppatori gdzie znajduje się też port i targ. Wstęp na teren twierdzy, w skład której wchodzą też muzea i wystawy jest płatny. Na terenie twierdzy można zjeść i wypić w jednej z wielu restauracji i barów. W weekend może być tłoczniej bo mieszkańcy Helsinek lubią odwiedzać to miejsce.
Kolejna atrakcja Helsink choć sezonowa to zjawisko białych nocy (znane również z Sankt Petersburga). Wg wiedzy ecyklopedycznej, białe noce to zjawisko astronomiczne charakteryzujące się tym, że zmierzch przechodzi w świt a noc praktycznie nie występuje tzn. nie zapadają znane nam nocne ciemności. Jest to to zjawisko cykliczne, pojawiajace się w określonych porach roku i wystepujące na terenach podbiegunowych.
Według informacji w przewodnikach turystycznych, białe noce w Helsinkach zaczynają się w połowie maja i trwają do końca lipca. To pewnie by zachęcić większą liczbę turystów i by ich przyjazdy rozłożyć w czasie. W praktyce białe noce najlepiej oglądać w Helsinkach w połowie czerwca, wtedy nocne ciemności praktycznie są niezauważalne – pomiędzy zachodem a wschodem Słońca zobaczymy szarówkę i spacerujących po mieście turystów.
Kolejny powód na odwiedzenie Helsinek to spacer po mieście i poznawanie historii miasta, która ściśle związana była z historią kraju. Finlandia w swej historii była związana unią z sąsiednią Szwecją co praktyce oznaczało panowanie Szwedów a szwedzki do dziś jest drugim po fińskim urzędowym językiem kraju. Finlandia była też ponad sto lat pod panowaniem carskiej Rosji, stąd w Helsinkach łatwo znaleźć ślady po rosyjskiej dominacji.
Panorama miasta jest najlepiej widoczna od strony morza dlatego też warto przypłynąć do Helsinek promem lub rozpocząć zwiedzanie miasta od wycieczkowego rejsu po Zatoce Fińskiej.
Budowę katedry ukończono w 1852 roku. Wejdziemy do niej po wysokich schodach ale przed wejściem warto rzucić okiem w dół na stojący pośrodku Placu Senackiego pomnik cara Aleksandra II. Sama katedra choć imponująca z zewnątrz, wewnątrz może nieco rozczarować – jest bardzo skromnie urządzona, w duchu luterańskiej prostoty.Nad miastem króluje ogromna, biała luterańska katedra zwana Tuomiokirkko. Znajduje się ona w samym sercu Helsinek, przy Placu Senackim. Sam plac również warto zwiedzić również na otaczające go monumentalne budynki o klasycystycznej zabudowie. Ale wróćmy do katedry – budowę katedry ukończono w 1852 roku. Wejdziemy do niej po wysokich schodach ale przed wejściem warto rzucić okiem w dół na stojący pośrodku Placu Senackiego pomnik cara Aleksandra II. Sama katedra choć imponująca z zewnątrz, wewnątrz może nieco rozczarować – jest bardzo skromnie urządzona, w duchu luterańskiej prostoty.
Kolejnym architektonicznym obiektem Helsinek, którego nie można pominąć podczas wycieczki jest prawosławny Sobór Uspienski zbudowany w 1868 roku. Sobór jest jest główną świątynią (katedrą) Kościoła Prawosławnego w Finlandii (większość Finów to protestanci ale część jest wyznania prawosławnego). Sobór Uspienski znajduje się na wyspie Katajanokka i również można go zwiedzać.
Jest jeszcze jeden obiekt sakralny w Helsinkach, który polecam zwiedzić. Może nie jest to aż tak cenny zabytek jak wymienione powyżej ale stanowi ciekawostkę architektoniczną. Jest to wybudowany w 1969 roku luterański kościół Temppeliaukio. Niech was nie zmyli mało okazałe wejście do świątyni, prowadzi ono bowiem do wspaniałego, skalnego wnętrza o średnicy około 24 metrów. Kościół ten wykuto w granitowej skale i przykryto okrągłą, miedzianą kopułą (do sformowania kopuły użyto kilkadziesiąt metrów miedzianej taśmy). To wszystko razem wzięte daje niesamowitą akustykę, dlatego też kościół Temppeliaukio słynie z koncertów muzycznych (informacja dla melomanów – terminarz koncertów można znaleźć na stronie internetowej kościoła).
[php function=2]