Chorwacja, Dalmacja – nie tylko plaże i Adriatyk – WYCIECZKA na Wodospady Krka i Masyw Biokovo

Choć niewatpliwie do Chorwacji jeżdzimy po to by wypocząć, zażyć kąpieli w ciepłym Adriatyku i poleniuchować na słonecznych plażach to ten górzysty kraj ma znacznie więcej do zaoferowania niż tylko wypoczynek nad morzem. Przedstawiam pomysł na jednodniowe wycieczki – Wodospady Krka i Masyw Biokovo.

Warto sobie zrobić choćby jednodniową przerwę w plażowaniu i zwiedzić choć jedno z polecanych poniżej miejsc. Zatem, co zwiedzić w Chorwacji oprócz plaż na wybrzeżu oraz na wyspach? Możliwoście jest wiele i zależą od regionu w którym zaplanowaliśmy wakacje. Najbardziej popularny region na wypoczynek to wybrzeże Dalmacji.

Oto co nam sie udało zwiedzić będąc na wakacjach w środkowej Dalmacji w okolicach Makarskiej i co polecamy – opis i praktyczne uwagi na jednodniowe wycieczki znad morza. Nasz punkt wypadowy to okolice Makarskiej.

Wodospady na rzece Krka – fantastyczna jednodniowa wycieczka, warta polecenia. Malownicze wodospady znajdują się na terenie stworzonego roku 1985 Parku Narodowego „Krka”.

Niektórzy porównują je do słynnych Jezior Plitvickich i jest w tym wiele racji. Byliśmy i tu i tam – naszym zdaniem wodospady na rzece Krka są nieznacznie mniej atrakcyjne ze względu na wielkość ALE mają jedną ogromną zaletę – można się kąpać u stóp jednego z wodospadów w oznaczonych miejscach! A woda w rzece Krka jest słodka co po kąpielach w słonych wodach Adriatyku stanowi wielką przyjemność dla turysty.Tak więc planując wycieczke na wodospady Krka weźmy kąpielówk! Trzeba też pamiętać o butach do kąpieli – dno jest kamieniste a niektóre kamienie dość ostre. Warto wybrać się tu na cały dzień, po drodze na przykład zwiedzając Trogir i/lub Split.

SPRAWDŹ JAKIE PRZEWODNIKI O Chorwacji SĄ  DOSTĘPNE:


Sprawdź jeszcze tutaj:


Informacje praktyczne odnośnie dojazdu:

Jadąc samochodem ze Splitu lub Trogiru kierujemy na Sibenik a dalej już na drogowskazy na park narodowy „Krka” (brązowe drogowskazy z napisem „N.P.Krka”).

Wjazd na teren parku narodowego samochodem jest niemożliwy. Samochód możemy zostawić na obrzeżach parku narodowego a dalej pojedziemy specjalnym autobusem. Jest jednak ciekawsza opcja – dojeżdżamy samochodem do miejscowości Skradin, tam parkujemy na dużym bezpłatnym parkingu. Następnie udajemy się do portu gdzie wchodzimy na turystyczny stateczek. Tu uwaga – w okresie wakacyjnym jest dość tłoczno, jeśli jesteśmy wiekszą grupą to można się nie załapać na ten sam kurs. Statki pływają regularnie więc można poczekać na następny. Statkiem płyniemy w górę rzeki do przystani a stamtąd pieszo do wodospadów. Podróż steteczkiem jest darmowa ale płaci sie za wejście na wodospady.

Wodospady zwiedzamy w ten sposób, że idziemy pieszo ścieżką w górę rzeki z prawej jej strony podziwiając poszczególne kaskady. Następnie na górze widzimy kładkę i przechodzimy na drugą stronę rzeki nad jednym z wodospadów. Następnie schodzimy w dół podziwiając wodospady z drugiej strony.

 

 

Na dole u stóp ostatniego ze zwiedzanych wodospadów rozkładamy ręczniki i kąpiemy się! Wracamy stateczkiem do miejscowości Skradin gdzie możemy coś zjeść i napić się.

Biokovo – ten górski obszar centralnej części Dalmacji stanowi park narodowy od roku 1981. Jest największym i najwyższym masywem w Dalmacji oraz jedną z dwóch części Gór Dynarskich dochodzących aż do samego Adriatyku. Masyw oglądany z wybrzeża – na przykład z Makarskiej, prezentuje się bardzo okazale. Tworzą go strome i pozbawione roślinności wapienne ściany. Ta pełna naturalnej urody, piękna okolica pełna jest zjawisk krasowych takich jak jaskinie, przepaście, jamy itp. Polecana jest dla aktywnych turystów, którzy po leniuchowaniu na plaży potrzebują ruchu. Jest tu wiele pieszych i rowerowych szlaków górskich. Ale uwaga – niektóre górskie szlaki należą do trudnych dlatego też jeśli nie mamy odpowiednich butów ani kondycji to lepiej odpuścić. Masyw Biokovo przeznaczony jest raczej dla amatorów górskich wedrówek niż dla zwiedzających.

Jest pewien wyjątek – na jedną z gór masywu Biokovo można wjechać samochodem. Górą tą jest Sveti Jure (góra Św. Jerzego) wznosząca się ponad Makarską Riwierę. Na szczyt wjedziemy tak zwaną drogą Biokovską (Biokovska Cesta), która zapewni sporą przypływ adrenaliny zarówno u kierowcy jak i u pasażerów. Droga prowadzi do nadajnika radiowo-telewizyjnego znajdującego się na szczycie.

SPRAWDŹ JAKIE PRZEWODNIKI O Chorwacji SĄ  DOSTĘPNE:


Sprawdź jeszcze tutaj:


„Biokovska Cesta” to droga o długości około 30 km wiodąca z Makarskiej na szczyt Sveti Jure. Jest to najwyżej położona droga w Chorwacji i prowadzi praktycznie od poziomu morza aż do szczytu wznoszącego się na wysokości 1762 m n.p.m. Droga jest płatna mniej wiecej od połowy.

Podczas wjazdu i zjazdu trzeba uważać bo szerokość drogi nie przekraczająca zbytnio szerokości auta a muszą się czasem na niej wyminąć dwa samochody (jeśli nie trafiły na nieliczne szersze „mijanki”). Polecana dla kierowców o mocnych nerwach albo takich, którzy byli autem np. w górach Norwegii i nic im już nie straszne. W Polsce chyba nie mamy podobnej drogi górskiej by poćwiczyć. Ale za to jak dojedziemy na szczyt to czekają nas cudowne widoki na Adriatyk, wijącą się wzdłuż brzegu drogę zwaną „Jadranska Magistrala”, Makarska Riwierę i wyspy na morzu.

Zapraszam również do obejrzenia naszych zdjęć w galerii.

GD Star Rating
loading...
Chorwacja, Dalmacja – nie tylko plaże i Adriatyk – WYCIECZKA na Wodospady Krka i Masyw Biokovo, 10.0 out of 10 based on 5 ratings
Możesz zostawić odpowiedź, lub trackback ze swojej strony.

Napisz nam co myślisz

UŻYWAMY
COOKIES
Strona używa cookies i podobnych technologii. Brak zmiany w przeglądarce oznacza akceptację. Więcej informacji kliknij!