Chorwacja – nie tylko plaże i Adriatyk – propozycje jednodniowych WYCIECZEK z plaż Dalmacji

Przejdź do strony: 1 2

Choć niewatpliwie do Chorwacji jeżdzimy po to by wypocząć, zażyć kąpieli w ciepłym Adriatyku i poleniuchować na słonecznych plażach to ten górzysty kraj ma znacznie więcej do zaoferowania niż tylko wypoczynek nad morzem.

Warto sobie zrobić choćby jednodniową przerwę w plażowaniu i zwiedzić choć jedno z polecanych poniżej miejsc. Zatem, co zwiedzić w Chorwacji oprócz plaż na wybrzeżu oraz na wyspach? Możliwoście jest wiele i zależą od regionu w którym zaplanowaliśmy wakacje. Najbardziej popularny region na wypoczynek to wybrzeże Dalmacji.

Nie opisuję tu kilkugodzinnych rejsów wycieczkowych jakie są oferowane w co większych kurortach. Jest ich sporo i warto z nich oczywiście skorzystać ale o takich rejsach można się łatwo dowiedzieć w portach czy nawet z reklam na plaży.

Oto co nam sie udało zwiedzić będąc na wakacjach w środkowej Dalmacji w okolicach Makarskiej i co polecamy – opis i praktyczne uwagi na jednodniowe wycieczki znad morza. Nasz punkt wypadowy to okolice Makarskiej.

Makarska – znana miejscowość wypoczynkowa, jak większość w Dalmacji położona między górami a Adriatykiem. Warto tu wpaść na plażę lub wieczorem na nadmorski deptak, lody oraz szeroki wybór tradycyjnych chorwackich potraw dostępnych w wielu restauracjach. Więcej przeczytacie tu…

Omiš – również znana miejscowość turystyczna choć może nieco za duża na spokojny odpoczynek. Podobnie jak Makarska, Omiš pełni funkcję bazy wypadowej dla zorganizowanych turystycznych rejsów  po morzu i na otaczające wyspy.

SPRAWDŹ JAKIE PRZEWODNIKI O Chorwacji SĄ  DOSTĘPNE:


Sprawdź jeszcze tutaj:


Nad miastem dominują dwie historyczne fortece: Mirabella oraz Fortica. Ze szczytu, na którym znajduje się twierdza Fortica widać Adriatyk i pobliskie wyspy: Brac, Hvar oraz Solta. Stare miasto jest dobrym miejscem na spacer a smaku dodają mu wąskie kamienne, uliczki i przejścia tylko dla pieszych. Miłośnicy historii odnajdą też w Omišu wiele zabytków architektury. Przy głównym deptaku jest aleja handlowa, która ładnie i nastrojowo wygląda wieczorem.

Przez centrum mista przepływa rzeka Cetina, która akurat w Omišu wpada do morza. Warto wybrać się samochodem z centrum miasta na północ drogą w górę rzeki, w okoliczne góry. Tam zobaczymy zupełnie inne krajobrazy niż nad morzem a poz tym możemy skorzystać z atrakcji tych okolic jaką jest rafting na rzece. Szesnastokilometrowy spływ pontonem w dół rzeki Cetina przeznaczony jest dla miłośników mocnych wrażeń i adrenaliny. Więcej przeczytacie tu…

Split – to drugie co do wielkości miasto Chorwacji pod względem liczby mieszkańców a także największe miasto w całej Dalmacji (większe od Dubrovnika). Jest to częsty cel wycieczek ze względu na znajdujący się tu starożytny pałac cesarza Dioklecjana (III-IV wiek) wpisany na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO w 1979 roku.

Poza pałacem stare miasto w Splicie posiada również wiele innych zabytków, z których najważniejsze to: brama pałacowa Porta Aurea; katedra Św. Duji z dzwonnicą (katedra powstała VIII wieku z przebudowy mauzoleum Dioklecjana); dawna świątynia Jowisza przebudowana w średniowieczu w baptysterium, w którym znajduje się sarkofag biskupa Jana z Rawenny; gotycki kościół św. Franciszka z XV wieku we wnętrzu, którego zobaczymy nagrobki słynnych mieszkańców miasta.

W Splicie również możemy wybrać się na przejażdżkę statkiem wycieczkowym po morzu choć nie wiem czy starczy na to czasu po zwiedzeniu wszystkich zabytków miasta. Więcej przeczytacie tu…

Trogir – to miasto oddalone jest zaledwie kilkadziesiąt kilometrów na północ od Splitu. Można go zwiedzić razem ze Splitem albo po drodze na wodospady na rzece Krka. Historyczna część miasta została w 1997 roku wpisana na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Trogir jest również nazywany perłą architektoniczną Dalmacji – i rzeczywiście taką jest w oczach turystów (potwierdzamy). Więcej przeczytacie tu…

 

Wodospady na rzece Krka – fantastyczna jednodniowa wycieczka, warta polecenia. Malownicze wodospady znajdują się na terenie stworzonego roku 1985 Parku Narodowego „Krka”. Niektórzy porównują je do słynnych Jezior Plitvickich i jest w tym wiele racji. Trzeb wziąć ze sobą kąpielówki gdzyż u podnóża jednego z wodospadów można sie kąpać.

Warto wybrać się tu na cały dzień, po drodze na przykład zwiedzając Trogir i/lub Split. Więcej przeczytacie tu…

Przejdź do strony: 1 2

GD Star Rating
loading...
Chorwacja – nie tylko plaże i Adriatyk – propozycje jednodniowych WYCIECZEK z plaż Dalmacji , 10.0 out of 10 based on 9 ratings

Przejdź do strony: 1 2

Możesz zostawić odpowiedź, lub trackback ze swojej strony.

Napisz nam co myślisz

UŻYWAMY
COOKIES
Strona używa cookies i podobnych technologii. Brak zmiany w przeglądarce oznacza akceptację. Więcej informacji kliknij!