Wizy do USA – wymagania, cena, warunki – dla Polaków PORADA
Krok 4 – Przygotowanie wszystkich wymaganych dokumentów
• Ważny paszport
Paszport powinien być ważny 6 miesięcy ponad planowany pobyt w USA. Jedna wolna strona w paszporcie wystarczy na wizę.
• Dowód wniesienia opłaty
Każda osoba starająca się o wizę musi wnieść opłatę za rozpatrzenie podania wizowego. Tu ciekawostka – wizy dla Polaków są BEZPŁATNE ale płaci się za rozpatrzenie wniosku wizowego – za najbardziej popularne opłata wynosi 140 USD płatne w PLN po kursie ambasady (po szczegóły odsyłam na stronę Internetową ambasady). Należy mieć dowód wpłaty z banku lub z poczty. Nie są honorowane potwierdzenia przelewu elektronicznego, na dowodzie wniesienia opłaty musi być pieczątka z datą i podpis pracownika poczty lub banku.
• Formularz DHL
Złożonego w ambasadzie paszportu nie można odebrać osobiście. Wraz z wklejoną wizą ambasada odeśle go nam po paru dniach od spotkania z konsulem pocztą kurierską DHL. Dlatego też na spotkanie z konsulem musimy mieć przygotowany wypełniony formularz DHL (wzór do pobrania ze strony ambasady). Można ten formularz wypełnić na miejscu w ambasadzie.
Dla każdej osoby starającej się o wizę należy wypełnić indywidualny formularz DHL, wyjątek to członkowie rodziny mieszkające pod wspólnym adresem.
• Posiadane ważne wizy amerykańskie
Osoby posiadające jakiekolwiek ważne wizy amerykańskie ( w tym ważne wizy w starym, nieważnym paszporcie) powinny przynieść je na rozmowę z konsulem.
Wprawdzie nie jest to wymagane ale wynika z praktyki, że dobrze jest też przynieść stary paszport z poprzednią, nieważną już wizą (jeśli się takową posiadało). Łatwiej jest uzyskać nową wizę jeśli miało się starą i nie przekroczyło dozwolonego okresu pobytu w Stanach. Kiedy konsul mnie zapytał o starą wizę, miałem i pokazałem mu stary paszport.
• Inne dokumenty
Można wziąć ze sobą zaproszenie od znajomych czy rodziny ze Stanów lub z firmy bądź organizacji do której jedziemy. Może się przydać ale prawda jest też taka, że konsul w ogóle może o to nie zapytać i wtedy lepiej nie wyskakiwać przed szereg niepotrzebnie.
• Dokumenty sądowe i policyjne
Osoby, które były aresztowane lub skazane za jakiekolwiek wykroczenie lub przestępstwo, podczas rozmowy z konsulem muszą przedstawić „zaświadczenie o niekaralności” oraz wyrok sądu lub decyzję prokuratury. Jeżeli osoba była aresztowana w Polsce, powinna ona otrzymać „zaświadczenie o niekaralności” z Krajowego Rejestru Karnego (chodzi o takie zaświadczenie jakie np. jest potrzebne do pracy w ochronie).
Wszystkie dodatkowe dokumenty należy przedłożyć wraz z tłumaczeniem na język angielski.
Krok 5 – Wizyta w ambasadzie i rozmowa z konsulem
Zgłaszamy się w umówionym terminie na rozmowę z konsulem w wybranej sekcji konsularnej Ambasady Amerykańskiej w Warszawie przy ul. Pięknej 12 bądź Amerykańskiego Konsulatu Generalnego w Krakowie przy ul. Stolarskiej 9.
Rozmowy wyznaczane są, co 30 minut w godzinach 7:30 – 11:00. Najlepiej być na wyznaczony czas tj. nie spóźniać ani też nie zgłaszać się za wcześnie. Przed wejściem do budynku pracownicy konsulatu sprawdzą, czy posiadamy wszystkie niezbędne dokumenty. Następnie czeka nas kontrola bezpieczeństwa podobna do tej jaką przechodzimy na lotniskach.
Uwaga – nie wolno mieć ze sobą żadnych urządzeń elektronicznych, w tym aparatów fotograficznych, kamer, laptopów oraz TELEFONÓW KOMÓRKOWYCH (musimy takowe zostawić w np. samochodzie lub przechowalni bagażu). Ambasada nie prowadzi depozytu choć słyszałem, że komórki można pozostawić u pracowników ochrony – tej informacji nie sprawdziłem jednak osobiście.
Po przejściu przez bamkę ochronną konsulatu czeka nas rejestracja oraz skanowanie odcisków palców (skanowane są wszystkie palce obu rąk). Po tej procedurze otrzymujemy numer jak w banku i przechodzimy do poczekalni gdzie wygodnie czekamy aż nasz numer wyświetli się nad okienkiem konsula przeprowadzającego rozmowę. Konsulów jest zazwyczaj kilku, numerki przeskakują po kolei, nie wiemy, na którego konsula trafimy, jest to losowy wybór.
Podchodząc do okienka w konsulacie w Warszawie, konsulowi należy podać swój paszport, wniosek wizowy oraz formularz DHL. W konsulacie w Krakowie konsul będzie już miał nasze dokumenty. Jeżeli niezbędne okażą się dodatkowe dokumenty, konsul sam poprosi o nie w trakcie rozmowy. Konsul zweryfikuje też nasze odciski palców prosząc o położenie konkretnego palca na skanerze (to zabezpieczenie na wypadek gdyby do „egzaminu” chciał przystapić za nas ktoś inny).
Podczas rozmowy urzędnik konsularny musi ocenić, czy w świetle przepisów amerykańskiego prawa imigracyjnego cel podróży jest zgodny z rodzajem wizy, o jaką się staramy a my musimy mu to udowodnić. Można rozmawiać po angielsku lub po polsku – konsul zna polski na tyle żeby nas zrozumieć. My z kolei możemy uwiarygodnić się bardziej jeśli znamy dobrze angielski.
Niewątpliwie rozmowa z konsulem twarzą w twarz wydaje się być najbardziej stresującym krokiem w celu uzyskania wizy. Jeszcze parę lat temu nie było takich rozmów. Ale spokojnie – grunt to nie dać ponieść się emocjom. Moja rada to: należy zachować spokój a na pytania konsula należy odpowiadać krótko i szczerze, gdyż nasza wiarygodność jest ważnym czynnikiem przy podejmowaniu decyzji o wydaniu wizy. Konsul pyta o cel podróży, jak się będziemy finansować itp. Generalnie jak ja byłem w konsulacie to wizę dostały osoby na luzie, wyglądające na takie, które nie szukają pracy, mogą udowodnić, że mają dochody w Polsce i że mają tu do czego wracać a także, że chcą jechać do USA by coś zwiedzić, zabawić się (Las Vegas), jedno i drugie + odwiedzić kolegę ze szkoły (to ja).
W przypadku wiz biznesowych (służbowych) trudniej jest tym, którzy wybierają się do USA do pracy czy na serwis a łatwiej tym którzy jadą tam na spotkanie biznesowe, bądź na targi czy wystawy lub jadą się tam szkolić (potwierdzenie uczestnictwa w szkoleniu jest atutem).
Ważne – na zakończenie rozmowy konsul poinformuje, czy otrzymujemy wizę czy nie. Tak więc z konsulatu wychodzimy z pełną świadomością sukcesu bądź porażki.
Krok 6 – Odbiór paszportu z wizą
Jeżeli w poprzednim kroku odniesliśmy sukces i wiza została nam przyznana, paszport należy zostawić w konsulacie do momentu ukończenia procesu i wydrukowania wizy. Konsul wyda potwierdzenie z numerem listu przewozowego DHL oraz informacją o sposobie odbioru paszportu. Paszport zostanie dostarczony przez pocztę kurierską DHL w ciągu pięciu dni roboczych pod adres wskazany na formularzu DHL jaki dostarczyliśmy.
Opłatę za przesyłkę DHL uiszczamy przy odbiorze przesyłki.
Jeśli konsul po rozmowie poinformował nas, że wizy nie otrzymaliśmy to paszport od razu zabieramy ze sobą do domu.
Inne informacje dotyczące wizy amerykańskiej.
Wiza do USA (a właściwie rozpatrzenie wniosku o wizę ) nie jest tania to fakt. Ale za to jest ona przyznawana na 10 lat i pozwala na wielokrotne przekraczanie granicy Stanów Zjednoczonych. I co ważne – jeżeli nasz paszport stracił ważność wcześniej niż posiadana w nim amerykańska wiza, to wciąż możemy podróżować do USA na jej podstawie. Tzn. podróżujemy wtedy z dwoma paszportami starym z ważną wizą i nowym (bez wizy). Należy uważać jedynie w momencie kiedy ważny jeszcze paszport wymieniamy w Urzędzie Paszportowym na nowy ze względu na brak miejsca na pieczątki – wtedy jest on anulowany poprzez dziurkowanie i ostemplowanie pieczątką „ANULOWANE”. Należy zwrócić uwagę urzędnikowi by pozostawił stronę z ważną wizą USA nie podziurkowaną i nie ostemplowaną.
Gdyby powyższe informacje były niewystarczające to odsyłam do stron ambasady:
http://polish.poland.usembassy.gov/wizy/wizy-nieimigracyjne/jak-ubiega-si-o-wiz.html#dhl
http://polish.poland.usembassy.gov/wizy/czsto-zadawane-pytania.html
[php function=2]