Wizy do Rosji – wymagania, cena, warunki – dla Polaków PORADA
Rosja jest krajem tak wielkim i tak zróżnicowanym, że każdy podróżnik czy turysta bez problemu znajdzie powód by tam pojechać. Jest wiele do zwiedzenia, począwszy od dużych miast takich jak Sankt Poetersburg czy Moskwa, poprzez góry Kaukaz i Ural aż do Dalekiego Wschodu z Bajkałem, koleją transsyberyjską i Kamczatką. Żeby urzeczywistnić te marzenia trzeba zaplanować trasę, kupić bilet, znaleźć hotel ale najpierw trzeba uzyskać WIZĘ!
Wiza do Rosji – koszt , wniosek itp?
Federacja Rosyjska reprezentowana jest w Polsce przez kilka placówek dyplomatycznych: Ambasadę w Warszawie oraz Konsulaty w Krakowie, Gdańsku i Poznaniu. We wszystkich można uzyskać wizy turystyczne i służbowe. Na stronach ambasady i konsulatów dowiemy się jak ubiegać sie o wizę, jakie wnioski i dokumenty załączyć oraz w jakich godzinach można odwiedzić placówkę w celu złożenie dokumentów i odebrania paszportu z wizą.
Na placu św. Izaaka znajduje się Sobór świętego Izaaka Dalmatyńskiego (ros. Исаакиевский собор). Sobór świętego Izaaka wybudowany z polecenia cara Aleksandra I Sobór, jest największą prawosławną świątynią w Sankt Petersburgu oraz drugą co do wielkości w Rosji (za największy uznaje się Sobór Chrystusa Zbawiciela w Moskwie). Jego budowa zajęła 40 lat (1818-1858). Można wejść na jego pozłacaną kopułę skąd roztacza się piękny widok na miasto i Newę.W przypadku wiz do Rosji konieczne są dwie wizyty w ambasadzie (często stoi się w kolejce). Nie jest konieczna jednak osobista wizyta, dokumenty można złożyć i paszport z wizą odebrać za pomocą pośrednika (jest wiele firm pośredniczący w załatwianiu tych formalności) lub pełnomocnika (możemy wystawić pełnomocnictwo wybranej osobie).
I niby wszystko jest jasne tylko jak zwykle diabeł tkwi szczegółach, o których niekoniecznie dowiecie się na stronach ambasady, a które przedstawiam w skrócie poniżej.
Co jest potrzebne i co należy przygotować żeby samemu uzyskać wizę turystyczną do Federacji Rosyjskiej?
Odpowiedzi poniżej:
1. Paszport.
Paszport musi być ważny co najmniej 6 miesięcy więcej niż data wyjazdu z Rosji jaką zadeklarujemy w podaniu o wizę. Co ważne w przypadku wizy rosyjskiej – paszport musi mieć minimum 2 czyste strony obok siebie (czyste czyli bez żadnych stempelków, wpisów itp.).
2. Zdjęcie.
Potrzebna jest tylko 1 sztuka (kiedyś dwa). Za to zdjęcie musi być typu nowego „paszportowego” tj. z twarzą na wprost i widocznymi oczami, uszami, bez nakrycia głowy i bez uśmiechu. Posępna twarz powinna zajmować nie mniej niż 70% zdjęcia. Prawidłowy rozmiar zdjęcia to 3,5 x 4,5 cm. Zdjęcie musi być koniecznie na białym tle. Wszystkie inne są odrzucane! Należy też zwrócić uwagę na wiek zdjęcia – musi być aktualne tj. nie starsze niż 6 miesięcy. W praktyce oznacza to ze jeśli dostarczymy to samo zdjęcia jakie mamy w paszporcie a paszport ma już kilka lat to wniosek zostanie odrzucony ze względu na zdjęcie. Podobnie jeśli chodzi o jakość zdjęcia – musi być wydrukowane na dobrej jakości papierze, nie może to być wydruk upoprzednio zeskanowanego papierowego zdjęcia – to nie przechodzi. Zdjęcie trzeba przykleić do wniosku o wizę.
3. Voucher turystyczny (potwierdzenie obsługi turystycznej), zaproszenie.
Jeśli mamy możliwość otrzymania oficjalnego zaproszenia od obywatela Federacji Rosyjskiej to jest to dla nas oszczędność kasy i czasu.
Jednak w większości wypadków wyjazdów na własną rękę nie mamy takiej możiwości i będziemy potrzebować voucher. Voucher turystyczny to swego rodzaju umowa o wykonanie usługi turystycznej. Dokument taki może wystawić uprawnione do tego rosyjskie biuro turystyczne lub hotel. Dokładnie jest to umowa o świadczenie usług turystycznych. Voucher jest imienny tj. wskazuje kogo umowa dotyczy. Jak go uzyskać? – no cóż tutaj musimy się posiłkować kimś kto ma kontakty z biurami w Rosji wystawiającymi takie vouchery. Najłatwiej skorzystać tutaj z usług wielu dostepnych w sieci pośredników.
Zamawiając voucher musimy od razu określić się co do długości pobytu i krotności przekraczania rosyjskiej granicy. Od tego będzie później zależeć czy dostaniemy wizę 14 czy 30 dniową, jedno- czy dwu-wjazdową (np. jeśli z Rosji wyskoczymy do Gruzji na parę dni ale potem planujemy wracać przez Rosję do kraju to potrzebować będziemy wizy dwu-wjazdowej!). Innymi słowy należy wybrać taki rodzaj voucheru (14 lub 30 dni, 1 lub 2 wjazdy) jaką chcemy dostać wizę. Istnieja też wizy roczne i wielorotne – pytanie czy takiej potrzebujemy.
Ceny voucherów są różne i firm „załatwiających” vouchery też jest wiele, warto porównać. Udzielają też one zazwyczaj dodatkowych objaśnień co do voucherów. Polecane przez podróżników są często strony wiza.info lub www.wizaserwis.pl.
4. Ubezpieczenie.
Jest wymagane w celu otrzymania wizy. Nie wystarczy karta EKUZ z jaką podróżujemy po Unii Europejskiej.
Ubezpieczenie powinno być zawarte na cały okres planowanej podróży i powinno być w nim jasno napisane, że obejmuje swoim zasięgiem Federację Rosyjską (nie zawsze na taki szczegół zwracamy uwagę ubezpieczając się np. przed wyjazdem na wakacje do Włoch czy Chorwacji). Ubezpieczenie musi być wystawione na osobe ubiegająca się o wizę. Ważna jest tez suma gwarancyjna na ubezpieczeniu – nie może być to mniej niż 30.000 EURO. Firm ubezpieczeniowych jest wiele, warto jednak sprawdzić w ambasadzie czy konsulacie gdzie będziemy składać wniosek wizowy jakich firm ubezpieczenia są honorowane. Tego nie znajdziemy na stronach ambasady a skądinąd wiem, że nie wszystkie są honorowane.
5. Wniosek.
Skąd go pobrać i jak wypełnić czytaj dalej na kolejnej stronie…
[php function=2]