Wizy do Chin – wymagania, cena, warunki dla Polaków – PORADA
Państwo Środka jak nazywa się Chiny to kraj godny odwiedzin chociażby na ponad 1000-letnią historię, zabytki architektury oraz przepiękne naturalne krajobrazy. Żeby urzeczywistnić te marzenia trzeba zaplanować trasę, kupić bilet, znaleźć hotel ale najpierw trzeba uzyskać WIZĘ!
Wiza do Chin jak ją uzyskać, ile kosztuje?
Chińska Republika Ludowa oprócz Chińskiego Centrum w Wólce Kosowskiej pod Warszawą reprezentowana jest oficjalnie przez ambasadę w Warszawie i konsulat w Gdańsku – i w tych placówkach można indywidualnie uzyskać wizę do Państwa Środka.
Jeśli więc planujemy zwiedzanie Chin nie z wycieczką lecz indywidualnie to musimy też samodzielnie postarać się o uzyskanie wizy. Wiza do Chin załatwiana samodzielnie wymaga opisanych poniżej dokumentów i aktywności z naszej strony (czyli czego wymaga Ambasada Chińska w Warszawie od Polaków):
- Paszport
Paszport musi być ważny co najmniej 6 miesięcy od daty wpisanej w podaniu o wizę jako data wyjazdu z danego kraju. Paszport musi posiadać co najmniej jedną pustą stronę na wizę (tj. bez stempelków). W celu uzyskania wizy paszport musimy dostarczyć do ambasady.
- Wniosek wizowy
Aktualny wniosek wizowy znajdziemy na stronach ambasady chińskiej. Jest po chińsku (!) ale i po polsku. Każda osoba jest zobowiązana wypełnić wniosek wizowy za siebie. Wniosek należy wydrukować a następnie czytelnie wypełnić i własnoręcznie podpisać. Należy go dostarczyć do ambasady w oryginale (faks czy e-maila odpada).
- Zdjęcie paszportowe
Zdjęcie powinno być aktualne – jeżeli nasz paszport ma już kilka lato, to zdjęcie powinno być inne niż w paszporcie (znamy to z procedur innych krajów np. Rosji czy USA). Wg wymagań zdjęcie musi mieć wymiary 3×4 cm. Ambasada Chińska preferuje zdjęcia kolorowe wydrukowane na papierze dobrej jakości – czyli takie od fotografa.
- Potwierdzenie podróży do Chin (wjazd i wyjazd)
Jest konieczne w przypadku samodzielnego ubiegania się o wizę turystyczną. Należy udokumentować wjazd i wyjazd z Chin. Najpraktyczniejszym i sugerowanym tutaj rozwiązaniem jest wydruk rezerwacji biletu. Nie musi to być bilet – rezerwacja wystarcza (często bezpłatna, którą później możemy anulować).
Oficjalnie nie jest konieczne posiadanie rezerwacji hotelu ale we wniosku wizowym jest miejsce gdzie należy wpisać miejsca, w których będziemy mieszkać w Chinach – adres i telefon hotelu lub np. mieszkania znajomych. We wniosku jest następująca tabelka – „Adres(y) i telefon(y), pod którym(i) wnioskodawca będzie dostępny w Chinach”. Praktycznie więc lepiej mieć zrobioną rezerwację, choćby na czas ubiegania sie o wizę. Rezerwację możemy później zmienić lub anulować jeśli zrobimy ją przez któryś z portali internetowych na przykład booking.com.
Tak skompletowane dokumenty można samodzielnie zanieść do konsulatu chińskiego w Warszawie.
Adres Ambasady i Konsulatu (sekcja wizowa): Warszawa, ul. Bonifraterska 1 (wejście od ulicy Wałowej).
W konsulacie otrzymamy informację na temat kosztów wizy o jaką się ubiegamy. Wpłaty na konto bankowe ambasady nie mogą być dokonywane przed złożeniem wniosku w Wydziale Konsularnym lecz po jego złożeniu. Wpłaty należy dokonać w oddziale banku lub przelewem bankowym, nie można zapłacić gotówką w konsulacie.
Aktualne informacje na temat opłat uzyskamy na stronie ambasady:
http://pl.china-embassy.org/pol/lsyw/
Wizę do Chin można załatwić samemu a powyższe porady na pewno to ułatwią. Wymagać to jednak będzie skompletowania wszystkich niezbędnych dokumentów oraz dwukrotnych odwiedzin w ambasadzie: na złożenie wniosku i odebranie paszportu z wizą – nie da się tego załatwić w jeden dzień.
By uniknąć kolejek, własnych pomyłek w wypełnianiu i skompletowaniu dokumentów można skorzystać z biur zajmujących się pośrednictwem w załatwianiu wiz. Wtedy nie musimy osobiście odwiedzać ambasady a naszym wkładem będzie paszport, zdjęcie, rezerwacje i wypełnienie wniosku. Resztą zajmie się pośrednik. Sprawdzi też poprawność wypełnienia wniosku. Oczywiście za usługę pobierze opłatę – zawsze jednak warto porównać koszt takiej usługi z kosztem jaki poniesiemy sami: koszt dojazdu do miasta gdzie znajduje sie placówka dyplomatyczna Chin (Warszawa, Gdańsk), dwóch dni urlopu i straconego czasu w kolejce po wizę (Chiny to bardzo popularny kierunek i sporo ludzi ubiega sie o wizy). Firm pośredniczących w procedurze otrzymania wiz jest wiele, łatwo można porównać koszty. My z własnego, dobrego doświadczenia możemy polecić WizaSerwis.pl z Warszawy – w ramach usługi tej firmy jest odbiór dokumentów od nas kurierem (paszportu, zdjęć, wniosków itp.), sprawdzenie poprawności i kompletności dokumentów, złożenie dokumentów w ambasadzie, odebranie paszportu z wizą i odesłanie kurierem na wskazany adres. Co ważne, zapłacimy za wszystko jednym przelewem na konto WizaSerwis.pl – tj. nie musimy oddzielnie przelewem bankowym dokonywać opłat za wizę. Im dalej mieszkamy od ambasady czy konsulatu tym bardziej opłaca się skorzystać z usług firm pośredniczących w załatwianiu wiz. Ale wybór oczywiście należy do nas.
Czas oczekiwania na wizę:
W normalnej sytuacji, o ile osoba ubiegająca się o wizę złoży komplet wymaganych dokumentów, na odbiór wizy należy czekać cztery dni robocze (liczą się dni, w które Wydział Konsularny jest otwarty). Praktycznie oznacza to, że jeśli złożymy wniosek w poniedziałek to odbiór paszportu z wizą jest możliwy w następny poniedziałek.
Wydział konsularny Ambasady Chin jest czynny w poniedziałki, środy i czwartki.
W szczególnych przypadkach wiza może być wydana w trybie ekspresowym. Konieczne jest wówczas, aby wnioskodawca zaznaczył na wniosku, że ubiega się o skrócenie czasu oczekiwania na wizę, a przy odbiorze wniósł dodatkową opłatę.
Wydział Konsularny nie wydaje wiz w dniu złożenia dokumentów.
Przy okazji omawiania wiz do Chińskiej Rebubliki Ludowej należy wspomnieć o innych „chińskich” terytoriach.
Hongkong i Makau
Obywatele Polski nie potrzebują wiz wjazdowych do Hongkongu i Makau, jeżeli nie planują podejmować tam pracy czy studiów a pobyt w celach turystycznych nie przekracza 3 miesięcy.
Uwaga – jeśli wybieramy się do Chin, a następnie do Hongkongu lub Makau, wówczas należy koniecznie zwrócić uwagę, że jednokrotna wiza chińska traci ważność w momencie opuszczenia kontynentalnej części Chin i wjazdu do Hongkongu czy Makau. Powrót jest możliwy tylko w wypadku posiadania wizy dwukrotnej, o którą należy ubiegać się jeszcze w Polsce przed wyjazdem. Można też ubiegać sie o chińską wizę w Hongkongu.
Tajwan
Obywatele Polski potrzebują wiz na wjazd do tego kraju lub tej „zbuntowanej chińskiej prowincji” (oficjalna wersja wg ChRL).
Wizę można dostać na lotnisku na Tajwanie ale jest ona wtedy przyznawana na okres tylko 30 dni a pogranicznik może zażądać od nas udokumentowania, że na każdy dzień pobytu mamy co najmniej 80 USD( karta kredytowa wystarcza, nie trzeba mieć gotówki). Wiza taka kosztuje 60 USD lub 2000 TWD. W Polsce o wizę na Tajwan można się ubiegać w :
Biuro Kulturalno – Gospodarcze Tajpej w Warszawie
ul. Emilii Plater 53
00-113 Warszawa
tel.: +48 (22) 213 00 60