USA, Floryda – WYCIECZKA z Miami do Parku Narodowego Everglades

Kanał robi się jeszcze szerszy a właściwie przechodzi w rozległe rozlewisko. Łódź nabiera prędkości – to chyba ten moment kiedy nasz przewodnik chce nam pokazać pełną moc obu silników. Airboat sunie po tafli wody, czasem zawadzając o szuwary. Przy każdym raptownym skręcie jesteśmy oblewani wodą i zwiększa się poziom adrenaliny wśród pasażerów łodzi. Adrenalina wzrasta jeszcze bardziej kiedy nasz wilk morski kręci kilka efektywnych „bączków” na rozlewisku.
Nasz przewodnik opowiada różne ciekawe historie n/t parku i zamieszkujących go zwierząt.W końcu zatrzymuje się i ogłasza, że łódź się chyba popsuła a wokół przecież tylko woda i zarośla a w nich aligatory itp. Zasięgu telefonu też rzekomo nie ma więc zostaniemy to do jutra albo ktoś odważny (ale nie on sam bo się boi dzikiej zwierzyny) przemierzy bagna w drodze po pomoc.
Niektórzy dali się nabrać na ten blef a inni tylko się uśmiechnęli. Po wysłuchaniu paru kolejnych faktów i opowieści na temat parku i i kilku próbach włączenia silnika, przewodnik wreszcie odpala łódź i płyniemy dalej. Po rozlewiskach płyniemy dość szybko kręcąc sie trochę w kółko, następnie wpływamy do kolejnego wąskiego kanału w zaroślach w poszukiwaniu aligatorów. W drodze powrotnej widzimy jeszcze trzy aligatory a także kilka ptaków, których nazw nie pamiętam po czym dopływamy do punktu wyjścia. Dajemy obowiązkowego tipa przewodnikowi i kierujemy się do terrarium na wolnym powietrzu.
Tutaj zasiadamy na ławkach i oglądamy pokaz w wykonaniu pracownika parku, który wyjmuje z klatek kolejne zwięrzęta (których nie widzieliśmy podczas przejażdzki łodzią) i opisowo je przedstawia. Widzimy żabę (albo ropuchę) rozmiarów piłki nożnej, różnej wielkości aligatory w różnym wieku, węże oraz wielką papugę. Za pracownikiem parku na piasku spoczywa sporych rozmiarów aligator (chyba najedzony bo śpi).
Podczas pokazu pracownik parku podchodzi do aligatora i zaczyna go drażnić, otwierając mu paszczę...W pewnym momencie prezenter udaje się do tego aligatora i zaczyna go drażnić, otwierając jego paszczę, pokazującc jego uzębienie, a także łapy, ogon. Niby nie wygląda to groźnie ale na zapytanie prezentera czy ktoś by chciał go zastąpić w zabawach z aligatorem, nikt się nie zgłasza.
Następny punkt programu to zdjęcie z aligatorem na rękach, dla chętnych – płatne ekstra 3USD.
Po czym czas wolny na posiłek (pora lunchu), zakup pamiątek itp.
Można też było zwiedzić małe zoo ze zwierzętami jakie żyją w parku Everglades np. w jednej klatce był pyton.
Do Miami wracamy na 13:00. Mamy jeszcze czas na plażę i wypoczynek.
Trzeba mieć świadomość że wycieczka, którą opisałem powyżej to Everglades w pigułce, tylko tyle by zobaczyć jak to wygląda, połknąć przysłowiowy haczyk i żeby wrócić do parku raz jeszcze na dłuższą już wycieczkę.
Np. organizowane są wycieczki na obserwowanie ptaków czy dłuższe przejażdżki airboatem. Można też samemu podjechać do jednego z wejść na teren parku i wykupić sobie wybraną wycieczkę w zależności od upodobań.
Koszt wycieczki do Everglades z Miami
Wycieczka kupiona „na mieście” w agencji czy biurze turstycznym to koszt 55USD+podatek od osoby. Zakupiona w Internecie to koszt 39 USD+podatek od osoby.
My skorzystaliśmy z tej strony i biura: http://www.halfpricetourtickets.com/everglades-tours/
Nazwa wycieczki to „Everglades Airboat + Wildlife Show”, w powyższej cenie zawarty jest przejazd z Miami do Everglades i z powrotem, bilet do parku narodowego oraz bilet na przejażdżkę łodzią (około 45 minut).
Klimat, kiedy jechać do Everglades?
Do Everglades można pojechać o każdej porze roku. W tym rejonie USA występują włąsciwie tylko dwie pory roku – mokra i sucha.
Park Everglades to bezkresne rozlewiska, szuwary, bagna wsród których gdzieniegdzie widać wysepki porośnięte zieloną roślinnością. To także największy na półkuli północnej obszar lasów namorzynowych wśród których widać też paprocie i palmy.Pora mokra: od maja do listopada, charakteryzuje temperaturą powyżej 33 °C, obfitymi deszczami i wilgotnością powietrza ponad 90%. Wtedy w parku Everglades jest też najwięcej wody a zwierzęta „rozrzucone” są na sporym obszarze.
Pora sucha: od grudnia do marca (kwiecień to miesiąc przejściowy pomiędzy porą suchą i mokrą). Charakteryzuje się rozpiętością temperatur od 12 do 25°C, praktycznie brakiem opadów i niską wilgotnością powietrza. Ze względu na obniżony poziom wody w rozlewiskach, zwierzęta migrują do środkowej części parku, gdzie wody jest więcej. Łatwiej je zauważyć i obserwować.
My byliśmy w czerwcu, trafiliśmy na piękny słoneczny dzień, było rzeczywiście gorąco, deszcz nie padał w ciągu dnia ale było wilgotno i wokół sporo wody.
Zapraszam do obejrzenia galerii zdjęć z wycieczki do Parku Everglades na Florydzie (kliknij tu…).
Przejdź do strony: 1 2
loading...