Quebec czyli „Francja w Kanadzie” – WYCIECZKA do najbardziej europejskiego miasta w Ameryce Północnej
Quebec to najbardziej „europejskie” miasto na kontynencie amerykańskim. To też jedyne ufortyfikowane miasto w tej części świata. Ponadto oprócz Montrealu, to bardzo ważny ośrodek kultury francuskiej w tej, w większości anglojęzycznej części Ameryki Północnej. Te wszystkie atuty czynią miasto Quebec bardzo atrakcyjnym dla turystów i podróżników.
Miasto Quebec to stolica prowincji Quebec i drugie co do wielkości miasto tej prowincji (po Montrealu). Liczy nieco ponad pół miliona mieszkańców i położone jest na skarpie Cap Diamant nad rzeką św. Wawrzyńca. To jedno z najstarszych miast w Ameryce Północnej.
"Francuska" zabudowa centrum Quebec. Ze względu na swoją bogatą historię i przepiękne położenie, Quebec jest bogate zarówno w zabytki jak i wspaniałe widoki.Jeśli ktoś choć trochę przebywał lub podróżował po Kanadzie bądź USA to podczas pobytu w Quebec od razu poczuje różnicę. To zupełnie inny świat.
Po pierwsze – zabudowa Quebec jest typowo europejska, przypomina nastrojem francuskie miasta, miejscami nawet Paryż. Brak typowych dla Ameryki Północnej szerokich ulic pozbawionych chodników dla pieszych. Za to sporo europejsko wyglądających budynków i zabytków a większość kościołów to kościoły katolickie jak we Francji. Quebec można bez problemu zwiedzić pieszo, spacerem.
Po drugie wszechobecny jest język francuski – w nazwach ulic i placów, restauracjach, muzeach oraz sklepikach. Oczywiście daje radę porozumieć się po angielsku ale pierwszym językiem w jakim mieszkańcy Quebec zwrócą się do przybysza będzie język francuski. Dopiero jak wykażemy się jego nieznajomością mamy szansę na rozmowę po angielsku. Menu w restauracjach też często jest tylko po francusku (kelner musi tłumaczyć nazwy dań ew. przydatna może się okazać karta dań ze zdjęciami).
Trochę z historii Quebec – poniższe informacje pozwolą na lepsze zrozumienie prowincji, miasta i jego mieszkańców.
Stare miasto w Quebec otoczone jest jedynymi w Ameryce Północnej warownymi murami i tu też znajduje się godna polecenia cytadela zbudowana na skarpie Cap Diamant.Oficjalnie powstanie osady Quebec datuje się na rok 1608, kiedy to Francuz Samuel de Champlain założył na terenie dawnej wioski indiańskiej placówkę handlu futrami. Quebec szybko się rozwijał jako ośrodek handlowy i obronny – w 1620 roku wzniesiono na wyżej położonych skałach Fort Louis (w miejscu gdzie dziś znajduje się Chateau Frontenac). Rozwój tego „francuskiego” miasta i jego strategiczne położenie od początku budziły zazdrość Anglików, którzy w 1629 roku oblegli Quebec i głodem zmusili de Champlaina do poddania się. Brytyjczycy nie utrzymali się się jednak w Quebec zbyt długo – po trzech latach miasto wróciło w posiadanie Francji. W 1663 roku Quebec został oficjalną stolicą kolonii francuskiej zwanej Nową Francją. Stało się również siedzibą francuskiego, katolickiego biskupa Lavala. W tym czasie, w tych rejonach dochodziło do wielu potyczek a nawet wojen pomiędzy Francuzami i Anglikami. Raz stroną atakującą byli Francuzi, którzy w 1689 roku zaatakowali Anglików w Nowej Anglii a kolejnym razem Anglicy (w 1690 roku sir Whilliam Phipps, gubernator Massachusetts, uderzył na Québec). W związku z zagrożeniem ze strony Anglików, hrabia de Frontenac wybudował istniejące do dziś, opasujące centrum Quebec fortyfikacje, a także zastąpił stary Fort St-Louis znacznie potężniejszym zamkiem Chateau St-Louis.
Quebec jest również miejscem najważniejszej bitwy w historii całej Kanady. W 1759 roku starły się tu bowiem wojska brytyjskie pod wodzą generała Jamesa Wolfe’a z wojskami francuskimi dowodzonymi przez markiza Louisa J. deMontcalm. Obleżony Quebec musiał skapitulować. Na mocy podpisanego w 1763 roku w Paryżu traktatu, Francja utraciła swoją kolonię i miasto Quebec, pozostawiając francuskojęzycznych obywateli w brytyjskiej już kolonii. Brytyjczycy jednak łaskawie się obeszli z nowymi obywatelami – na mocy ustawy z 1774 r. pozwolili francuskim kolonistom zachować religię katolicką, język i kulturę co miało istotny wpływ na oddzielny od reszty Kanady rozwój tej prowincji.
Flaga prowincji Quebec. W referendum przeprowadzonym w 1995 roku zabrakło separatystom tylko 1% głosów by odłączyć prowincję Quebec od Kanady i stworzyć niezależne państwo.Dziś w Quebec dochodzą do głosu partie separatystyczne a ostatnie referendum w prawie odłączenie się od reszty anglojęzycznej Kanady prawie że nie zakończyło się suksesem separatystów. W referendum przeprowadzonym w 1995 roku zabrakło separatystom tylko 1% głosów by odłączyć prowincję Quebec od Kanady i stworzyć niezależne państwo. Czy będzie kolejne referendum i jaki będzie wynik? – nie wiadomo ale może warto zwiedzić Quebec jeszcze teraz zanim stanie się kolejnym niepodległym krajem.
Co zwiedzić w Quebec?
Ze względu na swoją bogatą historię i przepiękne położenie, Quebec jest bogate zarówno w zabytki jak i wspaniałe widoki. Cała starówka została w 1985 roku wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO (jako jedyny tego rodzaju obiekt w Ameryce Północnej).
Warto również przespacerować się po deptaku Dufferin Terrace i obejrzeć panoramę rzeki św. Wawrzyńca.Stare miasto w Quebec (Vieux-Québec) dzieli się na Basse-Ville (Dolne Miasto) oraz Haute-Ville (Górne Miasto). Dolne Stare Miasto (Basse-Ville) to najstarsza część Quebec, pełna wąskich uliczek przy których pełno jest typowo francuskich kafejek i restauracyjek. Część uliczek jest dostępna tylko dla pieszych a nierzadko zamiast uliczki ujrzymy kręte schody – to wszystko nadaje staremu miastu wyjątkowego uroku. Niemal wszystkie budowle są to zabytkami a sam spacer wśród nich dostarczy niezapomnianych wrażeń.
Stare miasto w Quebec otoczone jest jedynymi w Ameryce Północnej warownymi murami i tu też znajduje się godna polecenia cytadela zbudowana na skarpie Cap Diamant.
Ulica Trésor, przy której swoje dzieła rozkładają artyści to taka galeria pod gołym niebem.Górne Stare Miasto (Haute-Ville) to z kolei Place Royale (rynek), Ratusz (Hotel de Ville), bazylika Notre Dame a także zamek Chateau de Frontenac (obecnie hotel) oraz Place d’Armes i Parade Square. Warto również przespacerować się po deptaku Dufferin Terrace i obejrzeć panoramę rzeki św. Wawrzyńca.
Poza tym w Quebec warto zwiedzić pole bitwy Plains of Abraham Battlefield Park, budynek parlamentu prowincji Quebec oraz największy budynek w mieście Observatoire de la Capitale.
[php function=2]