Macedonia, Stare Miasto w Skopje – WYCIECZKA i GALERIA zdjęć
Ze wszystkich bałkańskich stolic tylko w stolicy Macedonii, Skopje zachowała się kompletna, oryginalna zabudowa starego miasta pamiętająca czasy panowania sułtanów i Imperium Osmańskiego. Jeśli więc chcemy w Europie zobaczyć jak wyglądało tureckie miasto z tamtego okresu to trzeba wybrać się właśnie do Skopje.
Skąd roztacza się najlepsza panaroma na Stare Miasto w Skopje?
Zanim zaczniemy zwiedzać Stare Miasto w Skopje warto najpierw rzucić na nie okiem z góry. W ten sposób zaobserwujemy charakterystyczne punkty orientacyjne co przydać się może kiedy zagubimy się w jego ciasnych zaułkach.
Najlepszy widok na Stare Miasto w Skopje roztacza się z minaretu meczetu Mustafy Paszy. Można też spróbować wspiąć się na minarety innych meczetów na Starym Mieście, a tych nie brakuje.
Poza tym ciekawy widok na Stare Miasto w Skopje rozciąga się też z wieży zegarowej znajdującego się na wzgórzu za obrębem starego miasta meczetem sułtana Murata (mac. Sultan Muratova Džamija). Charakterystyczna ceglana wieża zegarowa widoczna jest z głównego wejścia przy Starym Mieście obok działającego bazaru. Trzeba przejść przez bazar, następnie kładką przez ulicę i dalej kierować się w stronę meczetu.
Jak zwiedzać Stare Miasto Skopje?
Odpowiedź jest prosta – TYLKO pieszo, bo to praktycznie strefa zamknięta dla pojazdów. Ze względu na ciasną zabudowę nie jeżdżą tam autobusy a nawet taksówki. Pojazdy komunikacji publicznej dojeżdżają tylko do granic Starego Miasta. Taksówką dojedziemy nieco dalej, ale do samego centrum dojdziemy juz tylko pieszo.
Co zwiedzić podczas spaceru po Starym Mieście w Skopje?
Stare Miasto w Skopje czyli Čaršija to nie jeden obiekt ale cała stara handlowa dzielnica turecka w Skopje. Jest to największy i najlepiej zachowany tego typu zespół urbanistyczny w Europie! Tylko czekać kiedy zostanie uznany za obiekt UNESCO.
Ale najwspanialszy jest tu orientalny klimat – można się bez końca włóczyć wąskimi, krętymi uliczkami zaglądając do sklepów i warsztatów rzemieślniczych a w razie pragnienia lub głodu zawsze jest gdzie usiąść na kawę po turecku, czy kebabcze i „Skopsko” piwo. Nie ma tu tak nachalnych sprzedawców czy naganiaczy jak w krajach arabskich, jest bardziej europejsko choć klimat orientu czuje się na każdym miejscu. Pośród wielu stoisk handlowych i kramików znaleźć można prawdziwe cuda rękodzieła a także spróbować lokalnych specjałów kulinarnych. Choć coraz więcej tu turystów to wciąż można zobaczyć, że miejscowi przychodzą tu na zakupy.
Tutaj widać też muzułmańskie oblicze Macedonii – kobiety w chustach oraz śpiewy muezinów nawoływujących do modlitwy z minaretów to standard. Można się poczuć jak w Turcji. Zabytkowych meczetów też nie brakuje.
Najważniejsze zabytki Starego Miasta w Skopje:
- Meczet Mustafy Paszy (maced. Мустафа-Пашина Џамија)
Znajduje się pomiędzy twierdzą Kale a Starym Miastem na wzgórzu. Został zbudowany w 1492 roku i obecnie jest największą świątynią muzułmańską w Macedonii. Można go zwiedzać bezpłatnie (trzeba oczywiście zdjąć buty) ale wypada dać jakiś mały datek strażnikowi świątyni. Można też za zgodą strażnika wdrapać się po ponad 120 schodach na szczyt jednego z minaretów i zobaczyć Skopje z góry. Z minaretu widać dobrze turecki Stary Bazar i ogólnie Stare Miasto które w Skopje jest pełne uroku.
- Łaźnie Daud Paszy (maced. Даут Пашин Амам)
To największe łaźnie tureckie nas całym Półwyspie Bałkańskim! Ten turecko wyglądający budynek z licznymi kopułami został zbudowany w roku 1466 z rozkazu wezyra Daud Paszy jako harem. Dopiero później budynek przekształcono w łaźnię miejską. Obecnie w budynku tym mieści się Miejska Galeria Sztuki, którą można zwiedzać.
- Cerkiew św. Spasa z XVII-XIX wieku (maced. Црква Св. Спас)
Znajduje się w obrębie Starego Miasta i jest to praktycznie jedyna świątynia chrześcijańska wśród wielu znajdujących się tu meczetów. Została wzniesiona za panowania tureckiego dlatego też uzyskanie zgody na jej wybudowanie obłożone zostało warunkiem: cerkiew nie może być za wysoka tak by zawsze była w cieniu sąsiadującego meczetu Mustafy Paszy. Dlatego też połowa cerkwi została niejako wykopana w ziemi, w ten sposób tylko druga połowa jest widoczna.
- Inne Meczety na Starym Mieście warte zobaczenia:
Murata Paszy (maced. Мурат-Пашинa Џамија),
Kose Kadi (maced. Џамија Ќосе Кади)
Poniższa galeria zdjęć ze Starego Miasta w Skopje przybliży co nieco jego wygląd przeniesie Was na chwilę w tamtejsze klimaty.
Miejsca warte zwiedzenia w najbliższej okolicy Starego Miasta w Skopje:
- Forteca Kale
Ta kamienna forteca znajduje się w najstarszej, historycznej części Skopje, nieopodal Starego Miasta. Niesposób jej niezaważyć spacerując nadrzecznym bulwarem – mieści się na wzgórzu i jest bardzo duża, otoczona wysokimi murami. Szacuje się, że forteca pochodzi z czasów rzymsko-bizantyjskich i powstała na początku VI wieku a następnie została umocniona w X i XI wieku.
- Kamienny most
Ten średniowieczny, łukowy most na rzece Wardar łączy starą (turecką) i nowoczesną część miasta. Most składa się z 12 półkolistych łuków. Jego długość to 214 metrów a szerokość to 6 metrów. Kamienny most stanowi obecnie najważniejszą i najbardziej rozpoznawalną wizytówkę miasta. Nikt nie wie kiedy tak naprawdę powstał ale uważa się zbudowano go prawdopodobnie w XV wieku. Na przestrzeni wieków most był areną ważnych wydarzeń historycznych a także miejscem egzekucji.
- Meczet sułtana Murata (maced. Цултан Муратова Џамија)
Meczet osmańskiego sułtana Murata (mac. Sultan Muratova Džamija) pochodzi z XV wieku. Znajduje się na wzgórzu za obrębem starego miasta. Sam meczet ma bardzo ciekawe choć wymagające remontu wnętrze. Można go zwiedzać za zgodą strażnika i po zdjęciu butów rzecz jasna (kobiety muszą mieć nakrycie głowy). Charakterystyczna jest ceglana wieża zegarowa stojąca obok meczetu. Do meczetu sułtana Murata można dotrzeć wychodząc ze Starego Miasta poprzez główną bramę, minąć gwarny bazar by następnie przejść kładką dla pieszych przez bulwar im. Krste Misirkov i dalej już kierować się w stronę meczetu.
- Meczet Isy Beja (maced. Исхак-Бегова Џамија)
To największy na Bałkanach meczet wyróżniający się z powodu dwóch kopuł krytych ołowiem. Według napisu nad głównym wejściem, meczet został zbudowany w 1475 jako dziedzictwo trzeciego osmańskiego gubernatora Skopje – Isy Beja. Meczet Isy Beja to również jedyna seldżucka świątynia w Europie! Znajduje się poza Starym Miastem, w bliskiej odległości od osmańskiego meczetu sułtana Murata. Z tyłu meczetu wznosi się wysoki na 34 metry minaret a wokół meczetu zobaczyć można nagrobki imamów.