Jak się zabezpieczyć przed chorobami zakaźnymi w podróżach zagranicznych – PORADA – podstawowe zasady higieny w krajach egzotycznych, szczepionki i leki.
Coraz częściej podróżujemy do krajów egzotycznych, w których klimat i warunki pobytowe są zupełnie inne od tych, do których jesteśmy przyzwyczajeni w kraju. Aby podróż czy wymarzone wakacje nie okazały się koszmarem koniecznie trzeba zadbać o ochronę przed przed groźnymi chorobami z jakimi możemy się spotkać w tropikach.
Podstawową informacją jest odpowiedź na pytanie co zagraża naszemu zdrowiu i z jakimi chorobami możemy się spotkać w krajach do których podróżujemy. Następnie należy sprawdzić wymagane oraz zalecane szczepienia, leki czy inne prepaparaty zabezpieczające przed chorobami albo owadami, które je roznoszą.
Trzeba mieć na uwadze, że do niektórych krajów nie zostaniemy wpuszczenie jeśli nie mamy wymaganych szczepień potwierdzonych w książeczce szczepień (tzw. „żółta książeczka”). Przykład to np. Nigeria – przy wjeździe do tego kraju jest sprawdzane potwierdzenie szczepienia na żółtą febrę.
Jeśli podróżujemy z biurem podróży (tj. wykupiliśmy wycieczkę) to zazwyczaj biuro proponuje obowiązkowe ubezpieczenie na czas podróży oraz informuje jakie szczepienia należy wykonać przed podróżą do kraju docelowego lub w dany region świata. Mając tą informację, szczepienia musimy zapewnić już sobie sami.
Nie zaszkodzi jednak samemu sprawdzić jakie szczepienia sa wymagane bądź zalecane w danym kraju – w końcu robimy to dla własnego zdrowia.
Jeśli zaś wybieramy się sami w podróż do krajów egzotycznych to sami też musimy zadbać o swoje zdrowie i niezbędne szczepienia oraz o to by nie zarazić się na miejscu jakąś groźną chorobą.
Poniżej kilka praktyczych informacji od czego zacząć i na co zwracać uwagę podczas podróży do krajów egzotycznych by zminimalizować ryzyko przywiezienia choroby zakaźnej.
Po pierwsze – sprawdzić wymagane i zalecane szczepienia dla kraju, regionu do którego sie wybieramy.
Przy tej okazji zobaczymy jakie choroby zakaźne nam grożą w danym kraju czy regionie. Te najgroźniejsze i niestety często występujące w krajach egzotycznych choroby to m.in. żółtaczka (WZW), żółta febra, dur brzuszny(tyfus), błonica, tężec, zapalenie opon mózgowych i malaria.
Przed podróżą należy sprawdzić aktualną listę szczepień zalecanych/wymaganych na świecie w zależności od kraju lub regionu, do którego się wybieramy – takie informacje znajdziemy w Internecie np. na stronie: www.szczepieniadlapodrozujacych.pl. Na tej stronie znajdziemy między innymi spis krajów wraz z informacją na temat obowiązkowych i zalecanych szczepień (kliknij tu).
W telegraficznym skrócie możemy wyróżnić zagrożenia następującymi chorobami zakaźnymi w zależności od kontynentu:
EUROPA
Ogólnie w naszej części świata nie występują poważne zagrożenia chorobami zakaźnymi. Jednak w przy podróżach do bardziej „egzotycznych „krajów europejskich (państwa położone na Kaukazie oraz kraje bałkańskie, Ukraina i Mołdawia) zaleca się szczepienia przeciwko tężcowi, polio, błonicy, durowi brzusznemu jak również szczepienie przeciwko żółtaczce WZW A oraz B.
AZJA
Ogólnie zaleca się szczepionki przeciwko tężcowi, polio, błonicy, durowi brzusznemu a także żółtaczce WZW A oraz B. Oczywiście wiele zależy od celu podróży – jeśli jedziemy w sprawach biznesowych do Singapuru czy Tokio i nie planujemy opuszczać obszarów miejskich to nie musimy szczepić się na wszystko. Inaczej jeśli wybieramy się na przygodę w dżunglach Borneo (Indonezja, Malezja) czy inne tropiki – w atkim przypadku lepiej jest się zaszczepić.
AFRYKA
Na tym kontynencie występuje największe zagrożenie chorobami zakaźnymi. Przy podróżach do większości krajów tzw. „”czarnej Afryki” zaleca się szczepienia przeciwko żółtej febrze (w wielu krajach obowiązkowe np. w Nigerii), tężcowi, polio, błonicy, durowi brzusznemu oraz żółtaczce WZW typu A i B. Oczywiście nie ma co przesadzać i szczepić się na wszystkie te groźne choroby planując tygodniowy pobyt w egipskim czy tunezyjskim kurorcie. Wystarczy porozmawiać z lekarzem co będzie niezbędne. W tych krajach najczęstszym problemem turysty z Europy są bowiem dolegliwości żołądkowe zwane pod nazwą „zemsty Faraona”.
AMERYKA POŁUDNIOWA i ŚRODKOWA
W regionach tropikalnych (dorzecze Amazonki, okolice równika i podzwrotnikowe, Karaiby) zalecane są szczepienia takie same jak w przypadku Afryki. W przypadku bardziej „zimnych” krajów Ameryki Południowej o klimacie zbliżonym do umiarkowanego takich jak Urugwaj, Argentyna i Chile zaleca się szczepionki przeciwko tężcowi, błonicy, durowi brzusznemu oraz żółtaczce WZW typu B.
AMERYKA PÓŁNOCNA
W USA i Kanadzie nie występują poważne zagrożenia chorobami zakaźnymi choć zaleca się szczepienia przeci tężcowi, błonicy i żółtaczce typu B.
AUSTRALIA i OCEANIA
Przy podróżach do Australii i Nowej Zelandii zalecane są podstawowe szczepionki przeciwko błonicy i tężcowi a także żółtaczce WZW typu B. Ale już podróżując do Papui Nowej Gwinei czy na Wyspy Salomona należy zaszczepić się dodatkowo przeciwko durowi brzusznemu i żółtaczce WZW typu A.
Po drugie – wizyta u lekarza w Polsce przed wyjazdem.
Sami się nie zaszczepimy, szczepionki są różne w zależności od kraju lub regionu do którego podróżujemy oraz grożących nam tam chorób. Decyzję o podaniu szczepionki czy przepisaniu leku np. na malarię podejmuje każdorazowo lekarz po zbadaniu pacjenta i wywiadzie. Niektóre osoby ze względu na przewlekłe choroby czy stan zdrowia nie będą mogły się zaszczepić. Nawet jeśli jesteśmy tylko przeziębieni, lekarz może nie zezwolić na szczepienie.
Uwaga!
Do lekarza, a zwłaszcza na szczepienie należy się zgłosić na 6 – 8 tygodni przed wyjazdem. Chodzi o to by po szczepieniu a przed planowaną datą podróży dać szansę organizmowi na wyprodukowanie odpowiednich przeciwciał. Niektóre szczepionki osiągają pełną wartość już po 4 tygodniach a żółta febra „działa” już po 10 dniach – ale inne potrzebują dłuższego okresu czasu np. żółtaczka (trzy kolejne szczepienia w odstępach czasowych). Lepiej więc wcześniej zaplanować wizytę.
Nie bez znaczenie jest też ustalenie adresu przychodni, która wykonuje szczepienie przeciw chorobom „tropikalnym”. Kiedyś np. szczepienia na żółtą febrę odbywały się tylko w Instytucie Chorób Tropikalnych w Gdyni oraz w Warszawie. Teraz praktycznie w każdym oddziale SANEPIDu można się już zaszczepić ale trzeba się wcześniej umówić.
Nie na wszystkie choroby jakie grożą nam w krajach egzotycznych wynaleziono szczepionki. Przykładem jest malaria roznoszona przez komary. Na malarię stosuje się tabletki np. MALARONE czy PALUDRINE, które należy zacząć przyjmować co najmniej tydzień przed planownym wyjazdem, podczas podróży i pobytu oraz co najmniej tydzień po powrocie. Niektórzy mają dolegliwości żołądkowe po lekach na malarię. Lekarz też decyduje o dawce, np. dla dzieci jest wersja JUNIOR leku MALARONE.
Ponadto, podczas wizyty u lekarza warto zapytać o leki na dolegliwości żołądkowo-jelitowe (biegunki, zaparcia, nieżyty) jakie nam grożą w krajach egzotycznych. W tych krajach najczęstszym problemem turysty z Europy są bowiem dolegliwości żołądkowe zwane pod nazwą „zemsty Faraona” (Egipt, Tunezja, Maroko) czy zemsty „Montezumy” (Meksyk). Lekarz może wypisać nam receptę na lek skuteczniejszy niż te dostępne bez recepty (np. takim „mocniejszym” lekiem na receptę jest Nifuroksazyd).
[php function=2]