Dania – WYCIECZKA do Odense, miasta Jana Christiana Andersena
Dla poszukiwaczy zabytków Odense proponuje – zabytki w Odense:
- Katedra św. Kanuta (Skt. Knuds Domkirke) – gotycka katedra pod wezwaniem króla Danii Kanuta, który zginął śmiercią męczeńską wraz bratem Benedyktem i kilkunastoma innymi męczennikami w 1086 w pobliskim kościele św. Albana. Kilka lat później św. Kanut został ogłoszony świętym oraz wybrany na patrona całej Danii.
Jego ciało spoczywa właśnie w katedrze św. Kanuta w przeszklonym relikwiarzu. Oprócz niego w katedrze w Odense spoczywaja doczesne szczątki innych królów i królowych Danii: Eryka III, Jan II Oldenburga z żoną, królową Krystyną, Chrystiana II Oldenburga z żoną, królową Izabelą Habsburg.
Katedra św. Kanuta – gotycka katedra pod wezwaniem króla Danii Kanuta, który zginął śmiercią męczeńską wraz bratem Benedyktem i kilkunastoma innymi męczennikami w 1086 w pobliskim kościele św. Albana. Kilka lat później św. Kanut został ogłoszony świętym oraz wybrany na patrona całej Danii. Kościół św. Albana (Skt. Alban Kirke) – to tu zamordowany został król i patron Danii – św. Kanut. Kościół ten do dziś jest kościołem rzymsko-katolickim.
- Kościół św. Albana (Skt. Alban Kirke) – to tu zamordowany został król i patron Danii – św. Kanut. Kościół ten do dziś jest kościołem rzymsko-katolickim.
- Kościół Joannitów (Skt. Hans Kirke) – pierwotnie był to kościół romański i należał do Zakonu Joannitów stąd jego nazwa. Świątynia został przebudowana w latach 1878-80. Do dziś pełni funkcje sakralne.
- Zamek w Odense (Odense Slot) – zamek został zbudowany przez Zakon Joannitów. Najstarsze zabudowania datowane są na XV w. W latach 1720–23, krol duński Fryderyk IV przebudował zamek nadając mu styl barokowy
- Zamek Egeskov – znajduje się w miejscowości Egeskov około 30km na południe od Odense. Wspaniale odrestaurowany i warty odwiedzenia. Otwarte dla zwiedzających są bogato wyposażone wnętrza zamku a także ciekawy park. Na terenie zamku znajduję się również muzeum techniki w którym można podziwiać stare samochody (jest nasza Syrenka 105), motocykle i samoloty.
Muzea w Odense:
- Dom rodzinny Jana Christiana Andersena (H. C. Andersens Barndomshjem) pełni obecnie rolę muzeum lat dziecinnych bajkopisarza.
- Dom Jana Christiana Andersena (H. C. Andersens Hus) znajdujący się przy ulicy Hans Jensens Straede to wg tradycji dom, w którym pisarz się urodził. Obecnie mieści się tutaj muzeum biograficzne bajkopisarza. Tutaj zobaczymy bibliotekę pełną książek oraz eksponaty z życia i twórczości duńskiego bajkopisarza.
- Muzeum Carla Nielsena (Carl Nielsens Museum) – tu można obejrzeć eksponaty związane z życiem i twórczością tego słynnego duńskiego kompozytora.
- Muzeum Kolei Duńskich (DSBs Jernbanemuseum) – ciekawe zbiory pokazujące historię kolei w Danii (DSB) od ich powstania w 1847 r. aż do dzisiaj. Większość kościołów w duńskich miastach to solidne, ceglane budynki.
- Muzem Sztuki Fionii (Fyns Kunstmuseum) – w tym muzeum można podziwiać zbiory sztuki duńskiej (malarstwo, grafika i rzeźba) powstałej od 1750 roku do dziś. Zobaczymy dzieła tak znanych artystów jak Eckersberg, Ancher, Ring czy Mortensen.
- Wieś z Fionii (Den Fynske Landsby) – skansen typu „Muzeum wsi Fiońskiej”. Można tu zobaczyć wiele zgromadzonych obiektów budownictwa wiejskiego na Fionii.
- Brandts – muzeum fotografii i mediów. Przedstawia historię duńskiej i światowej fotografii oraz mediów. Można zobaczyć jak zmieniała się technika w mediach na przełomie lat.
Odense – dla rodzin z dziećmi i nie tylko:
- ZOO (Odense ZOO) – drugi co do wielkości ogród zoologiczny w Danii. Polecany dla rodzin z dziećmi. Można tu zobaczyć wiele gatunków ssaków i ptaków z Europy a także wiele gatunków zwierząt egzotycznych np. lwy, tygrysy, żyrafy i wiele innych.
- Rejs statkiem po rzece Odense. Ratusz miejski w Odense dostępny jest dla turystow, można go zwiedzać bezpłatnie.
Mam nadzieję że choć troche zachęciłem Was do odwiedzenie Odense. A jak Wam sie znudzi zawsze można skoczyć do Kopenhagi (150km autostradą) albo do Billund gdzie znajduje sie Park Rozrywki Legoland.
Odense można również potraktować jako bazę wypadową do zwiedzania całej wyspy Fionia. Jej dość łagodny klimat sprzyja rozwojowi roślinności stąd może pochodzi współczesna nazwa wyspy – „zielone serce Danii”. Na wyspie Fionia pełno też jest wiosek, których wygląd nie zmienił się od średniowiecza! Drewniane domy o dachach krytych trzciną, potężne kościoły wyglądające jak twierdze oraz zabytkowe dwory szlacheckie tworzą niecodzienny klimat tej wyspy. Ponadto kilometry pięknych i piaszczystych plaż zachęcają do wypoczynku choć niekoniecznie już do kąpieli (woda zimniejsza niż w Bałtyku…).
//
[php function=2]