Meczet Hassana II w Casablance w Maroku – WYCIECZKA
W Casablance w Maroku znajduje się najnowocześniejszy Meczet na świecie, wyposażony w centralny system ogrzewania podłóg, elektrycznie otwierane drzwi, rozsuwany dach oraz laser wskazujący kierunek na Mekkę. W sali modłów zmieściłaby się katedra Notre Dame czy Bazylika św. Piotra.
Casablanca (ar. Ad-Dar al-Bajda) to największe miasto w Maroku liczące wg oficjalnych źródeł 3,2 mln mieszkańców (nieoficjalnie mówi się, że zamieszkuje ją od 5 do 8 mln ludzi). To również największy ośrodek przemysłowy i portowy Maroka.
Casablanca to dla wielu Europejczyków pierwsze spotkanie z Marokiem. Tu bowiem znajduje się najważniejszy port lotniczy Maroka – Mohammed V International Airport (kod IATA: CMN), z którego korzysta większość europejskich turystów wybierających się do Maroka indywidualnie. Maroko bowiem to bardzo ciekawy i urozmaicony kraj posiadający wiele miejsc godnych zwiedzenia jak choćby cesarskie miasta Fes i Marrakech, wakacyjny Agadir czy góry Atlas.
Za to w głośnej, zatłoczonej i dość brudnej Casablance nie za bardzo jest co zwiedzać. Można przejść się po starym mieście czyli otoczoną murem Medyną lub wybrać się na miejską plażę, miasto bowiem jest położone na wybrzeżu Oceanu Atlantyckiego.
Budowę Meczetu rozpoczęto w 1986 roku jako spełnienie woli króla Hassana II a ukończono w 1993 roku. Meczet wznosi się na sztucznym nasypie ponad wodami Oceanu Atlantyckiego i z trzech stron obmywa go woda gdyż budowniczowie świątyni chcieli stworzyć "tron na wodzie". I w ten sposób spełnić znaną z Koranu zasadę tronu Bożego, który łączy dwa żywioły: wodę i niebo. Wodę widać przez oszkloną podłogę wewnątrz świątyni. Górny dach Sali modłów jest zaś otwierany podczas ważnych muzułmańskich uroczystości i świąt. Toteż w teorii i praktyce modlący mogą jednocześnie widzieć i niebo i wodę.I właśnie nad brzegiem Atlantyku wznosi się najciekawszy obiekt Casablanki jakim jest niewątpliwie Meczet Hasana II. Jego budowę rozpoczęto w 1986 roku jako spełnienie woli króla Hassana II a ukończono w 1993 roku. Meczet wznosi się na sztucznym nasypie ponad wodami Oceanu Atlantyckiego i z trzech stron obmywa go woda gdyż budowniczowie świątyni chcieli stworzyć „tron na wodzie”. I w ten sposób spełnić znaną z Koranu zasadę tronu Bożego, który łączy dwa żywioły: wodę i niebo. Wodę widać przez oszkloną podłogę wewnątrz świątyni. Górny dach Sali modłów jest zaś otwierany podczas ważnych muzułmańskich uroczystości i świąt. Toteż w teorii i praktyce modlący mogą jednocześnie widzieć i niebo i wodę.
Meczet Hassana II w Casablance jest trzecim największym meczetem na świecie (ustępuje meczetom w Mekce i w Medynie). Meczet w Casablance, projektu francuskiego architekta Michela Pinseau, może pomieścić 120 tys. wiernych, z czego 20 tysięcy w głównej sali modłów a kolejne 100 tys. w otaczających go dziedzińcach. By wyobrazić sobie jego ogrom wystarczy nadmienić, że w samej sali modłów zmieściłaby się katedra Notre Dame czy Bazylika św. Piotra.
Budowla ta zaskakuje również nowoczesnością rozwiązań technicznych. Meczet wyposażono w centralny system ogrzewania podłóg, elektrycznie otwierane drzwi oraz automatycznie rozsuwany dach (ponoć na pilota!).
Samo wnętrze Meczetu, choć nowoczesne to jednak ściśle nawiązuje do tradycji marokańskich. Drewniane i marmurowe wykończenia nadają tradycyjny wygląd tej świątyni. Drewno cedrowe do budowy meczetu zostało sprowadzone z gór Atlasu, marmury pochodzą z Agadiru, zaś granit z Tafraoute.
Samo wnętrze Meczetu, choć nowoczesne to jednak ściśle nawiązuje do tradycji marokańskich. Drewniane i marmurowe wykończenia nadają tradycyjny wygląd tej świątyni. Drewno cedrowe do budowy meczetu zostało sprowadzone z gór Atlasu, marmury pochodzą z Agadiru, zaś granit z Tafraoute. W nocy potężne wiązki laserów wysyłane z jego wierzchołka przecinają niebo, wskazując kierunek Mekki.Obok świątyni stoi smukły minaret o wysokości ponad 200 metrów. Jest to najwyższa budowla w Maroku a także najwyższy minaret na świecie. Minaret jest dobrze widoczny z wielu miejsc w Casablance a także z okna samolotu lądującego w tym mieście. W nocy potężne wiązki laserów wysyłane z jego wierzchołka przecinają niebo, wskazując kierunek Mekki.
Koszt budowy Meczetu szacuje się na ok. 600 mln USD. Przy budowie meczetu zatrudnionych było aż 10 tysięcy ludzi.
Trzeba też zaznaczyć, że podróżując po Maroku nie wejdziemy do wnętrza większości meczetów. Jednakże Meczet Hasana II w Casablance, jako jedna z niewielu muzułmańskich budowli sakralnych w Maroku jest otwarty jest dla niewierzących.
Dziedziniec przed Meczetem Hasana II w Casablance nocą. Mimo późnej pory nie brakuje wiernych.Meczet można zwiedzać w wyznaczonych godzinach i z przewodnikiem. Dla nie muzułmańskich turystów zwiedzanie jest możliwe od soboty do czwartku w godzinach 9:00, 10:00, 11:00 oraz 14:00. W piątki wstęp wzbroniony (muzułmańska „niedziela”). Koszt biletu to 120 Dirhamów marokańskich (około 50 PLN). Bezpłatnie można zwiedzać dziedzińce i otoczenie meczetu jeśli nie przeszkadza się modlącym. Nam się udało wejść do środka późnym wieczorem, dzięki rekomendacji jednego z zaprzyjaźnionych Marokańczyków. Musieliśmy oczywiście zdjąć buty i obiecać, że nie będziemy robić zdjęć wewnątrz meczetu by nie przeszkadzać modlącym się muzułmanom.