Malezja, Johor Bahru – pierwsza na świecie świątynia ze szkła – WYCIECZKA
Wyobrażacie sobie świątynię całkowicie zbudowaną ze szkła? – ściany, filary i sufit wykonane z większych i mniejszych kawałków kolorowego szkła. Tak wygląda pierwsza szklana, hinduistyczna świątynia na świecie. Nazywa się Arulmigu Sri Raja Kaliamman Temple i znajduje się w Johor Bahru w Malezji.
Świątynia Arulmigu Sri Raja Kaliamman Temple zbudowana w Johor Bahru jest obecnie przedstawiana jako jedna z atrakcji turystycznych w Malezji.
Trzeba nadmienić, że mimo iż Malezja jest krajem muzułmańskim a rdzenni Malaje są przeważnie wyznawcami Islamu, to kraj ten zamieszkują również przedstawiciele innych narodowości i religii. Jedną z najważniejszych, po Malajach i Chińczykach, narodowości Malezji są Hindusi. Są oni bardzo przywiązani do narodowych tradycji, swoich indyjskich korzeni i wiary hinduskiej. To właśnie malezyjscy Hindusi zasłynęli na świecie budową tej nowoczesnej i pierwszej na świecie szklanej świątyni hinduistycznej.
W Malezji oficjalnie obchodzi się wiele świąt hinduskich takich jak choćby najważniejsze z nich Deepavali (inne nazwy to Dipawali lub Diwali – święto światła). Dlatego też, hinduskie święta i rytuały obchodzone w Malezji są kolorowe, radosne oraz bardzo widowiskowe z punktu widzenia turysty z Europy. Odbywają się w obrębie świątyń albo wprost na ulicach. Dla turysty zwiedzającego ten muzułmański kraj stanowią nielada gratkę i świadczą o wielokulturowości Malezji.
Szklana świątynia nie wygląda na dużą ale może pomieścić do 1500 wiernych.Jeśli nie uda nam się być w Malezji podczas jednego z hinduskich świąt, to polecam zwiedzenie jednej z licznych w tym kraju świątyń hinduistycznych. Jest ich naprawdę sporo, praktycznie w każdym mieście znajduje sie większa lub mniejsza, nowsza bądź starsza świątynia wyznawców Hindu. Można je poznać po charakterystycznym wyglądzie. Jedną z ciekawszych, bo unikatowych w światowej skali jest pierwsza, szklana świątynia hinduska wybudowana w Johor Bahru. Budowa tej świątyni zakończyła się całkiem niedawno bo w roku 2009 a jej oficjalne otwarcie odbyło się 25 października 2009 roku.
Światynię można zwiedzać z zewnątrz oraz od wewnątrz jeśli nie odbywają się tam akurat nabożeństwa.
Figurki nad wejściem do hinduskiej świątyni w Johor Bahru również są wykonane z kolorowego szkła.Przed wejściem należy obowiązkowo zdjąć buty (podobnie jak w meczetach) a Hindusów obowiązuje rytualne obmycie się (turyści są z tego obowiązku zwolnieni). Ubiór obowiazuję taki jak w większości świątyń na świecie – ramiona i nogi zakryte (krótkie spodnie i kuszulka bez rękawów uniemożliwiają wejście). Nie można było wypożyczyć zastępczego ubioru (czyli takiej togi) jak to jest praktykowane w malezyjskich meczetach. Kobiety mogą wejść bez przeszkód wszędzie – nie ma podziału, jak w meczetach, na oddzielne miejsca do modlitwy dla mężczyzn i kobiet.
Około 95% elementów świątyni takich jak ściany, słupy, filary i sufity została zbudowane z ponad miliona sztuk kolorowego szkła importowanego z Belgii, Japonii i Tajlandii. Około 95% elementów świątyni takich jak ściany, słupy, filary i sufity została zbudowane z ponad miliona sztuk kolorowego szkła importowanego z Belgii, Japonii i Tajlandii.Światynia Arulmigu Sri Raja Kaliamman Temple jest bardzo jasna w środku co daje możliwość zrobienia zdjęć bez lampy błyskowej. Używanie flesza jest zabronione co nie powinno budzić zdziwienia – błyskanie lampą po szkle i krzyształowych ścianach i sufitach przez wielu ludzi naraz powodowałoby efekty znane z dyskotek, co nie sprzyjałoby nastrojowi miejsca.
Będąc w środku zasięgnęliśmy też więcej informacji i szczegółów od kapłana-przewodnika na temat tej świątyni. Poniżej przedstawiam te, które zapamietałem jako ciekawostki.
- Sułtan malezyjskiej prowincji Johor przyznał ziemię wraz z prawem do budowy świątyni hinduistycznej w 1922 roku i odnowił te przywileje w 1996 roku.
- Fundusze na budowę tej świątyni zostały zebrane w ramach publicznych dotacji i programów wspólnotowych. Jak podkreślił kapłan-przewodnik sporą rolę w propagowaniu idei tej budowy wśród Hindusów odegrały fora i portale Internetowe.
- Świątynia jest w pełni klimatyzowana i może pomieścić wewnątrz około 1500 wiernych.
- Całkowity koszt budowy świątyni wyniósł około trzy miliony Ringgitów malezyjskich (ok. 1 mln USD).
- Około 95% elementów świątyni takich jak ściany, słupy, filary i sufity została zbudowane z ponad miliona sztuk kolorowego szkła importowanego z Belgii, Japonii i Tajlandii.
- Wszystkie większe szklane elementy powstawały z mniejszych kawałków szkła i zostały starannie wykonane przez dziewięciu rzemieślników z Myanmaru (dawna Birma). Symbole hinduistyczne takie jak Swastyka, Namam i Chakra Sri zostały wykonane z elementów szklanych w siedmiu kolorach.
Około 95% elementów świątyni takich jak ściany, słupy, filary i sufity została zbudowane z ponad miliona sztuk kolorowego szkła importowanego z Belgii, Japonii i Tajlandii.Do Johor Bahru w Malezji można się łatwo dostać pociągiem, autobusem (około 4 godzin jazdy) lub samolotem ze stolicy kraju Kuala Lumpur. Znacznie bliżej jest z Singapuru (to wprawdzie już inne państwo ale granica malezyjsko-singapurska nie stanowi problemu dla turysty z Europy). Dojazd z Singapuru pociągiem lub autobusem (pół godziny i drugie pół na formalności graniczne).
Z dworca kolejowego do świątyni można dojechać taksówką lub nawet dojść pieszo. W tym drugim przypadku należy poprosić o wskazówki i mapkę w biurze turystycznym w Johor Bahru lub pytać o hinduską dzielnicę zwaną jak wszędzie na świecie „Little India”.